Reklama

Niedziela Podlaska

Czas oczyszczenia serca

W Środę Popielcową bp Piotr Sawczuk w drohiczyńskiej katedrze celebrował Mszę św. inaugurującą okres Wielkiego Postu.

Niedziela podlaska 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Obrzęd posypania głów popiołem

Obrzęd posypania głów popiołem

Przybyłych 22 lutego do kościoła katedralnego na modlitwę powitał miejscowy proboszcz i dziekan drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski.

W homilii biskup przypomniał znaczenie Wielkiego Postu. Przygotowuje on wiernych do dobrego przeżycia największej uroczystości w Kościele, jaką jest święto Wielkiej Nocy. Okres ten ma charakter pokutny. Jest wezwaniem do oczyszczenia serca i podjęcia starań o prawdziwie chrześcijańskie życie. Jak zaznaczył biskup, kluczowym wielkopostnym słowem jest „nawrócenie”, które jest swoistym powrotem do źródeł. – W Wielkim Poście trzeba powrócić do źródła naszego życia nadprzyrodzonego, do sakramentu chrztu – on gładzi grzechy, wlewa Boże życie i włącza do wspólnoty Kościoła. Ustanawia przyjacielem Jezusa i świadkiem Ewangelii. Jakże często bardzo mizernie jest z naszym życiem i łaską chrztu – powiedział biskup. Nawiązał również do obrzędu posypania głów popiołem. – Ma on nam przypominać, że jesteśmy uczestnikami grzechu, jesteśmy wypędzeni z raju, jesteśmy bytem materialnym, ziemskim, który dzieli los wszystkich istot śmiertelnych. Wracamy jednak myślą do raju, aby obudzić świadomość, że na początku tę cząstkę materii wziął w swoje ręce Stwórca, nadał jej kształt i tchnął w nią życie. Jeśli nawet zsunęliśmy się w koleinę grzechu, to możemy wrócić do Boga i poprosić o odbudowanie naszego życia, odnowienie przyjaźni, o to, by nas ulepił na nowo po swojemu, by nas zaimpregnował, umocnił do walki z pokusami, by tchnął ponownie wiarę i miłość, by pozwolił zaznać radości – mówił.

Podkreślił również, że wchodząc w czas czterdziestodniowego postu naśladujemy samego Chrystusa, który podjął tę praktykę. W ten sposób pokazał, jak potrzebny jest nam czas modlitwy, ascezy, duchowego odrodzenia i walki ze złym duchem. Potrzebny jest także czas ciszy, czas dla siebie, czas dla Boga i czas obudzenia wrażliwości na potrzeby bliźnich. W praktykowaniu modlitwy, postu i jałmużny należy zachować szczególną ostrożność, aby nie traktować ich formalistycznie, ale podejść do nich z pokorą i skromnością.

Reklama

W liturgii Środy Popielcowej opuszcza się akt pokuty. W jego miejsce po homilii następuje wymowny obrzęd posypania głów popiołem. Biskup wypowiadając specjalną modlitwę pobłogosławił wiernych rozpoczynających czas czterdziestodniowego postu oraz popiół, którym zostały posypane głowy wiernych.

Mszę św. koncelebrował bp senior Antoni Dydycz oraz przybyli kapłani. Obecni byli alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wierni drohiczyńskiej parafii.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post w praktyce

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

post

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Pościć to nie tylko rezygnować z pokarmów mięsnych w piątek i ograniczyć ilość słodyczy. Post to coś więcej.

Dzisiejszy człowiek jest ciągle zabiegany, żyje w świecie informacji i wszechobecnej komercji. Bardzo trudno jest dziś mówić ludziom o poście, pokucie, zwłaszcza dla młodych są to praktyki przestarzałe, nienowoczesne. – Warto podkreślać nie tylko zdanie: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, ale: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W tej drugiej formule jest wskazanie na ewangelizację. Czas pokuty i postu to okazja do ewangelizacji i przypomnienia o dawaniu chrześcijańskiego świadectwa w naszym codziennym zabieganiu. O Panu Bogu można świadczyć przez swoje dobre życie, będąc również człowiekiem bardzo aktywnym zawodowo – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Dariusz Nowak, teolog duchowości i proboszcz parafii św. Floriana w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2023-03-28 08:52

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa ulicami miasta

2023-03-31 21:00

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

drezdenko

św. Jan Paweł II

kanonicy regularni

ks. Paweł Greń CRL

W piątek 31 marca 2023 roku w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa. Uczestnicy, rozważając Mękę Pańską, przeszli ulicami miasta, aby dziękować za życie św. Jana Pawła II.

- Z całą mocą chcieliśmy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas - powiedział ks. Paweł Greń CRL. Wydarzenie wpisuje się w liczne inicjatywy organizowane w różnych parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dla uczczenia pamięci o św. Janie Pawle II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję