Reklama

Niedziela Podlaska

Dramat wywózek

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir.

Niedziela podlaska 9/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W tym miejscu, co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wszystkich wywiezionych na Syberię

W tym miejscu, co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wszystkich
wywiezionych na Syberię

Masowe deportacje Polaków na Syberię zwane oficjalnie „przesiedleniem” odcisnęły niezatarte piętno w historii naszego narodu, w historii każdej rodziny i każdej osoby, której te nieludzkie praktyki dotknęły. Rosjanie wywieźli na Sybir tysiące Polaków. Od 14 kwietnia 1940 r. do 20 czerwca 1941 r. wagony z „przesiedleńcami” wyjeżdżały też ze stacji kolejowej w Siemiatyczach. Przez długie lata pamięć o wywózkach żyła w ludzkich sercach, ale głośno nie można było mówić o tych tragicznych dla naszego narodu wydarzeniach. Jednak pomimo upływu lat – ci, którzy przeżyli zsyłkę, chcą mówić o prawdziwej historii Polski i Polaków, chcą dzielić się swoimi przeżyciami.

W naszym regionie wiele miejsc przypomina o wywózkach na Syberię, bo jeśli my zapomnimy, to kto będzie pamiętał?

Pomnik Sybiraków wzniesiono w Siemiatyczach przy ul. Wysokiej, w pobliżu kościoła św. Andrzeja Boboli. Jest on miejscem, gdzie co roku odbywają się uroczystości w Dniu Sybiraka. Pomnik Sybiraków Ziemi Siemiatyckiej został odsłonięty we wrześniu 2002 r. Mieszkańcy budując pomnik w sposób symboliczny oddali cześć osobom represjonowanym i deportowanym na wschód na mocy decyzji władz Rosji Carskiej i Sowieckiej. Na tablicy widnieje napis „Pokoleniom Sybiraków cierpiącym i ginącym za polskość w Rosji carskiej i sowieckiej – Związek Sybiraków i społeczeństwo ziemi siemiatyckiej”. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach-Stacji, 20 czerwca 2011 r. została wmurowana pamiątkowa tablica, na której wygrawerowano napis: „W hołdzie ofiarom Sybiru zesłanym na Nieludzką ziemię w 70 rocznicę deportacji”. W tej parafii, w społeczeństwie, pamięć o zesłańcach jest wciąż żywa, a zarówno Związek Sybiraków, duchowni, jak i samorządowcy dbają, by pielęgnować te wspomnienia i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Świadczy o tym kolejne miejsce pamięci zlokalizowane na terenie parafii. W murze cmentarza parafialnego, w 2011 r., umieszczono tablice ze spisem nazwisk zesłańców. Czytając długie listy – poznajemy imiona i nazwiska zesłańców, odnajdujemy informacje o tych, którzy zmarli na Syberii, tych, którzy się tam urodzili, o osobach, po których wszelki ślad zaginął, a także o tych, którym udało się wrócić do kraju, a po zakończeniu ziemskiej wędrówki spoczęli na tym cmentarzu parafialnym.

Reklama

14 lutego 2022 r. z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Nurzec odsłonięto obelisk upamiętniający leśników i ich rodziny z Nadleśnictw Nurzec i Mielnik wywiezionych na Syberię w 1940 r. Obelisk wzniesiono w miejscowości Mętna, umieszczono na nim słowa Zbigniewa Herberta „Naród który traci pamięć, traci sumienie”. To kolejne symboliczne miejsce, które przypomina o Polakach – zesłańcach, wywiezionych z Ojczyzny wbrew swej woli.

Miejsc, które przypominają o Sybirakach jest znacznie więcej. Wiele nazwisk osób wywiezionych na Syberię znaleźć można na naszych cmentarzach. Wiele jest tam symbolicznych mogił, gdzie tablica mówi o zmarłym, którego prochy zostały gdzieś w odległej Syberii i nawet nikt nie zna miejsca prawdziwego pochówku. Idąc aleją cmentarną, bez trudu odnajdziemy takie pamiątkowe tablice. Pomniki, które mówią do nas o historii naszego narodu.

2023-02-21 13:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wywiezieni na Syberię

Niedziela podlaska 41/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Tadeusz Szereszewski

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

W Rudce została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom gminy, którzy zostali wywiezieni na tę nieludzką ziemię.

W niedzielę 25 września gości, księży, poczty sztandarowe, Sybiraków i ich rodziny oraz wiernych przywitał w świątyni ks. Tadeusz Czyżak, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. To powrót do podstaw, poznanie szczegółów. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Watykan potwierdza: papież w sobotę zostanie wypisany ze szpitala

2023-03-31 21:05

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni potwierdził, że papież Franciszek opuści w sobotę Poliklinikę Gemelli.

Publikujemy treść wieczornego komunikatu prasowego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję