Reklama

Niedziela Częstochowska

X Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich w Olsztynie k. Częstochowy

[ TEMATY ]

festyn

Jowita Kostrzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św., którą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy, 21 czerwca br. sprawował ks. prał. Ryszard Grzesik, proboszcz parafii oraz ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat”, zapoczątkowała jubileuszowy, X Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich w Olsztynie. Festyn odbył się pod patronatem ks. prał. Ryszarda Grzesika, proboszcza parafii oraz Tomasza Kucharskiego, wójta gminy.

W homilii ks. Piotr Zaborski nawiązując do Ewangelii św. Marka o uciszeniu burzy na jeziorze zwrócił uwagę, że „pokonać naturę, to żaden problem dla Pana Boga, ale wejść w serce człowieka, tego nie da zrobić się bez jego zgody”. - Jezus pokona wszystko, ale nie pokona naszej woli, jeśli sami nie powiemy mu tak - mówił dyrektor Radia „Fiat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślił także ogromne znaczenie i rolę rodziny, które wpisują się w historię każdego człowieka. Przywołując słowa pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powiedział, że „są takie spotkania, które wystarczy przeżyć jeden raz i lepiej żeby nie wracały, są takie, które chciałoby się powtórzyć i są takie, które chciałoby się zatrzymać na całe życie”. - Życzę wam drodzy małżonkowie, żeby to wasze pierwsze spotkanie, które zaowocowało zaręczynami, ślubem, dziećmi, waszą rodziną, żeby to spotkanie, które dokonało się tu przy ołtarzu, było tym, bez którego nie będziecie potrafili żyć, ale za którym będziecie tęsknili jak najbardziej - powiedział ks. Piotr Zaborski. Liturgię Mszy św. ubogacała oprawa muzyczna góralskiej kapeli „ Jaworowe Skrzypce” z Beskidu Żywieckiego.

Plenerowa część imprezy w ogrodach plebańskich rozpoczęła się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Olsztyn pod batutą Tomasza Hadriana. Wśród wielu atrakcji artystycznych znalazł się także m.in. koncert Zespołu Muzycznego Księży i występ grupy przedszkolaków „Wesołe nutki” z Olsztyna. Uwagę publiczności przyciągnął występ małych solistek ze Szkoły Podstawowej w Biskupicach, a także góralskiej kapeli „Jaworowe Skrzypce. Niewątpliwie dużą atrakcją dla widzów były pokazy taneczne zespołu „ Gasparo” z Gimnazjum im. K. Karlińskiego w Olsztynie, cheerleaderek ze Zrębic, oraz widowiskowy pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Marka Kaczmarzyka. Wiele muzycznych wspomnień przywołał koncert pt. : „Radość najpiękniejszych lat” krakowskiej grupy muzyczno-tanecznej, podczas którego usłyszeliśmy piosenki z repertuaru niezapomnianej Anny Jantar.

Reklama

Mimo zmiennej aury pogodowej Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich przyciągnął wielu mieszkańców gminy i przyjezdnych gości. Ogromnym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się mecz piłki nożnej o Puchar ks. prał. Ryszarda Grzesika i wójta gminy Tomasza Kucharskiego. Tym razem mecz rozegrany między drużyną księży a zawodnikami z Zakładu Pogrzebowego „Nadzieja”, zakończył się wygraną księży 3:0.

Organizatorzy przygotowali także wiele dodatkowych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Popularnością cieszyły się przejażdżki konne, dmuchańce, zabawy rekreacyjne, kolorowa wata cukrowa, lody i fontanna czekolady. Była także wystawa obrazów Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz loteria fantowa z cennymi nagrodami.

Dużą niespodzianką, przygotowaną specjalnie na tę okazję był jubileuszowy tort i lody, których mógł skosztować każdy uczestnik spotkania rodzinnego w Olsztynie.

- Niby tak niedawno, bo raptem dziesięć lat, a jednak w pamięci zacierają się pewne fakty, pewne daty. Wiem, że na pewno nie było to przedsięwzięcie, aż tak wielkie jak dzisiaj, po dziesięciu latach - dzielił się wspomnieniami ks. prał. Ryszard Grzesik, współorganizator festynu. - Z roku na rok, coraz więcej osób przybywa na festyny w ogrodach plebańskich i dzisiaj, w pierwszy dzień lata na Jubileuszowy Festyn, mimo że początkowo nie sprzyjała pogoda, przybyło dużo ludzi. Myślę, że nie tylko dlatego, że istnieje możliwość wygrania bogatych nagród, ale przede wszystkim dlatego, że ludzie chcą się spotkać, chcą się razem cieszyć, a przecież wiemy o tym, że gdy cieszymy się, śpiewamy tańczymy budujemy Królestwo Boże - kontynuował ks. Grzesik i dodał że „w dzisiejszych czasach potrzeba takiej wspólnoty, bo ludzie są zabiegani i zapracowani i nie zawsze znajdują czas nawet dla najbliższych”. - Chociaż realizacja takiego przedsięwzięcia kosztuje dużo pracy i wysiłku, to warto dla ludzi to czynić - podkreślił ks. prał. Ryszard Grzesik.

Reklama

- Każdego roku bardzo chętnie uczestniczę w festynie rodzinnym w ogrodach plebańskich, ponieważ akurat mam dzieci w takim wieku, że cieszy ich ta forma spędzania wolnego czasu, wspólnej rekreacji, a także wielu atrakcyjnych występów, które tutaj można zobaczyć - mówiła nam Agnieszka Ladra. -Mój syn i chrześnica grają w orkiestrze młodzieżowej, która dziś występowała, sama też włączyłam się do współpracy, sprzedając losy na loterii głównej i to jest taki miły akcent obecności w tej naszej olsztyńskiej społeczności - dzieliła się pani Agnieszka.

Natomiast Dorota Możejko, podkreśliła, że „to, co tutaj przyciąga, to przede wszystkim rodzinność”. - Od tego się zaczęło i cały czas promowane jest spędzanie wolnego czasu z rodziną i tego, że jesteśmy wszyscy razem - mówiła Dorota Możejko.

Głównymi organizatorami X Festynu Rodzinnego w ogrodach plebańskich w Olsztynie byli kapłani z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Patronami medialnymi były: Katolickie Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

2015-06-23 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodym dotrzymujemy kroku!

Niedziela łódzka 28/2014, str. 7

[ TEMATY ]

festyn

Dagmara Zalewska

Rozpoczęły się wakacje i choć pogoda w kratkę, nie zniechęca to tych, którzy chcą młodym atrakcyjnie zorganizować wolny czas i ewangelizować. Dlatego w parafii św. Antoniego w Łodzi-Łagiewnikach odbył się Festyn Młodzieżowy. W jego ramach zorganizowano m.in. turniej koszykówki, koncerty ewangelizacyjne, konferencje duchowe oraz wspólne grillowanie

Festyn rozpoczął się na sportowo, turniejem streetballu na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 61 w Łodzi. Później wszyscy przeszli do klasztoru Ojców Franciszkanów na konferencję jezuity o. Remigiusza Recława o rozeznaniu duchowym – co jest dobrem, a co złem.
Ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej, tak mówił o tym pierwszym wakacyjnym spotkaniu młodych: „Chcemy zaproponować młodzieży na rozpoczęcie wakacji taką właśnie formę spędzania wolnego czasu. Wiemy, że młodzież szuka z jednej strony kierownictwa duchowego, z drugiej – zajęcia, żeby zabić nudę. I my chcemy, żeby oni przede wszystkim czuli się dobrze razem. Myślę, że te formy będą kontynuowane. W tym roku zorganizowaliśmy to po raz pierwszy, ale nie ukrywam, że dobrze byłoby, gdyby te inicjatywy były jakąś przestrzenią dla młodych. Szukamy dzisiaj form dotarcia do młodzieży. Myślę, że to jest dobra przestrzeń, zwłaszcza w drodze do Światowych Dni Młodzieży, które będziemy przeżywać za dwa lata. Liczymy na młodych, ale też na katechetów, kapłanów i siostry zakonne, że pomogą młodzieży w dobrym rozeznaniu ich drogi życiowej. Stąd takie jak ta propozycje wakacyjne. I choć dzisiaj w strugach deszczu to my się nie zniechęcamy – odczytujemy to jako deszcz łask – wychodzimy do młodych i z młodymi idziemy, a co najważniejsze – młodym „dotrzymujemy kroku!”.
Niezniechęceni deszczową pogodą młodzi ludzie wzięli udział w koncercie ewangelizacyjnym zespołu „Pokój i Dobro”. Po wspólnym posiłku znów było coś dla duszy – konferencję duchową poprowadził ks. Michał Olszewski, ceniony rekolekcjonista i egzorcysta. Gwoździem programu był koncert ewangelizacyjny „Wspólny Mianownik” w wykonaniu znanych raperów i rockmanów. Na scenie wystąpili: Bęsiu, Tau i ks. Kuba Bartczak. Wspólne spotkanie zakończyła Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję