Reklama

Niedziela Kielecka

Radykalizm szokiem

W 2023 r. z racji przypadającej 800. rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie, gdzie spoczywa błogosławiony i gdzie znajduje się jego sanktuarium.

Niedziela kielecka 8/2023, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

T.D.

Bp Andrzej Kaleta przewodniczył obchodom w Jędrzejowie

Bp Andrzej Kaleta przewodniczył obchodom w Jędrzejowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Kaleta. – Dziękujemy Bogu za dar życia osób konsekrowanych i prośmy dla nich o łaskę świętości – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.

Są darem

Przypomniał, że ów szczególny Dzień ustanowił w 1997 r. św. Jan Paweł II. Istotą życia konsekrowanego jest naśladowanie Chrystusa na drodze rad ewangelicznych, czyli przez życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. W gronie osób konsekrowanych są w diecezji: zakonnicy i zakonnice, mnisi i mniszki, pustelnicy i świeccy konsekrowani, dziewice poświęcone Bogu i wdowy konsekrowane oraz wdowiec. Ich reprezentacje przyjechały do Jędrzejowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jesteście znakiem dla świata

Bp Kaleta w homilii nawiązał do ewangelicznego źródła obchodów dnia. Ewangelista św. Łukasz, mówiąc o Symeonie, powiedział: „A Duch Święty spoczywał na nim” (Łk 2, 25). – Te słowa dziś odnosimy do osób konsekrowanych, których Duch wprowadza w szczególne doświadczenie Chrystusa – podkreślił bp Kaleta, zauważając, jak bardzo „nawrócenie jest potrzebne współczesnemu światu, który milcząco odchodzi od Boga”.

Reklama

– Wy jesteście znakiem dla świata. Swoim pojawieniem się, często tylko swoją obecnością, podsuwacie ludziom myśl: Bóg Jest! Im bardziej ktoś chce o Bogu zapomnieć albo Go wyprzeć ze swojego życia wy jesteście dla niego znakiem sprzeciwu, swego rodzaju milczącym wołaniem: Bóg jest! Bóg jest bliżej ciebie, niż ci się wydaje! – mówił bp Kaleta.

To konsekrowani, jak podkreślał, przypominają „porządek etyczno-moralny w jego obiektywnym wymiarze, aktualność rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa, czystości”. – Wasz radykalizm, zwłaszcza w życiu dziewiczym, w czystości, w bezżeństwie jest wprost szokiem dla współczesnego człowieka, a przez to jest dla niego darem – stwierdził.

Śluby odnowione

Ksiądz biskup mówił także o trudnościach, których doświadcza życie konsekrowane, jak choćby spadek powołań i starzenie się wspólnot, problemy ekonomiczne, pułapki relatywizmu, marginalizacja i brak znaczenia społecznego, co „może przyczynić się do osłabienia niejednego konsekrowanego serca, pozbawiając je zdolności do marzeń”.

– Prośmy więc, odnawiając śluby zakonne, aby Ten, który jest źródłem wszelkiego powołania, pozwolił wam z nadzieją i radością iść drogą życia konsekrowanego i osiągnąć tę miarę świętości, którą przewidział dla każdego i każdej z was przed wiekami – modlił się bp Kaleta.

Konferencję wygłosił o. Rafał Ścibiorowski, opat cysterski. Była poświęcona osobie bł. Wincentego Kadłubka, który dla osób konsekrowanych stanowi wzór życia w praktykowaniu zakonnych cnót.

2023-02-14 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Życia Konsekrowanego w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

Dzień Życia Konsekrowanego

Ofiarowanie Pańskie

Ks. Waldemar Wesołowski

„Bądźcie znakiem Bożej chwały w świecie” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski do osób konsekrowanych, podczas obchodów święta Ofiarowania Pańskiego.

Do biskupiego miasta przybyło ponad 100 osób – siostry zakonne, bracia i ojcowie ze zgromadzeń męskich oraz świeckie osoby konsekrowane. Spotkanie rozpoczęło się w auli u o. Franciszkanów przy parafii św. Jana Chrzciciela. Tam o g. 11,00 Biskup legnicki wygłosił katechezę o znaczeniu życia konsekrowanego.
CZYTAJ DALEJ

Kraków: Nazwał św. Jana Pawła II m.in. "bestią". Został skazany za obrazę uczuć religijnych!

2026-05-28 19:15

[ TEMATY ]

Kraków

św. Jan Paweł II

Agata Kowalska

Św. Jan Paweł II

Św. Jan Paweł II

Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Krakowie z 15 maja br. Franciszek Vetulani skazany został za obrazę uczuć religijnych i znieważanie Papieża Polaka. Archidiecezja krakowska publikuje komunikat dotyczący mężczyzny, który został skazany za obrazę uczuć religijnych poprzez „publiczne znieważenie (...) osoby Świętego Jana Pawła II”.

We wpisie, Franciszek Vetulani nazwał świętego m.in. "bestią", "najpodlejszym Polakiem", "kanalią" i "ojcem piekła kobiet", na dodatek jego kult określił "patologicznym".
CZYTAJ DALEJ

Ćwiczenia ewakuacji ludności

2026-05-29 14:50

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Łodzi trwa IV. Ogólnopolskie Zgrupowanie Jednostek Systemu Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża. Najważniejszym elementem wydarzenia były Wojewódzkie Ćwiczenia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej pod kryptonimem „Dworzec 2026”

W Łodzi trwa IV. Ogólnopolskie Zgrupowanie Jednostek Systemu Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża. Najważniejszym elementem wydarzenia były Wojewódzkie Ćwiczenia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej pod kryptonimem „Dworzec 2026”

Symulacja awarii przemysłowej i ewakuacja dużej liczby poszkodowanych do strategicznego węzła multimodalnego, jakim jest Łódź Fabryczna, to scenariusz ćwiczeń „Dworzec 2026” jakie odbyły się w Łodzi.

W Łodzi trwa IV. Ogólnopolskie Zgrupowanie Jednostek Systemu Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża. Najważniejszym elementem wydarzenia były Wojewódzkie Ćwiczenia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej pod kryptonimem „Dworzec 2026”, organizowane wspólnie przez Łódzki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża oraz wojewodę łódzkiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję