Reklama

Niedziela Częstochowska

Jak nie kochać parafii?

Zbudowali kaplicę, bo wierzą tak, jak wierzyli ich przodkowie. Wiedzą, że wiara pomaga im godnie żyć.

Niedziela częstochowska 51/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz proboszcz Roman Cer z parafianami przed kaplicą w Wysokiej Lelowskiej

Ksiądz proboszcz Roman Cer z parafianami przed kaplicą w Wysokiej Lelowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na jurajskim wzgórzu Wyżyny Częstochowskiej ulokowała się wieś Wysoka Lelowska. Należy do parafii św. Mikołaja w Przybynowie. Ma dwie kaplice: św. Floriana i kaplicę św. Faustyny, pełniącą rolę kościoła.

Gwarne powitanie

Jesteśmy z niedzielną wizytą w Wysokiej Lelowskiej. Przed nową kaplicą przedświąteczny kiermasz. Zorganizowało go Koło Gospodyń Wiejskich. Są na nim świąteczne dekoracje, pierniczki, bombki. – Wszystko, co widać, zostało przez nasze panie wykonane własnoręcznie. Na co dzień działamy bardzo prężnie, organizujemy festyny, bierzemy udział w różnych wydarzeniach. Ostatnio byliśmy z kiermaszem w Żarkach. Działamy też charytatywnie. Teraz zbieramy fundusze na pomoc dla chorego mieszkańca naszej wsi – mówi Grażyna Chejduk, sołtys Wysokiej Lelowskiej i jednocześnie przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w tejże wsi. – Spotykamy się codziennie, wykonujemy różne przedmioty, które później sprzedajemy, by wspomóc naszego Przemusia, ojca trójki dzieci. Ostatnio wpłaciliśmy pieniądze na jego rzecz – cieszy się Barbara Świerdza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego kaplica

– Mieszkańcy Wysokiej Lelowskiej chcieli mieć bardzo blisko Pana Jezusa i dlatego wybudowali swoją kaplicę. Nie było łatwo, ale w 2018 r. oddano ją do użytku. Wieś ma, tak samo jak większy Przybynów, swoje OSP i KGW, tylko proboszczem muszą się dzielić – śmieje się ks. Roman Cer, proboszcz parafii św. Mikołaja w Przybynowie, i dodaje: – Nie mają już własnej szkoły, bo została zlikwidowana ze względu na małą liczbę uczniów.

Uzupełniający powód budowy kaplicy podaje Urszula Socha, mieszkanka Woli Lelowskiej od urodzenia: – Przyszłam do kaplicy na Mszę św. i na kiermasz KGW, żeby sprzedawać nasze świąteczne rękodzieła. Teraz każdy siedzi w domu przed telewizorem i przed komputerem. Wiem, że do naszej kaplicy idziemy przede wszystkim na Mszę św., by się pomodlić do Pana Boga, ale jest to też spotkanie ludzi z naszej małej wspólnoty. Nie mamy sklepu, każdy we wsi ma samochód i dlatego nie widuje się już na drodze ludzi. Teraz to chociaż przy naszej kaplicy mamy szansę się zobaczyć i porozmawiać.

Reklama

Budowniczy

– Mieszkańcy są chętni do pracy na rzecz wspólnoty i rozwoju wsi. Dzięki ich pieniężnemu wsparciu i pracy Krzysztofa Maszczyka, Grzegorza Buły, Jana Chejduka i pań z Koła Gospodyń Wiejskich w 2021 r. położyliśmy chodnik wokół naszej kaplicy, a w 2022 r. ją ociepliliśmy. Prace termoizolacyjne wykonali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Wysokiej Lelowskiej. Radny gminy Żarki Łukasz Rarok z małżonką wraz z montażem zakupili bramę i ogrodzenie do kaplicy... – chwali swoich mieszkańców Grażyna Chejduk. – Jesteśmy jako mieszkańcy zgodni. Kiedy trzeba, to współdziałamy – mówi Mieczysław Piskorski, członek OSP, który budował kaplicę od samych fundamentów. – Z kolegą Mieczysławem wznosiliśmy kaplicę od początku, a potem ją ocieplaliśmy – skromnie potwierdza Mirosław Świerdza. – Nasz zabytkowy parafialny kościół w Przybynowie dostał państwowe pieniądze na remont i będzie za parę lat naprawdę piękny, ale nasza skromna kaplica została postawiona za nasze własne pieniądze – mówi z dumą Barbara Świerdza.

W dalszej części rozmowy pani sołtys składa wszystkim mieszkańcom serdeczne podziękowania i apeluje: – Za pośrednictwem Niedzieli chciałabym zaprosić do dalszej współpracy, bo plany mamy bardzo ambitne. W najbliższym czasie chcemy położyć nową posadzkę w kaplicy, zakończyć wykonanie schodów i zbudować barierki.

Rzutkie kobiety

– W KGW działam prawie od dwóch lat i jestem bardzo zadowolona, bo przebywam w miłym, sympatycznym gronie. Mamy wspólne wyjazdy, na których jest wspaniała atmosfera. Sami się organizujemy, ulicami dyżurujemy, by utrzymać porządek w kaplicy i jej otoczeniu. Sprzątamy nasz kościółek, dekorujemy... – mówi z satysfakcją Janina Kucharska. – Wystrój na każde uroczystości kościelne jest wykonywany pod przewodnictwem naszej koleżanki Danusi Maślonki i Grażyny Chejduk. Mamy własny chór kościelny pod kierunkiem organisty Krzysztofa Szymańca – wymienia zasłużone dla wspólnoty osoby Kazimiera Tylkowska. Na to dictum Danuta Maślonka śmieje się, że jest drugą po pani sołtysowej, jeżeli chodzi o zaangażowanie na rzecz wiejskiej kaplicy: – Zobowiązałam się, by zgodnie z rokiem liturgicznym dbać o wystrój kaplicy. Wiara jest najważniejsza w życiu. Wiem, że Pan Bóg jest przy mnie. Swoim życiem staram się modlić.

Reklama

W oczach proboszcza

– Moi parafianie są dobrymi osobami, wśród których są wspaniali ludzie, dzięki którym udało się postawić m.in. kaplicę i dzięki którym możemy kontynuować remonty. A jest co robić. Najistotniejsze w pracy proboszcza jest to, by wiernym i sobie pomóc wejść do nieba. Staram się być otwarty wobec parafian, zawsze być dla nich i o wszystkim szczerze z nimi rozmawiać. Pragnę pochwalić te panie z KGW, które funkcjonują we wszystkich wioskach parafii. Angażując się w swoją działalność, równocześnie działają na rzecz parafii. Podobnie na rzecz wspólnoty pracują druhowie naszych OSP. Strażacy w lokalnej społeczności są dużą siłą, bardzo dużo od nich zależy i bardzo wiele im zawdzięczamy – podkreśla ks. Cer.

Tymczasem Mieczysław Piskorski żali się, że z miejscowej OSP ze względu na bardzo leciwy wóz strażacki odeszło dziewięciu druhów. Zrozumieliśmy jego żal, kiedy zobaczyliśmy w akcji zabytkowego żuka w barwach ogniowej straży, który na kopnym śniegu poruszał się bardzo niepewnie. Tymczasem strażacy z Przybynowa otrzymali nowoczesny bojowy wóz strażacki, który ks. Cer poświęcił 12 listopada. Znając jednak siłę samoorganizacji mieszkańców Wysokiej Lelowskiej, możemy być spokojni, że uda im się wkrótce pozyskać lekki wóz bojowy.

Macierz

W samym Przybynowie króluje bardzo stary, zabytkowy renesansowo-barokowy kościół.

Reklama

– Zacząłem jego remont, ale czy go skończę? Dwa lata temu sfinalizowaliśmy renowację fasady świątyni, wymieniliśmy zewnętrzne okna i ogrodziliśmy plac kościelny. Aktualnie rozpoczęliśmy remont głównego ołtarza. Do tego są potrzebne potężne środki pieniężne. Przywrócenie świetności kościoła będzie trwało wiele lat. Pomaga nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Kościelny, Śląski Konserwator Zabytków. Chcemy otrzymać finansowanie z Polskiego Ładu, gdzie pieniądze na tego typu przedsięwzięcia pozyskiwane są za pośrednictwem gminy – odsłania kulisy parafialnych działań ks. Cer.

Parafia św. Mikołaja w Przybynowie z kaplicami dojazdowymi w Wysokiej Lelowskiej i Suliszowicach to teren turystycznie bardzo atrakcyjny. – Od momentu, kiedy zaczyna być ciepło, aż do ostatniego wysypu grzybów w okolicznych lasach odwiedza nas sporo osób – nie ukrywa satysfakcji ksiądz proboszcz.

Na koniec roku

– Jest Adwent i potrzeba wszystkim wiele nadziei, może bardziej teraz niż niegdyś. Życie ostatnio mocno nas doświadczyło. Mieliśmy pandemię, trwa wojna za wschodnią granicą, jest niepokój o przyszłość. Bardzo potrzebujemy nadziei, że wszystko się ułoży, że damy radę. A damy radę, kiedy będziemy z Jezusem Chrystusem, bo z Nim wszystko jest możliwe – podsumowuje nasz pobyt w parafii ks. Cer.

2022-12-13 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierciańska Królowa

Niedziela częstochowska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

prezentacja parafii

Archiwum KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Kościół zbudowano w tej części Zawiercia, w której mieszkało wielu pracowników huty

Kościół zbudowano w tej części Zawiercia, w której mieszkało wielu pracowników huty

Jesteśmy szczęśliwi, że Opatrzność dała nam tę Patronkę. Wyraża się to w czci, jaką parafianie otaczają obraz Matki Bożej umieszczony w bocznej kaplicy kościoła.

Staramy się, aby nie brakowało odniesień do Tej, która uczy kroczenia drogami wiary – mówi proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu ks. Jacek Reczek.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję