Reklama

Niedziela Podlaska

O kapelanie Solidarności

Bielsk Podlaski Spotkanie ostatkowe bielskich seniorów odbyło się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

2023-03-07 14:37

Niedziela podlaska 11/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Tadeusz Szereszewski

Ekspozycję można oglądać przed bielskim ratuszem

Ekspozycję można oglądać przed bielskim ratuszem

Kapłan został bestialsko zamordowany w październiku 1984 r. przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki, w wieku 37 lat. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem „Solidarności”. Ekspozycję przygotowało Muzeum Podlaskie. W otwarciu wystawy uczestniczył m.in. brat ks. Jerzego – Józef wraz z synem Markiem oraz marszałek woj. podlaskiego Marek Malinowski.

Ekspozycję można oglądać przed bielskim ratuszem. Dwanaście wielkoformatowych plansz przedstawia archiwalne zdjęcia ks. Popiełuszki z okresu młodości i duszpasterskiej działalności.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko był niezłomnym kapelanem, który stał się symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Mam nadzieję, że wystawa, którą dzisiaj otwieramy, przybliży oglądającym postać tego bohatera – mówił witając przybyłych na otwarcie wystawy Henryk Zalewski, kierownik Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, dokonał otwarcia wystawy, która ma służyć pilotowaniu ogromnego projektu powstania muzeum w Okopach.

– Wystawa nie pozwala zapomnieć o księdzu Popiełuszce, o wartościach, które propagował. Przesłanie, które głosił „Zło dobrem zwyciężaj” było bliskie wszystkim, bez względu na wyznanie – mówił Waldemar Wilczewski.

Do zebranych, w tym młodzieży szkolnej, zwrócił się burmistrz Jarosław Borowski, podkreślając, że był w ich wieku, kiedy zginął ks. Popiełuszko. – Kapłan bliski sercu Polaków, który za głoszenie prawdy zapłacił najwyższą cenę, niech będzie dla was wzorem dążenia do prawdy i sprawiedliwości.

– Mam nadzieję, że wystawa będzie kompendium wiedzy o ks. Jerzym, jak też przybliży idee, które niósł przez całe swoje życie – mówiła kurator wystawy dr Ewa Rogalewska.

Obecny na otwarciu wystawy ks. por. Zbigniew Karolak, proboszcz parafii Najświętszej Opatrzności Bożej, który został wyrwany ze studiów seminaryjnych w Drohiczynie do odbycia służby wojskowej w Bartoszycach, w swoim wystąpieniu podkreślił, że został żołnierzem dziesięć lat po powołaniu do wojska ks. Jerzego. Nawiązał do rygorów, politycznej indoktrynacji i zawierzenia Stwórcy.

Reklama

W czerwcu 2020 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisany został list intencyjny o idei utworzenia „Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki” przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Obiekt powstanie dzięki inicjatywie samorządu województwa oraz Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, która przekazała Muzeum Podlaskiemu działkę pod budowę muzeum w Okopach. Obecnie powstaje projekt Muzeum wraz z koncepcją wystawy, finansowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach k. Suchowoli jako syn Marianny i Władysława. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli. W miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą celebrując Msze św. za Ojczyznę i głosząc kazania. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. W roku 2010 odbyła się Jego beatyfikacja.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne święto jedności

Niedziela podlaska 26/2022, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bielsk Podlaski

Tadeusz Szereszewski

Idąc w procesji za Jezusem Eucharystycznym, czujemy się wyjątkowo zjednoczeni

Idąc w procesji za Jezusem Eucharystycznym, czujemy się wyjątkowo zjednoczeni

Publiczne oddanie czci Panu Bogu utwierdza nas, że Kościół Chrystusowy będzie trwał do końca ziemi – powiedział bp Piotr Sawczuk w uroczystość Bożego Ciała.

Mszy św. w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim oraz procesji eucharystycznej przewodniczył pasterz diecezji. Eucharystię wraz z biskupem koncelebrowali bielscy proboszczowie i wikariusze. We wspólnym świętowaniu wzięło udział kilka tysięcy wiernych z bielskich parafii.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka ze św. Janem Pawłem II

2023-03-31 11:00

[ TEMATY ]

Dolny Śląsk

św. Jan Paweł II

diecezja świdnicka

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Diecezja świdnicka włącza się w zaplanowaną od 31 marca do 2 kwietnia inicjatywę "Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II".

Z racji 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w wielu parafiach diecezji świdnickiej odbędą się drogi krzyżowe oraz inne nabożeństwa a także marsze poparcia i wydarzenia kulturalne. Poniżej prezentujemy oficjalny plan wydarzeń, o których informuje diecezja świdnicka.

CZYTAJ DALEJ

Pokonała anoreksję dzięki modlitwie

2023-03-31 21:10

[ TEMATY ]

świadectwo

anoreksja

Bliżej Życia z Wiarą/12/2022

Modlitwa działa, choć nie zawsze od razu widać jej rezultat...

Zarówno ja, jak i moja siostra poczęłyśmy się przed ślubem moich rodziców. Gdy już do niego doszło, nie był on z miłości, ale z wyrachowania. Moja mama przeżyła wiele cierpień, w wyniku czego została bardzo mocno zniewolona i nie potrafiła okazywać miłości. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek mnie przytuliła, powiedziała: „kocham cię”, nie pamiętam nawet wspólnego radosnego spędzenia popołudnia. To, oczywiście, wpływało na mnie i na moją siostrę. Nie potrafiłam nawiązywać relacji do tego stopnia, że mojej przyjaciółce nie złożyłam życzeń w dniu urodzin. Byłam samolubna, egoistyczna; chciałam, żeby tylko mnie zauważano, bo nie otrzymywałam tego w domu. Rodzice zawarli ślub, ale już po kilku miesiącach mieszkałyśmy u babci. Tata czasami przychodził, chwilę się z nami pobawił, ale zaraz odjeżdżał, później spotykałyśmy się z nim jedynie raz w tygodniu na kilka godzin. Rodzice nigdy nas nie wspierali, nie dodawali odwagi, wręcz przeciwnie – ściągali w dół. Od taty słyszałam: „Nie idźcie na studia, najlepiej wybierzcie zawodówkę, ewentualnie technikum”. Chodziło o to, żebyśmy się szybko usamodzielniły i żeby nie trzeba było płacić alimentów. Myślałyśmy, że to jest normalne, że tak się o nas troszczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję