Reklama

Poznań

Mała droga do świętości

Z Poznania do karmelitańskiego klasztoru w Zwoli dojedziemy autobusem linii 560 i 561. Trzeba minąć Kórnik i wysiąść w Zaniemyślu przy poczcie. Stąd do celu jest już tylko 20 min pieszo.

Niedziela Plus 10/2023, str. II

Archiwum klasztoru w Zwoli

W czasie rekolekcji można przyjąć szkaplerz

W czasie rekolekcji można przyjąć szkaplerz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż widać, że jeszcze trwa budowa, to jednak ukończone jedno skrzydło obiektu pozwala mieszkać i modlić się kilkuosobowej wspólnocie karmelitów bosych i organizować tutaj rekolekcje w otoczeniu piękna przyrody.

Papieska inspiracja

– Rekolekcje są skierowane do wszystkich, którzy szukają skupienia i ciszy, chociaż zwykle przyjeżdżają tutaj osoby, które w jakiś sposób zetknęły się już z duchowością karmelitańską albo też szukają drogi pogłębienia swojego życia duchowego – mówi o. Roman Hernoga, przełożony wspólnoty. – Prowadzimy rekolekcje tematyczne związane z duchowością Karmelu, Karmelitańską Szkołę Modlitwy, a także rekolekcje wielkopostne i adwentowe. W ten sposób dzielimy się bogactwem naszej duchowości i nauczaniem św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz innych wielkich postaci naszego zakonu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedną z inspiracji do rozpoczęcia budowy ośrodka rekolekcyjno-formacyjnego w Zwoli był list apostolski Jana Pawła II Novo millennio ineunte. Papież zauważył w nim, że mimo postępujących procesów laicyzacji obserwujemy w świecie potrzebę duchowości, która przejawia się jako nowy głód modlitwy.

W tym samym liście Ojciec Święty zachęca, aby nasze chrześcijańskie wspólnoty stawały się prawdziwymi „szkołami” modlitwy – nie tylko tej błagalnej, ale także wyrażanej w dziękczynieniu, uwielbieniu, adoracji, kontemplacji, słuchaniu, żarliwości uczuć aż po prawdziwe „urzeczenie” serca. Jest to droga, która wymaga wysiłku duchowego i prowadzi czasem przez trudne doświadczenia, ale spotkamy na niej wielkich mistyków, a wśród nich m.in. reformatorów Karmelu: św. Jana od Krzyża i św. Teresę z Ávili.

Trudne początki

Prace przy domu rekolekcyjno-formacyjnym w Zwoli rozpoczęto w 2011 r. Kamień węgielny poświęcił 24 sierpnia 2013 r. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W 2014 r. postanowiono przyspieszyć budowę niewielkiego budynku gospodarczego, aby mógł on być tymczasowym miejscem zamieszkania wspólnoty zakonnej. 25 maja 2016 r. trzej karmelici bosi wprowadzili się do domu zaadaptowanego na mały klasztor. Mieli w nim do dyspozycji kaplicę, cztery cele i kuchnię.

Reklama

W następnym roku ukończono budowę stanu surowego całego obiektu i przykryto go dachem. Chociaż pandemia i wynikające z niej ograniczenia opóźniły prace wykończeniowe, w lipcu 2021 r. wschodnie skrzydło budynku, w którym znajdują się: kaplica, kuchnia, jadalnia, sala konferencyjno-rekreacyjna i piętnaście pokoi z łazienkami, było gotowe.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel 16 lipca 2021 r. o. Jan Malicki, prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych, pobłogosławił kaplicę zakonną i ukończoną część klasztoru, który przyjął wezwanie św. Teresy od Jezusa. Od tamtej pory w klasztorze organizowane są regularnie rekolekcje.

Na drodze karmelitańskiej

– Chcemy przez prowadzenie rekolekcji, sesji i spotkań formacyjnych pomagać wszystkim przybywającym w kształtowaniu dojrzałej chrześcijańskiej osobowości – mówi o. Hernoga. – Naszym szczególnym powołaniem jest pomaganie innym w pogłębianiu osobistej relacji z Bogiem, co czynimy przez prowadzenie Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej, czyli modlitwy wewnętrznej praktykowanej na sposób terezjański.

Rekolekcje trwają od 3 do 5 dni. Są to spotkania otwarte, tzn. można uczestniczyć w dowolnie wybranych sesjach tematycznych. Jedynie spotkania w Szkole Modlitwy Karmelitańskiej stanowią kontynuację i powinno się uczestniczyć w każdej z kolejnych sesji. Tematy odpowiadają na różne potrzeby uczestników, zwłaszcza poszukiwania sensu życia. We współczesnym, zdominowanym przez konsumpcjonizm świecie człowiek szuka swojej wartości w sprawach zewnętrznych, robieniu kariery, zdobywaniu bogactw itd. Po pewnym czasie wiele osób odkrywa, że jest to ślepa uliczka, która prowadzi do wewnętrznej pustki. Droga karmelitańska ukazuje kierunek prowadzący do odkrycia, że nasze wnętrze jest nie puste, ale zamieszkane przez Boga; do zrozumienia własnej wartości i godności, płynącego z faktu, że jesteśmy dziećmi Bożymi.

Reklama

Zaproszenie do Zwoli

W tym roku odbyło się już kilkoro rekolekcji. Pierwsze były poświęcone tematowi „Święta Teresa i życie sakramentalne”, a ich istotą było przypomnienie, że podstawą modlitwy i doświadczeń mistycznych św. Teresy z Ávila było życie sakramentalne. Spojrzenie na jej postać z tej perspektywy pozwala współczesnemu człowiekowi odkryć skarby zawarte w sakramentach. Rekolekcje pt. „Droga do Maryi. Droga z Maryją. Od poczęcia do wieczności” były ukierunkowane na odkrywanie działania Boga przez Maryję w życiu każdego człowieka. Przewodniczką lutowego spotkania była kolejna wielka święta Karmelu, a nosiły one tytuł „«Windą do nieba» – droga do Boga św. Teresy z Lisieux”.

W połowie marca rozpocznie się Szkoła Modlitwy Karmelitańskiej (15--19 marca). Pierwsza sesja nosi tytuł „Zaproszeni do przyjaźni z Jezusem”. Zaplanowane tematy to m.in. wyjaśnienie, czym jest modlitwa myślna i jak sobie radzić z trudnościami na modlitwie. W tym samym czasie (15-19 marca) zaplanowano odbywające się w całkowitym milczeniu pół pustynne, pół postne rekolekcje, których mottem są słowa z Księgi Ozeasza: „Chcę ją przynęcić, wyprowadzić na pustynię i mówić jej do serca” (2, 16). Osoby zafrapowane postacią św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza będą mogły uczestniczyć w kwietniowych rekolekcjach (13-16 kwietnia) poświęconych miłości miłosiernej w życiu tej świętej. Kolejny temat rozważań rekolekcyjnych to „Mężczyzna – kapłan domowego kościoła” (20-23 kwietnia). W maju natomiast proponowana jest nauka otwierania się na Ducha Świętego w słowie Bożym, a w rekolekcje wpisane jest kontemplacyjne wędrowanie po okolicznych lasach i wieczorne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego (25-28 maja). Z racji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin św. Teresy z Lisieux po raz trzeci w tym roku będzie ona przewodniczką rekolekcji (15-18 czerwca). Ich temat: „Ludzka słabość i zranienia – szansa czy zagrożenie?”, wynika ze stwierdzenia świętej, że każdy, nawet najbardziej niedoskonały człowiek może dążyć do świętości „małą drogą”.

Ze szczegółami propozycji ośrodka rekolekcyjnego w Zwoli można się zapoznać na jego stronie internetowej: www.zwola.karmelicibosi.pl . Proponowane tematy są związane z duchowością Karmelu oraz szeroko pojętą formacją chrześcijańską. Spędzony tutaj czas będzie również czasem wyciszenia, modlitwy, pogłębienia relacji z Bogiem i lepszego zrozumienia samego siebie.

2023-02-28 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29

[ TEMATY ]

pokój

strefa gazy

Pierbattista Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Spotkanie przebiegało w szczególnie serdecznej atmosferze ze względu na przynależność Instytutu Studiów Teologicznych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy do Wydziału Teologicznego PUL. "Więź między Rzymem a Jerozolimą ma fundamentalne znaczenie dla dzisiejszego Kościoła”, zauważył kardynał. Wśród obecnych był o. Francis Patton, franciszkański Kustosz Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję