Reklama

Niedziela Małopolska

Oddali świątynię Kościołowi

Pokornie prosimy Cię Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym – modlił się abp Marek Jędraszewski.

Niedziela małopolska 18/2023, str. IV

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

MFS/Niedziela

Na prośbę ks. Mirosława Kulesy abp Marek Jędraszewski podpisuje pamiątkowy dokument z konsekracji

Na prośbę ks. Mirosława Kulesy abp Marek Jędraszewski podpisuje pamiątkowy
dokument z konsekracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bębło i Czajowice to podkrakowskie, piękne miejscowości położone nieopodal Ojcowskiego Parku Narodowego. Tutejsi mieszkańcy, skupieni wokół parafii Miłosierdzia Bożego, przeżywali uroczystość konsekracji kościoła.

Przeszłość

Historię budowy świątyni przypomnieli Anna Baran i Zbigniew Mazela. – Długo przyszło czekać na ten dzień mieszkańcom Bębła i Czajowic – zauważyła parafianka, zaznaczając, że już w XV wieku należeli do parafii św. Mikołaja w Białym Kościele. Podkreśliła: – Przez wieki nasi przodkowie pieszo przemierzali jurajskie lasy, aby dotrzeć do kościoła na Eucharystię. Dodała, że pierwsze dyskusje na temat budowy świątyni w Bęble miały miejsce już przed 1939 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do tematu wrócono na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. – Na czele grupy stanęła pani Stanisława Kozyra, którą wspierały osoby z komitetu parafialnego w Białym Kościele – przypominała Anna Baran i zaznaczyła, że duchowego wsparcia wiernym udzielali proboszczowie parafii; ks. Kazimierz Gałoński i ks. Marian Matusiak. Na czele komitetu budowy kościoła stanął Władysław Maroński, a po jego śmierci funkcję przejął Tadeusz Knapik.

Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił i wmurował 16 maja 1992 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, który cztery lata później skierował do ośrodka duszpasterskiego ks. Jana Skotnickiego. Kapłan został pierwszym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Bęble-Czajowicach. – Ksiądz Jan dał się poznać nie tylko jako wspaniały duszpasterz, ale również jako wyśmienity gospodarz – podkreśliła Anna Baran i dodała: – Pod jego kierownictwem ukończono budowę kościoła i plebanii, w krótkim czasie dobudowano zaplecze gospodarcze, ogrodzenie, parking, zagospodarowano tereny zielone, wymalowano wnętrze kościoła... Zaznaczyła też, że ołtarz główny wraz z żyrandolami i ławkami ufundowali państwo Małysowie z Chicago.

Reklama

Prośba

Kolejnymi proboszczami byli: ks. Jerzy Bargiel i ks. Stefan Trojan, którzy kontynuowali dzieło poprzednika. Aktualnie administratorem parafii jest ks. Mirosław Kulesa. Parafianie są także dumni z kapłanów rodaków: ks. Jana Ćwierza i ks. Sebastiana Kozyry.

Kontynuując przypominanie dziejów parafii, Zbigniew Mazela zaznaczył, że ostatnie miesiące upłynęły wspólnocie na przygotowaniach świątyni do konsekracji. Poinformował, że m.in. odmalowano dom Boży, a wspólnota Domowego Kościoła ufundowała zacheuszki. Ponadto pozyskano relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki (zostały umieszczone w ołtarzu głównym – przyp. red.), oraz relikwie Prymasa Tysiąclecia. I podkreślił: – Ten nasz kościół (…) z jego historią, z trudem, jaki włożyliśmy w jego wzniesienie i utrzymanie, oddajemy teraz Kościołowi powszechnemu na ręce księdza arcybiskupa i prosimy o jego uroczystą konsekrację.

15 kwietnia to kolejna data, którą parafianie dopiszą do swej historii. W pięknym obrzędzie uczestniczyło wielu wiernych. W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski przywołał m.in. historię narodu izraelskiego, który trafił do niewoli, a świątynia w Jerozolimie została zniszczona. Gdy po latach Izraelici cudem odzyskali wolność, nie spieszyli się z odbudową świątyni. Dopiero lektura odnalezionej księgi mojżeszowego prawa sprawiła, że zrozumieli, iż powinni wznieść świątynię.

Uroczysty obrzęd

Metropolita zauważył, że historia przemiany serc Izraelitów znajduje swe przedłużenie w dziejach parafian z Bębła i Czajowic, ich starań o budowę kościoła. – Jest ta historia niewątpliwie okazją, by wyrazić wielką wdzięczność dla kapłanów, którzy nie bali się myśleć odważnie, z wyobraźnią, z prawdziwym duszpasterskim zatroskaniem, by tutaj wznieść nową świątynię poświęconą Bogu – podkreślił abp Jędraszewski i zaznaczył: – Tym większa wdzięczność dla kapłanów; w tym proboszczów z Białego Kościoła, którzy rozumieli potrzeby duszpasterskie ludzi tutaj mieszkających. A potem wielka wdzięczność wszystkim świeckim. Tym, którzy już odeszli do Boga, jak i tym, którzy żyją i którzy patrzą na ten kościół jako prawdziwe dzieło własnych serc, umysłów i rąk. Kończąc homilię, metropolita życzył: – Niech ten dom trwa pośród was, niech was jednoczy z Bogiem i innymi ludźmi, niech będzie waszą radością i w pełni uzasadnioną dumą!

Reklama

Po homilii nastąpił obrzęd konsekracji. – Pokornie prosimy Cię Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym i stołem przygotowanym do składania Chrystusowej ofiary – modlił się abp Jędraszewski.

– Namaszczony ołtarz symbolizuje nam Chrystusa – wyjaśniał ks. Stanisław Mieszczak, sercanin i dodał, że imię Chrystus oznacza „namaszczony”. Po zakończeniu obrzędu ks. Mieszczak informował: – Zacznie się powoli przygotowanie ołtarza. Zauważył, że zazwyczaj dokonuje się to przed Mszą św. Podkreślił: – Dzisiaj jest to uroczysty obrzęd. Przygotowanie ołtarza to także przygotowanie serca, bo przecież ofiara dla Chrystusa dokonuje się przede wszystkim w naszym sercu.

Znak

Gdy ołtarz został nakryty obrusami, umieszczono na nim świece, kwiaty, po czym abp Marek wspólnie z zebranymi przy ołtarzu kapłanami, w tym dziekanem, ks. Stanisławem Guttem sprawował Eucharystię.

– To, że zgromadziliśmy się w tym kościele, jest znakiem, że Pan Bóg chciał tej świątyni, chciał zamieszkać pośród swego ludu i to dosłownie, nie wybrał sobie miejsca gdzieś na wzgórzu, czy w oddaleniu, ale dokładnie pośród domostw, jakby chciał przez to przekazać, że chce być między nami, między naszymi radościami, troskami, że chce być pośrodku swego ludu, pośrodku swojego Kościoła – powiedział na zakończeniu uroczystości ks. Mirosław Kulesa, który podziękował metropolicie oraz kapłanom i wszystkim uczestniczącym w konsekracji i wspólnej modlitwie za udział w historycznym wydarzeniu. Dodał: – Niech ten dom Boży będzie miejscem spotkania Boga z ludźmi, niech ich modlitwy wznoszą się do nieba jak ten dym kadzidła, który przed chwilą wznosił się z ołtarza. Niech to miejsce będzie miejscem kultywowania i przekazywania świętej wiary!

Po Mszy św. wierni podchodzili do ołtarza i z szacunkiem go całowali, a ks. Mirosław Kulesa w rozmowie z Niedzielą podkreślał trud i zaangażowanie kolejnych pokoleń parafian w budowę, a potem wyposażanie świątyni i dbanie o nią. I wyjaśniał: – Konsekracja to jest oddanie domu Panu Bogu, takie przekazanie Mu kluczy.

2023-04-25 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dedykacja świątyni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

Archiwum parafii

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

W Szczecinie miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny Kowalskiej w parafii jej dedykowanej, w dekanacie Szczecin-Żelechowa.

Bukowo to część miasta i osiedle administracyjne Szczecina – mówi ks. kan. Adam Bocheński – będąca jednostką pomocniczą miasta, położoną w rejonie północ, na południowo-wschodniej części Wzgórz Warszewskich w bliskości Golęcina. Od wielu lat rozpoczęto tutaj budowę zarówno osiedli, jak i domów jednorodzinnych, przez co zaistniała ogromna potrzeba budowy także świątyni. Po spełnieniu wielu formalności wyznaczono teren przy ul. Ogrodniczej i w ten sposób zaczęła się pisać historia parafii św. Faustyny Kowalskiej, która oficjalnie została erygowana dekretem abp. Zygmunta Kamińskiego 1 stycznia 2001 r.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

NIECH MIŁOŚĆ DO MARYI BĘDZIE SPRAWDZIANEM POLSKIEGO DUCHA.

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję