Reklama

Niedziela Podlaska

Jesteście Bożym Teraz

W Lizbonie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży. Podczas Mszy św. zamykającej wydarzenie papież Franciszek ogłosił, że następne odbędą się w Seulu, w Korei Południowej w 2027 r.

Niedziela podlaska 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 25 lipca do 7 sierpnia grupa 50 młodych osób wraz z ks. Piotrem Jarosiewiczem – koordynatorem ŚDM Drohiczyn oraz ks. Rafałem Oleksiukiem brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii.

Pierwsze dni w Portugalii

Pierwszy tydzień przeżywali oni na tzw. dniach w diecezji. Młodzież mieszkała u urodzin w miejscowościach Canedo i Vergada pod Porto. Podczas pobytu w Portugalii, uczestnicy mieli możliwość zwiedzania miast, poznawania kultury, smakowania jedzenia, sposobu życia Portugalczyków, ale także nawiązywania znajomości i budowania przyjaźni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi uczyli Portugalczyków naszych narodowych tańców, w kuchni przyrządzali polskie potrawy oraz dzielili się doświadczeniem wiary. Nawiedzili największe w Portugalii sanktuarium w Fatimie, uczestniczyli w Eucharystii, Drodze Krzyżowej oraz Modlitwie Różańcowej.

1 sierpnia grupa przyjechała do Lizbony na tzw. wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka. W „Polskiej Lizbonie” mogli uczestniczyć we wspólnych Eucharystiach, konferencjach, koncertach i spotkaniach. Korzystali z możliwości spowiedzi, zwiedzania i poznawania bogactwa kulturowego, historycznego i duchowego Lizbony. Inauguracją polskiej sceny były występy artystów: Cukra, Arkadio, Tau i Full Power Spirit podczas koncertu „Rób to, co kochasz”. Na zakończenie odbyła się „Rozmowa z ciekawym człowiekiem”, podczas której Ambasador ŚDM – Tau, opowiedział historię swojego nawrócenia i przemiany życia.

Kolejnego dnia uczestnicy ŚDM zostali zaproszeni do uczestnictwa w koncercie z modlitwą o pokój. Przewodniczył jej chór Jednego Serca, Jednego Ducha. Znamienici artyści związani ze środowiskiem Muza Dei – Centrum Nowej Kultury poprowadzili nas w niezwykłym widowisku! Piękna oprawa muzyczna i odczytywane przez aktorów teksty chwalące Matkę Jezusa, poruszyły zebranych na tyle, że oklaskom nie było końca.

Przyjazd papieża

Niewątpliwie przyjazd papieża Franciszka do parku Edwarda VII w stolicy Portugalii był niezwykłym przeżyciem dla młodych, którzy zgromadzili się na uroczystości powitalnej. Mimo zmęczenia, przywitali oni Franciszka z ogromną radością i entuzjazmem.

Reklama

Na „Polskiej Lizbonie” młodzi łączyli się modlitewnie z Ojcem Świętym. Liczne grupy z Polski zgromadziły się na Stadionie 1 Maja, aby wspólnie przeżywać Drogę Krzyżową podczas transmisji online. Droga Krzyżowa odbywała się w tym czasie w Parku Edwarda VII w Lizbonie, gdzie zgromadziło się około 800 tysięcy osób.

Zwieńczeniem projektu „Polska Lizbona” był koncert uwielbienia Każdy wschód Słońca Ciebie zapowiada – Strefa Chwały w Lizbonie!.

Czuwanie modlitewne

Kulminacją ŚDM był moment czuwania modlitewnego z Ojcem Świętym. Piątego dnia ŚDM, Campo da Graça wypełniło się młodymi pielgrzymami. Spotkanie zostało podzielone na dwie główne części: pierwszą, bardziej performatywną, przygotowującą do drugiej, poświęconej adoracji Najświętszego Sakramentu. Czuwanie prowadził chór oraz orkiestra ŚDM Lizbona 2023. Grupa składająca się z 210 śpiewaków i 100 muzyków ze wszystkich diecezji Portugalii pod dyrekcją dyrygenta Joany Carneiro.

W swoim przemówieniu Franciszek wyraził słowa nadziei i refleksji. Zaproponował, abyśmy pomyśleli o tych, którzy przynieśli nam radość, o tych, którzy są korzeniami naszej radości: „Nie chodzi o dawanie radości ulotnej, chwili, ale raczej o radość, która się zakorzeni”.

Na zakończenie swojego przemówienia papież zachęcał do pójścia za Jezusem i kochania go całym sercem: „W życiu jest tylko jedna rzecz za darmo: Jezus-miłość. Więc z tym darem, który mamy, Jezus-miłość i z wolą chodzenia, idźmy, idźmy z nadzieją”.

Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi trwali w ciszy na modlitwie. Na koniec papież Franciszek pobłogosławił tłum wiernych z całego świata, a chór i orkiestra wykonały Magnificat Johna Ruttera.

Reklama

Następnego i ostatniego dnia ŚDM, tuż po godzinie 8, Franciszek dotarł do miejsca, w którym nocowali pielgrzymi, aby odprawić Mszę św. rozesłania. Podczas homilii papież podkreślił, że: „Jaśniejemy, gdy przyjmując Jezusa, uczymy się kochać tak, jak On kochał. Kochać jak Jezus – to czyni nas świetlistymi, sprawia, że czynimy akty miłości”.

Świadectwa uczestników

– Urzekła mnie różnorodność Kościoła, a mimo wszystko jeden, wspólny cel – Asia.

– ŚDM w Lizbonie to był cudowny czas. Urzekła mnie Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem, ludzie których spotykaliśmy na każdym kroku , wspólne śpiewy w autobusach, tańce na ulicach. Dobroć ludzi którzy nas przyjęli do swoich rodzin, poświęcili nam swój czas, zatroszczyli się o nas jak o swoje dzieci. Zyskaliśmy nową rodzinę i nowych przyjaciół, którzy zostaną – Basia.

– ŚDM to czas, w którym przez dwa tygodnie poznawaliśmy się nawzajem. Poznaliśmy nową kulturę, pełnych życia i radości ludzi, którzy sprawili, że ten wyjazd był doskonały. Każda chwila spędzona z nimi zostanie nam w pamięci na zawsze. Najbardziej urzekło mnie to, gdy papież powiedział nam, żebyśmy się nie lękali i robili wszytko to, co nam mówi Bóg. Cały ten wyjazd będę wspominać do końca życia. Mam nadzieje, że uda mi się pojechać w 2027 r. na ŚDM do Korei Południowej – Wiktoria.

– Urzekła mnie liczba młodych ludzi w kościele, szczególnie na „Polskiej Lizbonie” – Ania.

– Na ŚDM zaskoczyła mnie otwartość rodzin, u których się zatrzymaliśmy, a słowa papieża Franciszka urzekły mnie swoją uniwersalnością i przekazem – Oliwia.

– Otwartość ludzi i rodzinna atmosfera na ŚDM pokazała, że Kościół jest naprawdę Kościołem powszechnym, w którym jest miejsce dla każdego człowieka – Daniela.

– Poruszyła mnie życzliwość portugalskich rodzin. Ogromna cierpliwość, ciepłe przyjęcie do własnych mieszkań, w których mogliśmy czuć się jak w własnych domach. Stworzyli miejsce za którym będziemy tęsknić – Karol.

Reklama

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że setki tysięcy młodych ludzi potrafiło doskonale bawić się i tańczyć śpiewając, że „Jezus żyje” i że są „młodzieżą papieża”– ks. Rafał.

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, jak ludzie traktują się z życzliwością i rozdają swoją miłość wokół – Amelia.

– Największe wrażenie na ŚDM 2023 zrobiła na mnie otwartość rodzin goszczących, którzy ugościli nas na najwyższym według mnie poziomie, jakim mogli. Druga rzecz to atmosfera, jaka była. Było czuć bliskość Chrystusa pośród nas. Setki, tysiące młodych ludzi, którzy szli po Lizbonie śpiewając i modląc się razem z papieżem to było coś pięknego. Takie chwile zostaną ze mną na zawsze – Dawid.

– Urzekły mnie wspaniałe serca portugalskich rodzin, które przyjęły nas do swoich domów jak własne dzieci i przepiękny Kościół, który stworzyli młodzi ludzie w Lizbonie – Ewelina.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: młodzież przygotowująca ŚDM zebrała 30 tys. euro na rzecz Ukrainy

[ TEMATY ]

Ukraina

ŚDM w Lizbonie

zbiórka darów

PAP/MAXIM SHIPENKOV

Osoby związane z Fundacją Światowych Dni Młodzieży, największą na świecie imprezą młodych katolików, która w sierpniu odbędzie się w Lizbonie, zebrały w ramach akcji pomocowej dla ofiar wojny na Ukrainie 30 tys. euro.

Organizatorzy wydarzenia sprecyzowali, że charytatywna inicjatywa odbyła się nie tylko na terenie stołecznej aglomeracji, ale otrzymała też wsparcie ze strony wolontariuszy z innych portugalskich diecezji zaangażowanych w pomoc w przeprowadzenie ŚDM. - Przedsięwzięcie to służy wsparciu wielkiego narodu ukraińskiego, który przeżywa obecnie wojnę, zimę i mróz – powiedział biskup pomocniczy Lizbony Américo Aguiar.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wdowy konsekrowane

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

- Chcemy przede wszystkim modlić się za naszą Ojczyznę, która jest w trudnej sytuacji. Bardzo bolejemy nad tym, że jest tyle zła w Polsce, że ludzie odchodzą od wiary, rodziny się rozpadają i są podejmowane ustawy przeciwko życiu. Jest to dla nas bardzo bolesne i przyjechałyśmy, żeby to Matce Bożej powierzyć - powiedziała Elżbieta Płodzień z diec. rzeszowskiej, koordynatorka stanu wdów konsekrowanych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję