Głównym punktem była Msza św. celebrowana 25 maja w drohiczyńskiej katedrze pod przewodnictwem pasterza diecezji. Obecny był również bp Antoni Dydycz. W homilii bp Piotr Sawczuk nawiązał między innymi do przeżywanego czasu oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Przypomniał, że to Duch Święty prowadzi swoje sługi w przedziwny sposób, daje natchnienie i nadprzyrodzone inspiracje. – Chcemy dostrzec Jego działanie, docenić Jego rolę i znaczenie. To przecież On prowadzi dzieło zbawienia, On uświęca Kościół i poszczególnych chrześcijan. On przenika wysiłki ewangelizacyjne duchownych, działa poprzez nich. Działa tym skuteczniej, im bardziej świeci są kapłani, bardziej oddani sprawie Bożej, bardziej upodobnieni do Chrystusa – powiedział biskup.
Podczas Eucharystii w sposób szczególny otaczano modlitwą kapłanów obchodzących w tym roku srebrny jubileusz święceń kapłańskich. Do grona jubilatów należą: ks. kan. Piotr Jurczak, ks. Piotr Klejzerowicz, ks. Adam Parzonka i ks. Adam Safiańczuk. Przypomniano również, że 60. rocznicę święceń kapłańskich obchodzi bp Antoni Dydycz oraz ks. Eugeniusz Moczulski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie Mszy św. ks. Piotr Jurczak i ks. Piotr Klejzerowicz odczytali akt zawierzenia kapłanów diecezji drohiczyńskiej. Słowa wdzięczności wyraził ks. Adam Parzonka. Biskup wręczył jubilatom błogosławieństwa papieskie.
W diecezji drohiczyńskiej Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1995 r., obchodzony jest 25 maja – w rocznicę śmierci pierwszego biskupa diecezji Władysława Jędruszuka. Z tej tez okazji po zakończonej Eucharystii biskup wraz z kapłanami zeszli do krypt pod katedrą, aby modlić się przy grobie bp. Władysława.
Uroczystą celebrę poprzedziło spotkanie w auli seminaryjnej. Tam kapłani mieli okazję wysłuchać konferencję ascetyczną, którą wygłosił ks. kan. Dariusz Kucharek – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Rozważania Co mam zrobić, aby osiągnąć życie wieczne? oparł o fragment Ewangelii, opowiadający o spotkaniu bogatego młodzieńca z Jezusem. Analizując postawę zarówno młodzieńca jak i Mistrza z Nazaretu, odniósł ją do życia kapłańskiego, postawy kapłanów i relacji łączących ich z Jezusem.