Rafał Gęźlikowski, niestrudzony rowerzysta po amputacji nogi, tropiciel zamkowych historii udaje się w lipcu na niezwykłą wyprawę, szlakami niemiecko-francuskich zamków i ruin (Doliną Renu, wzgórzami francuskiej Alzacji oraz Krainą Schwarzwaldu). Przesłaniem wyprawy jest motto: Niepełnosprawność to tylko stan ciała. Potęga naszych marzeń to całkowite ZERO BARIER! Samotna wyprawa niepełnosprawnego rowerzysty to zamki, ruiny i legendy, ale to przede wszystkim dystans 1000 górzystych kilometrów!
Planowana rowerowa ekspedycja będzie największym dotychczasowym wyzwaniem podróżnika. Podróż niepełnosprawnego rowerzysty jest wyjątkowa, między innymi pod względem dystansu, trudności pokonywania górzystych terenów oraz czasu wyprawy. W 2014 r. Rafał pokonał samotnie ponad 900 km na rowerze, odkrywając zamki w Czechach i na Słowacji. Wyprawa tegoroczna jest nowym wyzwaniem, jeszcze bardziej trudnym i fascynującym. Przez ponad 3 tygodnie, wspinając się samotnie wraz z rowerem na szczyty gór, śpiąc pod namiotem, podróżując z ciężkim ekwipunkiem Rafał, zamierza zwiedzić zamki oraz niedostępne górzyste ruiny w przemierzanych krainach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wyprawa Rafała jest ukoronowaniem jego wielomiesięcznych przygotowań. Podczas zmagań Rafał, korzystać będzie ze specjalnie przygotowanej na tą ekspedycję protez 3R80, z hydraulicznym kolanem, która jest w pełni wodoszczelna i pozwoli nie tylko poruszać się w górzystym terenie, ale również przemierzać napotykane strumienie wodne. Poza tym nieodzownym elementem wyprawy podróżnika są dobre mapy topograficzne terenu. Rafał będzie korzystał podczas tej wyprawy z map i przewodników udostępnionych przez firmę HurtowniaMap sp. z o.o., która prowadzi siec specjalistycznych księgarni turystycznych Geograf w Łodzi, Katowicach, Krakowie i niebawem w Warszawie. Warto podkreślić, ze HurtowniaMap sp. z o.o. w partnerstwie z Fundacją "Zero Barier",- promuje miejsca turystyczne przyjazne niepełnosprawnym i wspiera fundację i Rafała.
Rafał pragnie wykorzystać wyprawę do promowania turystyki osób niepełnosprawnych w ramach projektu aktywizacji osób niepełnosprawnych realizowanego przez Fundację Zero Barier, organizatorem jego wyprawy. Jak sam podróżnik mówi: „Chcę własnym przykładem, z pomocą mediów pokazać, że niepełnosprawność to tylko stan ciała. W życiu warto odnaleźć w sobie siłę, pasję, która tkwi w każdym z nas. Wtedy jesteśmy szczęśliwszymi i bardziej samodzielnymi w codziennym życiu” - dodaje Rafał.
Organizatorem wyprawy jest Fundacja "Zero Barier", a partnerem HurtowniaMap sp. z o.o.
Wyjazd Rafała: 2 lipca 2015 r. o godz. 5.43 pociągiem z Warszawy Wschodniej do Berlina.
Relacje w wyprawy, będą publikowane na bieżąco (w miarę dostępności Rafała do mediów w terenie) na stronie www.zerobarier.pl oraz na stronie FB fundacji.
Rafał o sobie. Nazywam się Rafał Gręźlikowski. Mam 38 lat. Mam żonę i trójkę dzieci. Pracuję. Jestem niepełnosprawnym sportowcem po amputacji nogi na wysokości uda, do której doszło w wyniku walki z nowotworem. Ocaliłem tym sposobem swoje życie a mało tego stałem się osobą skazaną na optymizm, bowiem już nigdy więcej nie wstaję z łóżka lewą nogą !
Reklama
Największą z moich pasji są zamki. Szczególnie ruiny zamków. Na terenie Polski odwiedziłem ich już ponad 300, oraz kilkadziesiąt poza granicami. Wydałem książkę pt. "Zamki, ruiny i legendy" która jest zaledwie wstępem do przedstawienia wielu znanych, ale również kompletnie zapomnianych miejsc warownych w naszym kraju.
Przez większość życia uprawiałem rozmaite dyscypliny sportu. Byłem mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w biegu na 200 metrów (obecnie jestem jedyną osobą w Polsce biegającą o protezie), wielokrotnym mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc, wicemistrzem Polski w pięcioboju siłowym.
Przed trzema laty porzuciłem sport wyczynowy. Obecnie największą przyjemność sprawiają mi turystyczne wyprawy rowerowe.
Według danych GUS z 2011 i 2012 r., w Polsce było ponad 4,7 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 12.2 % całej ludności kraju. Wśród tych osób było ponad 3 mln osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i o kulach, ponad 1,5 mln osób niewidomych i niedowidzących oraz 470 tys. osób mających problemy ze słuchem.