Dzięki wsparciu Fundacji Enea, podczas konferencji prasowej, w siedzibie OSP Kurozwęki, do rąk strażaków trafił sprzęt do usuwania skutków powodzi oraz do ratownictwa medycznego. Otrzymany sprzęt przyczyni się do podniesienia poziomu operacyjności jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurozwękach przez możliwość niesienia profesjonalnej pomocy osobom znajdującym się w potrzebie. Nowa motopompa szlamowa dzięki swojej wydajności (1600 l/min) ułatwi walkę ze skutkami nawałnic i powodzi, a także zapewni bardzo sprawną pracę OSP Kurozwęki. Jak podkreślano jest to najmocniejsza z dostępnych na rynku pomp. Natomiast otrzymana deska ortopedyczna posłuży do bezpiecznego transportu z miejsca zdarzenia osób poszkodowanych, u których podejrzewa się urazy kręgosłupa, miednicy lub poważne urazy wielonarządowe. Deska ta doskonale sprawdzi się przy przeprowadzaniu akcji ratunkowej lub ewakuacyjnej. – O skuteczności akcji ratowniczych niejednokrotnie decyduje sprzęt, którym posługują się strażacy. To podstawa bezpiecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Z uwagi, że w elektrowni jako priorytet traktujemy bezpieczeństwo, doskonale rozumiemy potrzeby strażaków, którzy w dzień, w nocy, o każdej porze, stoją na straży życia, zdrowia i dobytku mieszkańców naszego regionu. Są w pełnej gotowości także dla Elektrowni Połaniec i wszystkich spółek GK Enea, wspierają nas w różnych akcjach, zarówno tych o charakterze ratunkowym, czy ochronnym przed powodzią, jak również w wielu akcjach społecznych – mówiła Agnieszka Wojdan, prezes Enei Połaniec.
Zespół wykonał oprawę muzyczną Mszy św., a po jej zakończeniu zaprezentował koncert pieśni patriotycznych i religijnych
Przez kilka dni w mieście przebywała delegacja z Solecznik, miasta partnerskiego położonego na Litwie.
Gościom z Litwy towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie” – jeden z najstarszych amatorskich zespołów na Wileńszczyźnie. Podczas trzydniowego pobytu zaprezentowali swoje umiejętności w połanieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz w kościele św. Marcina. Zespół „Solczanie” działa od 36 lat, uczęszcza do niego ponad 60 osób, które tworzą chór, kapelę i trzy grupy taneczne. Regina Sokołowicz, prezes zespołu podkreśliła, że każdorazowy ich przyjazd do Polski wiąże się z wielką radością. – Cieszymy się, kiedy przyjeżdżamy do Polski na występy. Widok wzruszenia w oczach widowni i gorące oklaski podczas koncertów napawają nas satysfakcją, a jednocześnie motywują do współpracy do krzewienia kultury i tradycji, które pielęgnujemy, aby przekazywać je młodym pokoleniom. Tym żyjemy – mówiła prezes zespołu. Zespół „Solczanie” w Połańcu gościł nie po raz pierwszy. Tym razem przyjechał z programem kaziukowym. – Chcieliśmy pokazać odrobinę tradycji, gdyż w tych dniach w Wilnie trwa jarmark kaziukowy, gdzie na każdym kroku odbywają się koncerty, pokazy sztuki ludowej i wystawy – mówiła Regina Sokołowicz. Rejon solecznicki położony jest w południowo-wschodniej Wileńszczyźnie na pograniczu z Białorusią. Zamieszkują go w większości Polacy. Umowa o współpracy pomiędzy Połańcem a Solecznikami podpisana została w roku 2001 na Litwie. Od tego czasu gmina Połaniec corocznie zaprasza na letnie kolonie 40-osobowe grupy młodzieży z Polskiego Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, Polskiego Domu Dziecka w Solecznikach i z Polskiej Szkoły w Ludwinowie koło Wilna.
Papież Leon XIV w niedzielne popołudnie uroczyście objął Bazylikę Świętego Jana na Lateranie. To katedra Biskupa Rzymu i „Matka wszystkich Kościołów”. Papież zapewnił, że pragnie wejść na wielki „plac budowy”, jaki prowadzi Kościół w Rzymie, będąc wielkim otwartym i gościnnym domem.
Kardynał Baldassare Reina, wikariusz generalny Rzymu na początku Mszy świętej powitał Leona XIV. „Ojcze Święty, Kościół, który jest w Rzymie z radością uczestniczy w objęciu Katedry Rzymskiej przez następcę Apostoła Piotra” – powiedział kard. Reina. „Objąć katedrę pasterską znaczy troszczyć się z miłością o owczarnię Chrystusa” – mówił dalej. „Niech Najwyższy Pasterz trzody, który powróci, znajdzie Kościół utwierdzony w wierze i pałający miłością” – dodał wikariusz generalny Rzymu.
Modlitwa Leona XIV przed obrazem „Salus Populi Romani”
Ostatnim punktem dzisiejszego Leona XIV dnia była wizyta w bazylice Santa Maria Maggiore oraz modlitwa przed obrazem „Salus Populi Romani”, a także przy grobie jego poprzednika, papieża Franciszka.
Leona XIV powitali archiprezbiter bazylik Santa Maria Maggiore kard. Stanisław Ryłko oraz koadiutor, kard. Rolandas Makrickas. W ich towarzystwie, pozdrawiając zgromadzone duchowieństwo i wiernych Ojciec Święty udał się do kaplicy Paulińskiej, w której umieszczony jest obraz Salus Populi Romani. Schola odśpiewała pochodzący z VII lub VIII wieku hymn Ave Maris Stella, (Witaj, Gwiazdo morza, Wielka Matko Boga, Panno zawsze czysta, Bramo niebios błoga…)
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.