Reklama

Nowe Kramsko

100 lat pomnika

Mieszkańcy Nowego Kramska 25 maja dziękowali Bogu za uratowanie przed 100 laty miasta od epidemii i zarazem świętowali 100-lecie figury Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia

Starsi ludzie mówią, że pod koniec XIX w. epidemia cholery bądź ospy dziesiątkowała mieszkańców Chobienic i Babimostu. Wówczas ludność Nowego Kramska, przestraszywszy się rozprzestrzeniającej się choroby, postanowiła zabezpieczyć wieś przed zarazą. Obchodzono zatem wioskę z procesją wraz ze sztandarami, prosząc Boga o pomoc, szukając wsparcia. Ówczesnym proboszczem parafii był ks. Stanisław Rosochowicz. Błagalne modlitwy o zachowania Nowego Kramska od moru i klęsk urodzaju zostały wysłuchane.
Na znak podziękowania Bogu za dar życia kramszczanie postawili pomnik - figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Postać Jezusa stoi na kolumnie w cieniu drzew. Jezus - symbol łaskawości, filar wiary z niezmąconym spokojem przez 100 lat strzegł nowokramszczan przed klęskami chorób i nieurodzaju.

Jubileusz

Podziękowaniem za 100 lat opieki była uroczystość obchodów stulecia figury, która odbyła się 25 maja w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Andrzej Ignatowicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Oprawę muzyczną zapewnili: zespół śpiewaczy "Tęcza" ze Zbąszynka oraz schola parafialna "Boże Promyki".
Po Mszy św. parafianie i goście udali się w procesji pod figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, która znajduje się przy wjeździe do Nowego Kramska z Babimostu. Przy pomniku proboszcz ks. Jan Radkiewicz dokonał poświęcenia i wspomniał historię sprzed 100 lat, modląc się za ludzi, którzy przez wiek cały dbali o jego wygląd.
Następnie rozpoczęły się występy artystyczne. Wystąpili: Armand Perykietko - niewidomy solista z Gorzowa Wlkp., zespół "Tęcza", działający przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zbąszynku, prowadzony przez Bożenę Kozalewską-Praniewicz oraz dzieci ze scholi parafialnej. Festyn parafialny uatrakcyjniły od strony kulinarnej Koła Gospodyń Wiejskich. Można było przejechać się bryczką, w dobrej i spokojnej atmosferze porozmawiać ze znajomymi.
Festyn zorganizowano przy wsparciu wielu życzliwych ludzi, którym w imieniu proboszcza ks. dr. Jana Radkiewicza pragnę podziękować: OSP w Nowym Kramsku, rzemieślnikom z Nowego Kramska, rolnikom ze Starego Kramska, dyrektorowi szkoły z Kargowej - Brygidzie Wróblewskiej, Domowi Kultury w Babimoście, Swedwood Babimost, sołtysowi Nowego Kramska oraz wszystkim grupom parafialnym i zaangażowanym parafianom - Bóg zapłać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Głębia matczynego bólu” – koncert w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej [Zaproszenie]

2026-08-20 21:23

ks. Łukasz Romańczuk

W niedzielę 4 października 2026 r. o godz. 16.00 w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbędzie się koncert muzyki sakralnej zatytułowany „Głębia matczynego bólu”. Wydarzenie zainauguruje doroczne uroczystości odpustowe ku czci Patronki Śląska.

Trzebnickie Sanktuarium to nie tylko miejsce modlitwy, lecz również ważny ośrodek dziedzictwa kulturowego. W jego murach spotykają się świadectwa historii, sztuki i duchowości wielu narodów, tworząc swoistą syntezę kultury chrześcijańskiej. Od 2019 roku odbywają się tam międzynarodowe koncerty muzyki sakralnej z udziałem Dominiki Zamara, światowej sławy sopranistki pochodzącej z Wrocławia, oraz artystów z Polski, Włoch, Kuby, USA i Ukrainy. Dzięki premierom światowym i transmisjom online wydarzenia te zyskały międzynarodowy zasięg.
CZYTAJ DALEJ

Urugwajczycy będą mogli przekazać papieżowi Leonowi XIV swoje wiadomości przed wizytą

2026-08-21 09:46

[ TEMATY ]

Urugwaj

Papież Leon XIV

Vatican Media

Urugwaj przygotowuje się do wizyty papieża Leona XIV, który 6 listopada przybędzie do tego kraju w ramach podróży apostolskiej obejmującej również Argentynę i Peru. Wcześniej, w dniach 14-18 września, urugwajscy biskupi udadzą się do Rzymu, gdzie zamierzają przedstawić Ojcu Świętemu „obawy i nadzieje, wartości, doświadczenia i realia” mieszkańców kraju.

W związku z przygotowaniami do wizyty Kościół w Urugwaju zachęca wiernych do przekazywania papieżowi swoich przesłań. Zebrane wypowiedzi zostaną opracowane w formie wspólnego dokumentu i przekazane Leonowi XIV przed jego przyjazdem jako „portret” społeczeństwa urugwajskiego.
CZYTAJ DALEJ

Caritas Kolumbia: Pomoc nie może się skończyć, gdy znikną nagłówki

2026-08-21 18:33

[ TEMATY ]

Caritas

trzęsienie ziemi

Kolumbia

@Vatican Media

Caritas Kolumbia

Caritas Kolumbia
Po tragicznym trzęsieniu ziemi w Kolumbii 10 sierpnia, które pociągnęło za sobą ponad 300 ofiar śmiertelnych, a 4 tys. odniosło rany, Kościół koordynuje dostarczanie żywności, schronienia i leków oraz pomoc psychologiczną dla ponad 200 tys. poszkodowanych. Jak podaje Vatican News, 80 kapłanów niesie im pierwszą pomoc duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję