Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Jest wzorem

„Niezłomnie będziemy przy Nim trwać” – takie przesłanie płynie z 30. Forum Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej.

Niedziela Plus 14/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Ewa Biedroń

Nauczyciele, rodzice i uczniowie zapewniają, że będą trwać przy swoim patronie

Nauczyciele, rodzice i uczniowie zapewniają, że będą trwać przy swoim patronie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tarnowskim seminarium spotkali się 15 marca dyrektorzy, przedstawiciele nauczycieli i uczniów szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II. Były wspólna modlitwa, akademia i przede wszystkim okazja do rozmów o medialnych atakach na kard. Karola Wojtyłę.

List otwarty

Rodzina Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej broni dobrego imienia patrona. „Święty Jan Paweł II to Wielki Papież i największy z Polaków. Historia Jego życia i pontyfikatu jest wspaniałym świadectwem człowieczeństwa, patriotyzmu i walki o zachowanie narodowej tożsamości. Pomimo wielu trudności, nacisków, także próby zamachu, zawsze stawał w obronie człowieka, narodu polskiego i wartości chrześcijańskich, nigdy nie tracąc ducha, w pełni oddany misji i wierny swemu powołaniu” – czytamy w liście otwartym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorzy podkreślają, że św. Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nich nieocenionym wzorem, nauczycielem i mistrzem. „W świecie, w którym walczy się z autorytetami, gdzie podważane są wartości i trwa nieustanna walka dobra ze złem, my wiemy, po której stronie jest miejsce dla Rodziny naszych szkół. Wspólnie stawimy czoła niesprawiedliwości i stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim szykanom i atakom na dobre imię Świętego Jana Pawła II. Nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć autorytetu i świętości życia naszego Patrona. Niezłomnie będziemy przy Nim trwać” – to stanowisko szkół, którym patronuje papież Polak.

W trosce o nauczanie

Reklama

Asystent diecezjalny Rodziny ks. Czesław Paszyński uważa, że jest to napaść na proroka. Przypomina fragment z Księgi Mądrości (2, 12 – przyp. red.): „Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny”, i zauważa: – Święty Jan Paweł II jest niewygodny dla wielu środowisk. To próba zdyskredytowania jego osoby, a także nauczania. Musimy stanąć w obronie i jeszcze bardziej zatroszczyć się o to, żeby jego nauczanie nie zostało podeptane.

Podczas Mszy św. bp Artur Ważny wspominał św. Jana Pawła II, zwłaszcza Światowe Dni Młodzieży i to, z jakim entuzjazmem młodzi słuchali papieża. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jadownikach Tomasz Wietecha podkreśla, że to, co się teraz dzieje w przestrzeni medialnej, nie zaszkodzi Janowi Pawłowi II ani pokoleniu JPII, ale może zaszkodzić młodym ludziom. I proponuje: – Żeby temu zaradzić, musimy przybliżać osobę św. Jana Pawła II, nakierowywać młodych na jego ścieżki, przybliżać jego nauczanie. Dzieci, które są teraz w ósmej klasie, urodziły się 3 lata po śmierci Jana Pawła II. Przed nami ogromna praca.

Uczniowie o patronie

Uczniowie znają papieża z opowiadań rodziców, dziadków i z lekcji religii. – Jest patronem szkoły, wielkim autorytetem, pokazuje nam, jak żyć i poświęcać się dla ojczyzny. Jest wzorem, dzięki niemu możemy wiele się nauczyć i wiedzieć, jak dobrze postępować w życiu. Dużo nas nauczył i nadal uczy, jak postępować – mówili uczniowie z Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Trześni k. Mielca.

Na spotkaniu była obecna małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która przekonywała: – Zwłaszcza w szkołach, które noszą imię Jana Pawła II, trzeba zintensyfikować działania poznawcze dzieł i życia papieża! Warto przypomnieć, że pani kurator zwróciła się z apelem do małopolskich szkół, aby we wszystkich placówkach w widocznym miejscu został wyeksponowany portret Jana Pawła II.

2023-03-28 13:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ma służyć wspólnemu dobru

Uznałem, że należy przygotować przewodnik, gdzie znajdzie się cały program doby peregrynacyjnej – powiedział w rozmowie z Niedzielą wikariusz z parafii św. Józefa w Starej Wsi ks. Bartłomiej Wilkosz.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Bartłomieju, skąd pomysł na peregrynację obrazu św. Józefa po domach parafian Starej Wsi?
CZYTAJ DALEJ

Nowe dzieło religijne i artystyczne w Bazylice św. Piotra

2026-03-06 08:12

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika św. Piotra

Vatican Media

Pielgrzymi i turyści odwiedzający Bazylikę św. Piotra mogą od początku Wielkiego Postu tego roku oglądać stacje Drogi Krzyżowej, umieszczone w nawie głównej i w części prezbiterium, przyciągające uwagę swoimi kolorami, do tej pory nieznanymi w tej świątyni, i ekspresją przedstawionych postaci. Odnosi się niemal od początku wrażenie, że mamy do czynienia ze sztuką tradycyjną i nowoczesną zarazem.

W grudniu 2023 r. Fabryka św. Piotra (watykańska instytucja zajmująca się administracją i wyposażeniem bazyliki) ogłosiła międzynarodowy konkurs na stacje Drogi Krzyżowej, mając na uwadze zarówno cele duchowe jak i artystyczne. Chodziło o znalezienie artysty, który zaproponowałby stacje harmonizujące z cała architekturą potężnej świątyni jak i z jej bogatym i różnorodnym wyposażeniem, co, oczywiście, nie było sprawą prostą. Inicjatywa wpisuje się w jubileusz 400-lecia poświęcenia bazyliki, które miało miejsce w 1626 r. Nabór prac był otwarty dla wszystkich artystów powyżej 18 roku życia, bez względu na narodowość, płeć, wiek czy wyznanie. Jedynym wymogiem było zachowanie czternastu tradycyjnych stacji Drogi Krzyżowej, od skazania przez Piłata Jezusa na śmierć po złożenie Go do grobu. Odzew był niezwykły i zaskoczył samych organizatorów. Otrzymano ponad tysiąc zgłoszeń z osiemdziesięciu krajów na pięciu kontynentach.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: tłumy na najstarszej Drodze Krzyżowej na Karczówkę

2026-03-06 20:54

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Karczówka

TD

Karczówka, miejsce dla ducha, dla wypoczynku

Karczówka, miejsce dla ducha, dla wypoczynku

Tłumy kielczan wyruszyły dzisiaj wieczorem Drogą Krzyżową wzdłuż historycznych kaplic, na wzgórze Karczówka. Wyjątkowa kalwaria powstała w XVII wieku jako owoc modlitwy kielczan o ratunek przed epidemią zagrażającą miastu. Wydarzenie od wielu lat organizuje Kościół Domowy Ruchu Światło-Życie. Współorganizatorem jest parafia Niepokalanego Serca NMP, po terenie której przebiega większość terenowego nabożeństwa.

Nabożeństwo poprzedziła Msza św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, w asyście księży moderatorów Ruchu Światło-Życie i księży parafialnych. W homilii biskup kielecki nawiązał m.in. do myśli ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu, który nauczał, że cierpienie ma sens tylko wtedy, gdy staje się osobistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję