Reklama

Niedziela Świdnicka

Karmić się dobrem

Podejmując rekolekcyjną refleksję wielkopostną wierni parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, modlili się o dialog w rodzinach, a zwłaszcza w małżeństwach.

Niedziela świdnicka 15/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Oprawę muzyczną przygotował zespół Gennesaret z Piskorzowa

Oprawę muzyczną przygotował zespół Gennesaret z Piskorzowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wytężonej modlitwy 27 marca zachęcali miejscowi duszpasterze na czele z proboszczem ks. prał. Stanisławem Chomiakiem oraz ks. Pawłem Kilimnikiem, prowadzącym czterodniowe, parafialne rekolekcje wielkopostne, których głównym tematem była walka Boga o człowieka w trudnych sytuacjach życiowych.

Walka Boga o człowieka

– Bóg walczy o każdego człowieka, Jemu bardzo na nas zależy. Wtedy, kiedy my się poddajemy i zaczynamy wierzyć w to, że zło w naszym życiu może triumfować, że zło może nas pokonać, to Bóg się nie poddaje i walczy o nas. Drodzy, to się dokonuje na co dzień. Tam, gdzie dokonuje się spowiedź, tam się dokonuje niesamowita walka Boga o człowieka. Trzeba tylko Pan Bogu dać o siebie zawalczyć i w to uwierzyć – przypomniał drugiego dnia rekolekcji ks. Kilimnik, przywołując biblijny obraz proroka Daniela, który ocala Zuzannę, piękną i cnotliwą małżonkę bogatego rządcy. Rekolekcjonista zachęcał do wypełnienia swojego serca Panem Bogiem, aby to serce było prawe. – Pamiętaj, czym się karmisz, tym żyjesz. Karmisz się dobrem, będziesz owocować w dobry sposób, karmisz się złem, wypełnisz swoje serce grzechem, będziesz ranił i gorszył innych – przestrzegał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Komentując Ewangelię dnia o burzy na jeziorze, kapłan zauważył, że Jezus szukając człowieka grzesznego w kraju Gadareńczyków, nazywanym przez ojców Kościoła krainą, gdzie panuje demon, przeprawia się na drugi brzeg, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. – Jezusowi zależy, by być tam, gdzie Go brak, aby wypędzać złego ducha, choćby z jednego człowieka – przekonywał, aktualizując słowo Boże, że i w naszym życiu pojawiają się takie burze, które, jak łódź, próbują wywrócić nasze życie do góry nogami. – Jednak Jezus nie boi się burzy i nie będzie czekał na lepsze czasy, dlatego chce w twoje życie wkroczyć teraz – akcentował rekolekcjonista, zachęcając do konkretnego nazwania burz w swoim życiu, aby w kolejnych dniach rekolekcji oddawać to Jezusowi.

Bliżej Boga

Po Mszy świętej rozpoczęło się nabożeństwo eucharystyczne, podczas którego, za wstawiennictwem papieża Polaka, modlono się szczególnie w intencji rodzin i małżeństw. – Wierzę głęboko, że ta modlitwa będzie naszym kolejnym krokiem na drodze wiary i w ten sposób przybliżymy się do Pana Boga, aby lepiej przeżyć nie tylko Wielki Post, ale i dobrze przygotować się na święta Wielkanocy – podkreślił ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, dziękując przybyłym parafianom oraz zespołowi ewangelizacyjnemu Gennesaret, który animował muzycznie modlitewne spotkanie w kościele.

– Wsłuchując się w słowa Pisma Świętego oraz fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II, a także modląc się i śpiewając, pragniemy podjąć z Tobą miłosny dialog o nas, naszych rodzinach, a zwłaszcza naszych małżeństwach. W chwilach ciszy pragniemy kontemplować tajemnicę małżeństwa, aby na nowo odkryć wielkość, piękno, dar i świętość tego sakramentu – powiedział w czasie adoracji rekolekcjonista.

Na zakończenie nabożeństwa wierni całymi rodzinami podchodzili do Najświętszego Sakramentu po indywidualne błogosławieństwo, zawierzając Jezusowi siebie i swoich najbliższych.

2023-04-03 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas duchowej renowacji

Jesteśmy jak dzieła sztuki – czasem wkradnie się w nas jakiś brud, przykryje nas kurz, ale Wielki Post to taki czas, w którym możemy się odnowić, wyczyścić, żeby zabłysnąć na Święta Zmartwychwstania.

Siostra Petra Janczy w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia im. Karola Boromeusza jest już osiem lat. Obecnie przebywa w Domu Generalnym, gdzie w Wielkim Poście panują szczególne zwyczaje, a wiele z nich wiąże się ze spożywaniem posiłków. – Podczas śniadań milczymy, w środy, piątki i soboty pościmy od mięsa, podczas kolacji czytamy też lekturę duchową przeznaczoną specjalnie na ten okres – mówi s. Petra. – Piątek rządzi się oczywiście swoimi prawami: wtedy cały dzień milczymy (nie dotyczy to sióstr, które się uczą bądź pracują np. w szpitalu), wtedy też staramy się mniej jeść. Każda z nas zobowiązana jest do codziennego rozważania Drogi Krzyżowej, w piątek przeżywamy ją we wspólnocie. Podejmujemy też indywidualne postanowienia, ja w tym czasie więcej się modlę za misjonarza, którego duchowo adoptowałam, bo wiem, że jemu nie jest łatwo.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję