Ochotnicza Straż Pożarna w Księżpolu powstała w 1923 r. Chociaż różne źródła datują jej początek na rok 1924, to jednak właśnie rok wcześniej wszystko się zaczęło. Założycielami jednostki byli: Józef Szponar, Marcin Tomaszewski, Andrzej Kozłowski, Wawrzyniec Kutniowski i Jerzy Rorata. Małą remizę strażacką, czynem społecznym, wybudowano w 1925 r. Problem wozu pożarniczego został rozwiązany w 1929 r. kiedy udało się pozyskać sikawkę ręczną, była to ręczna pompa umieszczona na wozie konnym. Wodę do jej zasilania dostarczano innym pojazdem w metalowej beczce. W czasie okupacji działalność OSP Księżpol została zawieszona. Na szczęście budynek oraz jego skromne pożarnicze wyposażenie nie zostały zniszczone, co pozwoliło strażakom na powrót do gaszenia pożarów po wojnie w 1946 r. Aby urozmaicić życie społeczności lokalnej, budynek remizy spełniał również rolę kina. Wprawdzie wyświetlanie filmów odbywało się z dowożonego projektora, to jednak każda taka prezentacja budziła ogromne zainteresowanie. Mimo połączenia ze sobą tak dwóch różnych funkcji remiza nadal spełniała swoje podstawowe zadanie.
Czas dziękczynienia
Reklama
Uroczystości jubileuszowe odbyły się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu i rozpoczęły się od Mszy św., którą w intencji strażaków sprawował ks. Marian Drążek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu. – Serdecznie witam was wszystkich na spotkaniu przy Chrystusie. Uroczystość 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Księżpolu chcemy łączyć z obecnością Zbawiciela, bo bez Niego nic się nie dzieje, On jest Panem czasu i Panem historii. Chciejmy dziś wspomnieć tych wszystkich, którzy przez minione 100 lat byli w szeregach tutejszej jednostki. Chciejmy wspomnieć tych, którzy nie żałowali czasu i zdrowia, by ratować dobytek i życie innych ludzi – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Już 100 lat temu nasi dziadkowie i ojcowie zawiązywali tę jednostkę, a my jesteśmy bardzo dumni, że możemy to dzieło kontynuować i reprezentować tę piękną inicjatywę, która trwa, aż po dzień dzisiejszy. To jest nasz duch, w którym chcemy pomagać ludziom, a dla mnie to też rodzinna tradycja, gdyż w tej jednostce służył mój ojciec, brał udział w budowie obecnej remizy. Moja chęć niesienia pomocy i służenia innym ludziom powstała właśnie z jego przykładu. Dziś jako jednostka posiadamy doskonały sprzęt, przechodzimy sukcesywne szkolenia, a różnorodność zdarzeń, w których jednostka bierze udział sprawiają, że nasza ochotnicza straż pożarna jest zdolna do prowadzenia w stopniu podstawowym działań gaśniczych, ratownictwa technicznego, ratownictwa medycznego, ratownictwa nawodnego, działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz chemiczno-ekologicznych – tłumaczył Andrzej Brodziak, prezes OSP Księżpol.
Świadectwo strażaków
Reklama
Strażacy są gwarantem bezpieczeństwa swoich miejscowości i przede wszystkim za to im chwała, gdyż lokalna społeczność może dzięki nim spać spokojnie. To, co zapoczątkowali ich poprzednicy 100 lat temu, oni kontynuują, chcą pomagać, są takim kręgosłupem na terenach swoich miejscowości. To właśnie przy remizach najczęściej funkcjonują koła gospodyń wiejskich, to tam odbywa się życie kulturalne miejscowości. Strażacy są w swojej społeczności motorem napędowym do wielu różnorodnych działań na polu kultury, religii czy życia społecznego, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i są gotowi ratować ludzkie życie i mienie w każdym momencie – tłumaczył Jan Małysza, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Biłgoraju.
– Zawsze chciałem być strażakiem, a dziś jestem dumny z naszej jednostki – zaznaczał Tomasz Kucharz, naczelnik OSP w Księżpolu. – To chyba było we mnie od zawsze. Będąc jeszcze dzieckiem z fascynacją patrzyłem jak straż wyjeżdża do zdarzeń i pożarów. Zawsze, o ile to było możliwe, wsiadałem na rower i jechałem za samochodem strażackim, obserwowałem wszystkie akcje i ćwiczenia, no i zakończyło się to tym, że gdy skończyłem 18 lat to zostałem zapytany, czy chciałbym być strażakiem ochotnikiem. Od tamtej pory moja kariera w OSP nadal się toczy. Bycie strażakiem, ta służba daje mi ogromną radość i satysfakcję, założyłem też młodzieżową drużynę pożarniczą, co też jest dla mnie wielkim powodem do dumy – podkreślił.
Wpisani w społeczność
– Strażacy ochotnicy są bardzo ważną częścią naszego społeczeństwa, dlatego, że ratują ludzkie życie i dobytek, gaszą pożary, ale także sprzyjają bezpieczeństwu, edukują młodzież i dzieci, są spoiwem lokalnej społeczności, zawsze pomocni i gotowi do niesienia tej pomocy na różnych szczeblach, zarówno przy swoich działaniach, jak i przy naszych uroczystościach. Z okazji jubileuszu życzę wszystkim strażakom udanych powrotów z akcji, bezpieczeństwa i zdrowia – zauważa Natalia Kyc, dyrektor GOK w Księżpolu.
Reklama
Jednostka OSP Księżpol to jednostka z tradycjami, która wciąż się rozwija – zaznaczał Jarosław Piskorski, wójt gminy Księżpol. – Dziś ta jednostka pięknie się rozwinęła, jest już w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i jest to jednostka z tradycjami. Jej postęp jest widoczny, wciąż staramy się w nią inwestować, jest tu dużo strażaków ochotników, którzy chętnie biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach, zajęciach i akcjach. Na druhów z naszej jednostki zawsze można liczyć, wiemy, że gdy pojawia się jakieś zagrożenie, oni zawsze przyjdą z pomocą – zaznaczył.
Podziękowanie za służbę
Po Eucharystii nastąpił oficjalny przemarsz jednostki na plac przy GOK, gdzie podniesiono flagę na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Naczelnik OSP Księżpol Tomasz Kucharz odczytał historię jednostki, wręczono również odznaczenia i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych strażaków. Ponadto jednostka OSP Księżpol za wieloletnią i ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali przybyli goście, m.in. zastępca Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Mirosław Bury, wójt gminy Biłgoraj i członek Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Różyński i Jan Małysza, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Biłgoraju, a także poseł Beata Strzałka. – Dziś, w tym wyjątkowym czasie świętowania chcę wam podziękować za służbę, za trud, za to, że jesteście zawsze w pełnej gotowości. Strażak OSP to człowiek, który na co dzień pełni różne role społeczne, jest synem, ojcem, pracownikiem w swoim zawodzie, ale gdy zawyje syrena rzuca wszystko i staje się po prostu strażakiem walczącym o ludzkie życie i mienie, człowiekiem, który podąża z narażeniem swojego życia na ratunek drugiemu człowiekowi. Życzę wam wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym, a przede wszystkim w tej gotowości dnia codziennego, abyśmy zawsze mogli na was liczyć. Życzę wam również opieki waszego patrona, św. Floriana – powiedziała.
Poświęcona została również tablica pamiątkowa. Po części oficjalnej miał miejsce festyn strażacki, podczas którego odbył się koncert orkiestry dętej z Brzózy Królewskiej, podsumowano konkurs plastyczny, wystąpiły również zespoły śpiewacze z terenu gminy Księżpol. Na zakończenie z koncertem wystąpił zespół „Pozytywnie albo wcale”, a do tańca zagrał zespól TEX.