Reklama

Niedziela Podlaska

W najmłodszej parafii diecezji

Biskup Piotr Sawczuk w ramach wizytacji kanonicznej odwiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ruchnie. W ten sposób zakończyła się wizytacja w dekanacie węgrowskim.

2023-03-15 08:28

Niedziela podlaska 12/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

Ks. Marcin Gołębiewski

Uroczysty ingres biskupa do świątyni

Uroczysty ingres biskupa do świątyni

W niedzielę 5 marca biskup celebrował Mszę św., podczas której zgromadzonej młodzieży udzielił sakramentu bierzmowania. Eucharystię poprzedził uroczysty ingres biskupa do świątyni. Po modlitwie i słowach powitania proboszcz parafii – ks. kan. Andrzej Chludziński, na ręce biskupa złożył sprawozdanie z działalności parafii od czasu ostatniej wizytacji, która miała miejsce 7 lat temu. Jak zaznaczył, parafia jest najmłodszą w diecezji drohiczyńskiej. Została powołana do istnienia 3 maja 2009 r. Prezentując duchowy profil parafii proboszcz podkreślił obecność Kół Żywego Różańca, służby liturgicznej oraz niedawno powstałej scholi dziecięcej. Pod względem gospodarczym parafia wykonała szereg prac w ramach zagospodarowania nowo powstałej świątyni i jej otoczenia.

W wygłoszonej homilii biskup zwracając się do kandydatów do sakramentu bierzmowania podkreślił, że wydarzenie to ma znaczenie nie tylko w wymiarze osobistym dla każdego bierzmowanego, ale również dla całej wspólnoty. Zadaniem osób bierzmowanych jest bowiem, między innymi, dawanie czytelnego świadectwa wiary. Przypomniał również, że sakrament bierzmowania jest swoistym dopełnieniem. – Trzeba powiedzieć, że dopełnienia wymaga nasze człowieczeństwo i nasze chrześcijaństwo, bo jesteśmy jako ludzie niedokończeni i jako chrześcijanie niedokończeni. Czy to znaczy, że chrzest jest słaby, wybrakowany i trzeba go dopełniać? Gdyby nie było chrztu, nie byłoby czego dopełniać, ale jest potrzebne dopełnienie, bo ono daje coś nowego, umacnia, oświeca – powiedział biskup.

W uroczystościach udział wzięli kapłani z dekanatu węgrowskiego na czele z dziekanem ks. prał. Leszkiem Gardzińskim. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Piotr Jurczak.

Po Mszy św. biskup spotkał się z Radą Parafialną.

Drugi dzień wizytacji skoncentrowany był na odwiedzinach placówek oświatowych znajdujących się na terenie parafii. Biskup miał okazję odwiedzić Samorządowe Przedszkole.

Reklama

Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowały krótką cześć artystyczną. Śpiewem, wierszykami oraz tańcem wyraziły radość z odwiedzin oraz poprosiły o pasterskie błogosławieństwo. Z podobną prośbą zwróciła się dyrektor palcówki Małgorzata Hildebrand. Biskup podziękował za miłe przyjęcie. Jednocześnie życzył przedszkolakom, by wyrosły na wspaniałych, mądrych, odpowiedzialnych, a przede wszystkim świętych ludzi.

Kolejnym miejscem odwiedzin była Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych. Biskupa powitała dyrektor szkoły Ewa Piesak. Jak podkreśliła, w procesie edukacji i wychowania ważna jest współpraca pomiędzy szkołą, rodzicami i Kościołem, aby właściwie przygotować dzieci i młodzież do dorosłego życia.

Młodzież zaprezentowała program słowno-muzyczny zatytułowany Jesteśmy nadzieją świata. Odnosząc się do tych słów biskup zauważył, że są one niejako odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II, który o młodzieży mówił, że jest nadzieją świata. Zachęcał, by młodzi ludzie dokonując codziennych wyborów szli drogą Chrystusowej Ewangelii.

Parafia Ruchna liczy blisko 1400 mieszkańców. Pierwszym proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Ruchnie został mianowany ks. kan. Andrzej Chludziński. Plac pod budowę został poświęcony 1 czerwca 2009 r. przez bp. Antoniego Dydycza, który w dniu 28 sierpnia 2011 r. poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę nowej świątyni pw. NMP Matki Kościoła. Z budynkiem nowego kościoła złączone są plebania i budynek parafialny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wizytą w parafii Kiełczyn

[ TEMATY ]

Kiełczyn

Wizytacja kanoniczna

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch w asyście ks. kan. Stanisława Olszowego proboszcza w Kiełczynie

Bp Adam Bałabuch w asyście ks. kan. Stanisława Olszowego proboszcza w Kiełczynie

O roli modlitwy mówił bp Adam Bałabuch podczas Mszy św. wieńczącej wizytację kanoniczną w par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej odwiedza kolejne parafie dekanatu Dzierżoniów w ramach pięcioletniej wizytacji kanonicznej. 26 marca br. gościł w par. Kiełczyn, gdzie znajduje się trzynastowieczny kościółek, który od blisko ćwierćwiecza ogłoszony jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z Maryją. "Mój Syn upada po raz pierwszy"...

2023-03-30 08:07

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Maryja

Adobe Stock

Przejmujące rozważania Drogi Krzyżowej, w których autor, Wincenty Łaszewski oddaje głos Maryi.

Jeśli pójdziesz ze Mną, usłyszysz wiele trudnych słów. Bo Droga Krzyżowa to nie ładne figury zastygłe w artystycznych pozach. Tu nic nie było spokojne ani słodkie, dobre do adoracji i medytowania. Tu nie było kościoła wypełnionego pobożnym tłumem, nad którym unosi się dźwięk organów. Tu był zwierzęcy wrzask oprawców. Był tupot obojętnych kroków spieszących z pracy czy idących na targowisko. Było upodobanie w torturach, we wcieraniu człowieka w proch, w wydłużanie straszliwej agonii. Tu było cierpienie, które zapierało dech. Droga Krzyżowa, która odprawiałam ze swym Synem była odrażająca. Był w niej ból, przed którym się klęka, ale odwraca głowę i ucieka. Zostań ze mną, nie odwracają głowy, nie uciekaj. Wytrzymaj ze mną do końca. Uklęknij przed tajemnicą cierpienia mego Syna. Przed tajemnicą Jego miłości, która nie cofnie się przed niczym, byle uratować twoją duszę. Może zrozumiesz, że śmierć mojego Syna to również bolesna tajemnica Twojego grzechu …

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa ulicami miasta

2023-03-31 21:00

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

drezdenko

św. Jan Paweł II

kanonicy regularni

ks. Paweł Greń CRL

W piątek 31 marca 2023 roku w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa. Uczestnicy, rozważając Mękę Pańską, przeszli ulicami miasta, aby dziękować za życie św. Jana Pawła II.

- Z całą mocą chcieliśmy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas - powiedział ks. Paweł Greń CRL. Wydarzenie wpisuje się w liczne inicjatywy organizowane w różnych parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dla uczczenia pamięci o św. Janie Pawle II.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję