Reklama

Niedziela Świdnicka

WAŁBRZYCH

Spotkanie ze świadkiem historii

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Świętych Aniołów Stróżów zorganizował spotkanie z wyjątkowym gościem, byłym sybirakiem – ks. prał. Stanisławem Pająkiem.

Niedziela świdnicka 52/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sybiracy

Kolegiata Św. Aniołów Stróżów, Wałbrzych

Ks. prał. Stanisław Pająk w podziękowaniu za świadectwo życia otrzymał bukiet kwiatów i pamiątkowy szkic portretowy

Ks. prał. Stanisław Pająk w podziękowaniu za świadectwo życia otrzymał bukiet kwiatów i pamiątkowy szkic portretowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodzony na dawnych Kresach w 1931 r. zesłaniec, kapelan wałbrzyskich Sybiraków, doskonale pamięta, jak podczas II wojny światowej transportowano Polaków przez wiele tygodni pociągami towarowymi w zamkniętych, bydlęcych wagonach w głąb Związku Radzieckiego.

Tymi wspomnieniami dzielił się podczas spotkania w niedzielę 11 grudnia w domu katechetycznym, dziś 91-letni rezydent parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wałbrzychu. – Ksiądz opowiadał o swoich losach na nieludzkiej ziemi i dał świadectwo wiary. Podkreślił, jak ważne jest wychowanie w rodzinie, a wiara i patriotyzm są nierozłączne. Opowiedział o szlaku kielicha mszalnego oraz o roli obrazków i modlitewników, jaką odegrały w powrocie do ukochanej Polski – relacjonował Wacław Kwieciński, sekretarz koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

Podczas gdy ks. Stanisław opowiadał o swoich losach, lokalny artysta Jan Walkowiak pracował nad portretem prelegenta. Szkic kapłana wraz z bukietem biało-czerwonych róż podarowany został księdzu na zakończenie spotkania. Przypomnijmy, że wspomnienia ks. prał. Stanisława Pająka zostały spisane przez uczniów byłego wałbrzyskiego Gimnazjum nr 2 pt. Wspomnienia wałbrzyskich Sybiraków – tom Biały Krzyż. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem piosenki: Gdy idziemy poprzez świat, chwalmy Boga. /xmb

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-12-19 16:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W intencji Sybiraków

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2018, str. V

[ TEMATY ]

Sybiracy

Dzień Sybiraka

Maria Palica

Pamiątkowe zdjęcie goleniowskich Sybiraków podczas tegorocznego Dnia Sybiraka

Pamiątkowe zdjęcie goleniowskich Sybiraków podczas tegorocznego Dnia Sybiraka
Od 1991 r. 17 września, dzień napaści Sowietów na Polskę w 1939 r., obchodzony jest jako Dzień Sybiraka. Dla osób, które przeszły piekło syberyjskich i kazachskich gułagów, data ta jest sposobem na zachowanie w zbiorowej pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
CZYTAJ DALEJ

"Buty zdarli, ducha odnowili” – prawie 18 tysięcy pątników dotarło 13 sierpnia na Jasną Górę

2025-08-14 08:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymi

13 sierpnia

buty zdarli

ducha odnowili

18 tysięcy

Karol Porwich

Młode pary podczas pielgrzymowania na Jasną Górę

Młode pary podczas pielgrzymowania na Jasną Górę

Wśród zmagań z tropikalnym żarem z nieba na Jasną Górę przez cały dzień docierały kolejne pielgrzymki piesze, rowerowe i biegowe. „Być jak Carlo Acutis” starali się pątnicy kieleccy, o powołania kapłańskie i zakonne biskup z Kalisza Łukasz Buzun „wykręcił kilometry” na rowerze, a ministranci przybiegli w sztafecie. Prawie 3 tygodnie w drodze byli pątnicy z Pustkowa na Pomorzu Zachodnim, a z paulinem dotarli Słowacy. W sumie w pielgrzymkach pieszych przybyło tylko dziś prawie 18 tysięcy pielgrzymów, to więcej niż rok temu tego samego dnia.

„wiara kilometrami zdobyta”
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Kościół katolicki cieszy się największym zaufaniem

2025-08-14 13:47

[ TEMATY ]

Brazylia

Kościół Katolicki

największe zaufanie

Adobe Stock

Brazylia

Brazylia

Kościół katolicki jest instytucją cieszącą się największym zaufaniem w Brazylii. W różnym stopniu ufa mu łącznie 85 proc. mieszkańców tego kraju. Wynika to badania przeprowadzonego przez instytut Datafolha na zlecenie Federalnej Rady Brazylijskich Izb Adwokackich.

„Duże” zaufanie do Kościoła katolickiego zadeklarowało 40 proc. respondentów, a kolejne 45 proc. ufa mu „trochę”. Na drugim miejscu znalazły się Kościoły ewangelikalne, traktowane jako całość, z 31-procentowym „dużym” zaufaniem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję