Reklama

Niedziela plus

Białystok

Czy wiecie, że...

...Białystok nazywany jest Polskim Wersalem?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pałac Branickich w Białymstoku to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, stąd miasto często jest określane jako: „Wersal Podlasia”, „Wersal Północy”, a także „Polski Wersal”.

Początki pałacu sięgają XVI wieku. Zbudowany został przez architekta króla Zygmunta I Starego – Hioba Bretfusa, na zamówienie ówczesnych właścicieli Białegostoku – rodziny Wiesiołowskich. Od XVII wieku zamek był siedzibą rodu Branickich herbu Gryf. Stefan Mikołaj Branicki polecił przekształcić go w barokową rezydencję, dzięki czemu budowla przeżyła rozkwit i całkowicie się zmieniła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Braniccy byli mecenasami sztuki, skupiali wokół siebie wielu znakomitych artystów, poetów, ludzi nauki i polityki. W pałacu działały: teatr, orkiestra, zespół baletowy, na gościnne występy przyjeżdżały włoskie aktorki. Gośćmi byli m.in.: król August II, książę kurlandzki Karol Krystian Wettyn, bp Ignacy Krasicki, Stanisław August Poniatowski, cesarz Józef II Habsburg, król Ludwik XVIII, a także posłowie francuscy, angielscy, tureccy i rosyjscy.

Po śmierci ostatniego spadkobiercy rodu – Jana Klemensa Branickiego i upadku Rzeczypospolitej pałac stał się własnością cara Rosji Aleksandra I.

Reklama

Upadek świetności pałacu rozpoczął się wraz z czasem rozbiorów. W 1944 r. budowla była zburzona w 70% przez wycofujących się Niemców, a później Armię Czerwoną. Odbudowa pałacu trwała do lat 60. XX wieku, a od 1950 r. w części był on siedzibą Akademii Medycznej, obecnie Uniwersytetu Medycznego. W czerwcu 2011 r. ukończono rekonstrukcję Pawilonu pod Orłem (na zdjęciu). Rekonstrukcja ogrodów trwała do 2012 r.

Ogród dolny, w stylu angielskim, przypomina park, ogród górny natomiast, zwany salonem ogrodowym, został założony na wzór ogrodów francuskich i tworzą go: alejki, bukszpanowe szpalery, labirynty i punkty widokowe. Całości dopełniają: fontanny, kaskady, altany, stawy, ogromna kolekcja rzeźb oraz setki egzotycznych roślin w donicach.

Na turystów czekają dwie trasy: zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz pałacowych wnętrz, a także dłuższy spacer w piwnicach, połączony z prezentacją multimedialną. /IC

2023-06-27 09:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśli globalnie, działa lokalnie

Niedziela Plus 5/2024, str. II

[ TEMATY ]

Białystok

Jakub Szewczyk

Mamy coś więcej niż ławeczkę przed sklepem, do której ciągną turyści chcący zobaczyć znane z pewnego serialu miejsce – opowiada burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.

Adam Szewczyk: W czym tkwi sekret, że miasto z 500-letnią historią do dziś zachowało swoje dawne klimaty? Radosław Dobrowolski: W znacznej mierze wiąże się to z jego homogenicznym środowiskiem, z tym, że mieszkamy tu od wieków. Nawet ci, którzy po wojnie przybyli do tego miasta i zasiedlili domy poniemieckie czy pożydowskie, weszli w owo socjum Supraśla. Stara, zabytkowa tkanka architektoniczna pamięta tu czasy powstania styczniowego. Kolejni osadnicy już u schyłku XIX wieku dopasowywali się architektonicznie do panującego stylu. Na niepowtarzalny klimat Supraśla z pewnością wpływa także klasztorna tradycja miasta. Przykładowo w XVIII wieku drukowano tu opery włoskiego librecisty Pietra Antonia Domenica Trapassiego, bardziej znanego pod pseudonimem Metastasio. Od 17 września 2023 r. mamy festiwal Metastasio bez granic, bazujący na jego dorobku oraz, ogólnie, na drukarskim dorobku miasta.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego

2025-04-07 13:28

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

„Ziarna pokoju i nadziei" - to ogłoszony dziś przez Dykasterię do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Jak zaznaczono temat ten wybrał Ojciec Święty.

W opublikowanym z tej okazji komunikacie przypomniano, że Czas dla Stworzenia to ekumeniczna inicjatywa, która staje się zwyczajem i ma miejsce w dniach od 1 września do 4 października. Tematem przewodnim edycji 2025, roku jubileuszowego i dziesiątej rocznicy publikacji encykliki „Laudato si'", jest „pokój ze stworzeniem”, a jako biblijny tekst odniesienia dla tej inicjatywy został wybrany fragment z proroka Izajasza 32,14-18. Jak podkreśla Magisterium papieża Franciszka i jego bezpośrednich poprzedników, związek między pokojem a troską o stworzenie jest bardzo ścisły (por. Orędzia na Światowy Dzień Pokoju 1990 i 2010). Podobnie ścisły jest związek między wojną i przemocą z jednej strony, a degradacją wspólnego domu i marnotrawieniem zasobów (niszczenie i zbrojenia) z drugiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję