Reklama

Niedziela Podlaska

Od roku pomagamy

24 lutego 2022 r. wybuchła wojna, tak tragiczna w skutkach dla narodu ukraińskiego. Choć wielu ekspertów wojskowych ostrzegało, że może to nastąpić, to zdecydowana wiekszość społeczeństw Europy i całego świata wątpiła, że może do tego dojść.

Niedziela podlaska 9/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Wielkanocne spotkanie z Ukraińcami w Drohiczynie

Wielkanocne spotkanie z Ukraińcami w Drohiczynie

Choć wojna ukazuje najbardziej ponury obraz człowieka, zdolnego do najgorszych czynów, to jednak wyzwala także w wielu ludziach dobrej woli najpiękniejsze oblicze człowieczeństwa, bezinteresowne, otwarte serca i dłonie do pomocy.

Impulsem do tego rodzaju działań na terenie diecezji drohiczyńskiej był apel bp. Piotra Sawczuka już 25 lutego. Przyłączając się do apelu Ojca Świętego Franciszka oraz Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, ordynariusz naszej diecezji wezwał do gorącej modlitwy oraz postu w intencji pokoju w Ukrainie. Przewidując co może nastąpić, bp Piotr zaprosił do otworzenia drzwi naszych domów dla uchodźców oraz prosił o udzielenie wszelkiej pomocy.

Na to zaproszenie odpowiedziało wiele parafii naszej diecezji. Budynki seminaryjne zostały otwarte dla potrzebujących. Diecezjalne chętnie wsparli zbiórkę ofiar na rzecz uchodźców.

Dzisiaj po roku wojennych zmagań na Ukrainie możemy dokonać podsumowania tej pomocy, która już została udzielona uciemiężonemu narodowi ukraińskiemu.

Wsparcie w ramach Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Caritas DD od pierwszych dni agresji rosyjskiej na Ukrainę w sposób szczególny zaangażowała się w pomoc humanitarną udzielaną przybyłym do Polski uchodźcom oraz mieszkańcom Ukrainy, którzy z różnych powodów zdecydowali się pozostać w domach.

Duża skala prowadzonych działań możliwa była i jest dzięki wielu osobom dobrej woli, wsparciu firm, instytucji oraz dzięki wspaniałej postawie wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas. Mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej po raz kolejny pokazali jak są wrażliwi na krzywdę ludzką, okazując współczucie, podejmując konkretne działania oraz przekazując pomoc materialną i finansową.

Dzięki tym postawom możliwe było przekazanie kilkunastu tys. paczek żywnościowych, odzieży, obuwia. Systematycznie przekazywano kody i bony towarowe do sklepów o wartości przekraczającej 220 tys. złotych.

Reklama

W okresie letnich wakacji zorganizowano kolonie dla 20 dzieci ukraińskich. Dzięki wspólnym wakacjom z polskimi dziećmi możliwa była integracja, wzajemna zabawa oraz nauka języka polskiego.

Na terenie diecezji udzielono schronienia kilkuset osobom, które przybyły do Polski. Caritas nieustannie udziela pomocy uchodźcom, którzy zamieszkali wśród naszej społeczności.

Od wybuchu wojny w Ukrainie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowała kilkanaście transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę, m.in. do takich miejscowości jak: Kowel, Pisochna, Irpień, Bucza, Mikołajew, Zaporoże, Kijów, Charków, Donieck, Horochów. Dary trafiły do szpitali, domów dziecka, żołnierzy walczących na froncie oraz obywateli, którzy muszą radzić sobie w okresie wojennej zawieruchy. Przekazano żywność, środki czystości, środki dezynfekcyjne, pieluchy dla dzieci, obuwie, odzież, koce, kołdry o łącznej wadze ponad 30 ton.

W trakcie ostatnich nasilonych ostrzałów, gdy zniszczono dużą część infrastruktury energetycznej w Ukrainie, Caritas DD przekazała 2 agregaty prądotwórcze, które pozwolą obdarowanym wytworzyć potrzebny im prąd.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od 1 lipca 2022 r. prowadzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. W tym miejscu potrzebujący mogą liczyć na pomoc w integracji z naszym społeczeństwem. Otrzymują:

– wsparcie tłumacza, który skutecznie pomaga we wzajemnym zrozumieniu oraz w załatwianiu wszelkich formalności związanych z rejestracją w kraju, zapisywaniem dzieci do szkół, organizowaniu wizyt lekarskich,

– pomoc w poszukiwaniu pracy, dzięki współpracy doradcy zawodowego z urzędami pracy na terenie diecezji,

– pomoc psychologa pomagającego szczególnie w trudach związanych z traumą wojenną,

– pomoc doradcy integracyjnego wspierającego uchodźców w integracji ze społeczeństwem,

– opiekę nad dziećmi w ramach funkcjonowania Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sokołowie Podlaskim,

Reklama

– doraźną pomoc rzeczową, żywnościową zależnie od potrzeb.

Otwartość Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej aktywnie zaangażowało się w pomoc dla braci i sióstr z Ukrainy. Wolontariusze z naszej diecezji pełnili dyżury w ośrodkach gdzie przyjęci zostali uchodźcy – w Nadbużańskich Ośrodkach Edukacyjnych w Drohiczynie i w Broku.

Przyłączyliśmy się również do akcji „Polak z sercem dla pokoju”, którą prowadziło na terenie całej Polski Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W ramach tej akcji zbieraliśmy najpotrzebniejsze produkty i środki finansowe, aby móc wspierać tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Część zebranych produktów od razu trafiała do tych, którzy przebywali na terenie ośrodka w Drohiczynie jak i w Broku. Pozostałe artykuły żywnościowe, środki higieniczne, opatrunki medyczne były pakowane i cyklicznie wywożone na granice, skąd trafiały do potrzebujących. W transporcie z darami na granice jeździli też kilkukrotnie nasi wolontariusze.

Szacunkowo można powiedzieć, że w budynkach diecezjalnych w Drohiczynie przebywało blisko 40 osób, a w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku prowadzonym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej schronienie znalazło ponad 100 uchodźców. Została im zapewniona niezbędna pomoc i opieka. Pomagaliśmy im nie tylko pod względem zakwaterowania, ale również wyżywienia, tak, aby nie musieli się o to martwić. Dzięki życzliwości wielu ludzi udało nam się zbudować zaplecze z najpotrzebniejszymi produktami, m.in. z ciepłymi ubraniami, butami, kurtkami, przyborami do higieny osobistej, zabawkami czy artykułami szkolnymi. W sortowaniu darów wzięli czynny udział wolontariusze zrzeszeni w oddziałach parafialnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Dzieciom w wieku szkolnym zorganizowano zajęcia lekcyjne przy współpracy ze szkołą podstawową w Broku i technikum w Sadownem. Każdy dzień to było nowe wyzwanie i nowe potrzeby, którym starliśmy się sprostać. Na terenie ośrodka ciągle trwały zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Pomoc płynęła nie tylko od lokalnej społeczności, ale również spoza granic naszego państwa. Dary otrzymaliśmy już m.in. z Włoch, Holandii i Niemiec.

To tylko niektóre przykłady pomocy podejmowanej przez diecezję drohiczyńską. Jesteśmy bardzo wdzięczni rzeszy wolontariuszy oraz anonimowym darczyńcom, którzy z otwartym sercem przyjmowali i troszczyli się o osoby potrzebujące. Pamiętajmy również o modlitwie i bądźmy dla siebie ludźmi, a nasza pomoc na pewno zaowocuje w naszych sercach i nas samych.

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moc przyjaźni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 31/2022, str. III

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Leszek Wątróbski

Dzieci w Międzyzdrojach z Oksaną Yesaulenko i burmistrzem Polic Władysławem Diakunem

Dzieci w Międzyzdrojach z Oksaną Yesaulenko i burmistrzem Polic Władysławem Diakunem

O pobycie ukraińskich dzieci w Policach opowiedziała ich kierowniczka i opiekunka Oksana Yesaulenko oraz opiekunowie Dorota i Artur Zagórscy.

Z inicjatywy gminy Police, przy wsparciu powiatu polickiego, w dniach 4-15 lipca przebywa na kolonii grupa dzieci z Ukrainy. Jej uczestników zakwaterowano w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach. Kolonia rozpoczęła się od ogniska powitalnego z udziałem burmistrza Polic Władysława Diakuna i dyrektora wspomnianego Ośrodka Ryszarda Budzisza. W programie kolonii znalazły się wycieczki, spotkania integracyjne i rozgrywki sportowe.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

2023-03-30 14:04

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Rokitniańska zgromadziła diecezjan

2023-04-01 00:03

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

kalwaria

Kalwaria Rokitniańska

sanktuarium Rokitno

Angelika Zamrzycka

Kalwaria Rokitniańska

Kalwaria Rokitniańska

Mimo deszczu pielgrzymi z pogodą ducha uczestniczyli w piątek 31 marca w Nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej. W tym roku rozważania były zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II. Poniżej odsyłacz do dużej fotorelacji.

Ks. kustosz Marcin Kliszcz wyjaśnił ideę tegorocznej Kalwarii: – Chcemy sięgnąć do bogactwa nauczania Papieża Polaka, bo był świadkiem miłości do Chrystusa, aby trochę tej miłości zaczerpnąć z jego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję