Reklama

Współczesny „geniusz” kobiety

Niedziela Ogólnopolska 35/2023, str. 103

Karol Porwich /Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjemy w czasach szczególnego skoncentrowania myśli na człowieku, w jego człowieczeństwie, jako mężczyzny i niewiasty. Ma to wyraz również w Kościele, czego dowodem są wypowiedzi ostatniego Soboru Watykańskiego II oraz dokumenty i listy Następców św. Piotra. W tym przesłaniu, zatrzymamy się jedynie na integralnym spojrzeniu na kobietę w przekazie św. Jana Pawła II. Dla niego, tajemnica osoby ludzkiej w jej dwóch „dopełniających się wymiarach” mężczyzny i kobiety stała się najbardziej nurtującym zagadnieniem. W Liście apostolskim: O godności kobiety, Jan Paweł II pisał: to, że człowiek stworzony jako mężczyzna i kobieta jest obrazem Boga samego, poprzez rozumność i wolność, oznacza również „jedność dwojga”, aby żyć we wspólnocie miłości i aby w ten sposób świadczyć o miłości Boga w świecie. Kobieta poprzez poświęcenie się dla innych każdego dnia, wyraża głębokie powołanie swego życia. Być może bardziej jeszcze niż mężczyzna widzi człowieka, ponieważ „widzi go sercem”. Widzi go, niezależnie od różnych układów ideologicznych czy politycznych. Widzi go w jego wielkości, ale zarazem w jego ograniczeniach i słabościach. I stara się mu wyjść naprzeciw oraz przyjść mu z pomocą.

Reklama

W całym nauczaniu Jezusa, zaznacza Jan Paweł II, podobnie jak i w Jego postępowaniu, które jest zapisane w Ewangeliach, nie spotyka się niczego, co byłoby jakąkolwiek formą dyskryminacji i braku wolności. Wręcz przeciwnie. Jego słowa i czyny wyrażają zawsze należny dla kobiety szacunek i cześć. Odniesienie Jezusa do kobiet, które spotyka na swej drodze mesjańskiego posługiwania, począwszy od głębokiej relacji z Maryją, Bogurodzicą, jest odzwierciedleniem odwiecznego zamysłu Boga, który stwarzając każdą z nich wybiera ją i miłuje oraz wyznacza zadania.(...) W tym duchu nauczania papieskiego pragnę mocno podkreślić za nauką Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II, „że każda z Was, jest jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego”. Każda z Was dziedziczy od owego początku stworzenia godność osoby, właśnie jako kobieta, realizując „ów geniusz” w wymiarze dziewczęcym, małżeńskim i macierzyńskim. Ta wasza wartość osobowa odnosi się do wszystkich kobiet i zarazem każdej z osobna kobiety, bez względu na uwarunkowanie kulturowe, w jakich żyje, niezależnie od takich czy innych właściwości: duchowych, psychicznych czy cielesnych, jak np. wiek, wykształcenie, zdrowie, praca, stan małżeński, czy bezżenność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To krótkie przesłanie zakończmy słowami Jana Pawła II, które wypowiedział na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie, dnia 3 czerwca 1979 r.: pragnę w imię naszej wspólnej Matki – Ojczyzny, jeszcze raz oddać hołd każdej polskiej matce, mojej własnej matce, każdej polskiej kobiecie, każdej polskiej dziewczynie, oddać hołd macierzyństwu. Oddać hołd kobiecości, oddać hołd dziewictwu! Gdyby nie było tego macierzyństwa fizycznego czy duchowego, nie było by gniazda, nie było by kolebki, nie byłoby rodziny, nie byłoby narodu! Uczyńmy wszystko, ażeby w najwyższym poszanowaniu była kobieta na ziemi polskiej, ażeby w najwyższym poszanowaniu było macierzyństwo na ziemi polskiej. Uczyńmy wszystko aby w najwyższym poszanowaniu było dziewictwo na ziemi polskiej!

Z pasterskim błogosławieństwem

2023-08-22 12:40

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

14 września - Święto Podwyższenia Krzyża

[ TEMATY ]

Święto Podwyższenia Krzyża

-C-designs/fotolia.com

14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.

Początki święta związane są z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża na początku IV wieku i poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 r. Na pamiątkę, tego wydarzenia, ostatecznie 14 września, w Kościele obchodzi się uroczystość Podwyższenia Krzyża świętego.
CZYTAJ DALEJ

Dzień Jubileuszowy w Arce Pana

2025-09-14 11:33

Biuro Prasowe AK

- Modlitwa staje się znakiem nadziei silniejszej niż panujący wokół chaos. Jest też aktem największej pokory, bo oddaje właśnie w ręce Boga ten świat - mówił bp Damian Muskus OFM podczas Dnia Jubileuszowego w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.

Na początku bp Damian Muskus OFM przypomniał, że uroczystość ma potrójny charakter: oddanie czci Matce Bożej Fatimskiej, wspomnienie rocznicy koronacji jej figury oraz przeżywanie Dnia Jubileuszowego w bieńczyckiej świątyni. Podkreślił, że Arka Pana jest jednym z 17 Kościołów Jubileuszowych w Archidiecezji Krakowskiej, w których w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny i otwierać się na Boże dary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję