Reklama

Kościół

Życie Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 42/2023, str. 29

[ TEMATY ]

życie Kościoła

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WARSZAWA
Kobiety w Kościele

II Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet czynnie działających w Kościele rzymskokatolickim odbędzie się 21 października w Sali Konferencyjnej im. kard. Józefa Glempa w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19).

Spotkanie jest adresowane do liderek lub osób odpowiedzialnych za prowadzenie grup, do duszpasterzy tych wspólnot oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet, a także do tych kobiet, które w diecezji animują działania duszpasterskie na rzecz kobiet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Temat spotkania brzmi: „Uczestnictwo i misja kobiet w Kościele”, a jego celem są wspólna modlitwa, zapoznanie oraz wymiana myśli w kontekście tego, w jaki sposób kobiety na przestrzeni dziejów Kościoła uczestniczyły i uczestniczą w jego misji, co wspólnoty kobiet i kobiece zgromadzenia mogą dać Kościołowi i o co mogą go wzbogacić. Organizatorami spotkania są bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet, oraz Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.

W programie przewidziano konferencje, panel dyskusyjny, pracę w grupach oraz wspólną liturgię Mszy św., której będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski.

Więcej informacji o spotkaniu zamieszczono na stronie: www.kierunekniebo.pl .

WATYKAN
Aula synodalna w Auli Pawła VI

Reklama

Do tej pory zgromadzenia synodalne odbywały się w tzw. Nowej Auli Synodalnej, mieszczącej się na tyłach Auli Pawła VI. W tegorocznym synodzie o synodalności jednak weźmie udział aż 370 uczestników i aula ta nie jest w stanie ich pomieścić. Dlatego zdecydowano, że obrady będą się odbywać w specjalnie do tego przygotowanej słynnej Auli Pawła VI, gdzie ustawiono trzydzieści pięć dużych, okrągłych stołów oraz dodatkowe cztery stoły w rezerwie, gdyby wynikły jakieś problemy techniczne. Przy każdym stole jest dwanaście miejsc, są ekrany, na których będzie można śledzić przebieg obrad, a ponadto każdy z uczestników ma do dyspozycji tablet. Za pomocą tabletu uczestnicy będą otrzymywali informacje oraz będą mogli prosić o głos, który będzie im udzielany według kolejności zgłoszeń.

Zarówno zgromadzenia ogólne, jak i praca w mniejszych grupach (circoli minori) będą się odbywać w Auli Pawła VI. Circoli minori podzielone są językowo: jeden stół dla języka portugalskiego, osiem stołów dla włoskiego, pięć – dla francuskiego, siedem – dla hiszpańskiego, czternaście – dla angielskiego. Przy jednym ze stołów zasiądzie papież Franciszek, który będzie korzystał z takiego samego tabletu jak wszyscy inni uczestnicy.

IZRAEL
Plują na chrześcijan

Pięć osób zostało niedawno aresztowanych za znieważanie chrześcijan i budynków kościelnych na Starym Mieście w Jerozolimie. Według źródeł kościelnych, ataki na chrześcijan ze strony radykalnych, ultraortodoksyjnych Żydów ostatnio gwałtownie wzrosły. W związku z tym w Jerozolimie ma zostać utworzona specjalna grupa dochodzeniowa, która zajmie się „zjawiskiem plucia i okazywania nienawiści wobec chrześcijan na Starym Mieście”. Ministerstwo Obrony zaleciło rozszerzenie jawnych i niejawnych dochodzeń w tej sprawie, a także nakładanie kar administracyjnych. Dowódca dystryktu Jerozolimy Doron Turgeman powiedział, że „nie będzie się tolerować przejawów nienawiści wobec kogokolwiek – żydów, muzułmanów czy chrześcijan – na Starym Mieście i w innych miejscach w Jerozolimie”. Trzymamy za słowo.

2023-10-10 14:04

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wylewanie fundamentów

2025-09-09 14:25

Niedziela Ogólnopolska 37/2025, str. 16-17

[ TEMATY ]

życie Kościoła

it.wikipedia.org

Św. Konstanty, św. Helena

Św. Konstanty, św. Helena

Wyznanie wiary w Boskość Chrystusa, które odmawiane jest do dzisiaj w czasie każdej Mszy św. niedzielnej, spisane zostało 1700 lat temu w Nicei.

Sobór nicejski został zwołany w 325 r., co ciekawe – nie przez biskupów, ale przez świeckiego władcę Konstantyna Wielkiego, w jego luksusowej letniej posiadłości w Nicei; współcześnie miejscowość nazywa się Isnik i leży koło Nikomedii w północno-zachodniej Turcji. Był to pierwszy sobór o zasięgu ogólnokościelnym, który ustalił jednolitą formułę wiary, tzw. Credo. W toku dwumiesięcznych obrad cesarz wielokrotnie zjawiał się na sali i przewodniczył soborowi.
CZYTAJ DALEJ

Amerykańscy liderzy katoliccy wzywają do modlitwy po śmierci Charliego Kirka

2025-09-11 19:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Charlie Kirk

amerykańscy liderzy

PAP

Charlie Kirk

Charlie Kirk

W następstwie zabójstwa w stanie Utah Charliego Kirka, działacza politycznego, zaangażowanego w działania na rzecz ochrony życia ludzkiego, amerykańscy przywódcy katoliccy wzywają do modlitwy, zwracając uwagę na szerzący się w całym kraju trend przemocy.

Biskupi katoliccy i przywódcy Kościoła w Stanach Zjednoczonych wyrażają ból i apelują o modlitwę w intencji pokoju. To reakcja po zabójstwie działacza Charliego Kirka, który zginął 10 września wskutek postrzału podczas wystąpienia na Uniwersytecie Utah Valley w Orem w stanie Utah.
CZYTAJ DALEJ

Karol Cierpica: Świadectwo żołnierza, za którego oddano życie

2025-09-12 21:15

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Cierpica

Mat.prasowy

Karol Cierpica

Karol Cierpica

Już 18 września ukaże się książka, której nie da się odłożyć na półkę obojętnie – „Ocalony” to historia kapitana Karola Cierpicy, weterana z Afganistanu, którego życie zmienił dramatyczny atak talibów i heroiczna ofiara młodego amerykańskiego żołnierza. To opowieść o walce, kryzysie, wierze i sile, która rodzi się z największej słabości. Autentyczna, prawdziwa i bardzo potrzebna – bo pokazuje, że nawet w najciemniejszym momencie można odnaleźć sens i nadzieję.

Kapitan rezerwy Wojska Polskiego, były spadochroniarz 6. Brygady Powietrznodesantowej, żołnierz rozpoznania, snajper i instruktor spadochronowy. Weteran misji stabilizacyjnych w Bośni i Hercegowinie oraz w Afganistanie. Odznaczony przez Sekretarza Obrony USA Brązową Gwiazdą, Honorową Bronią Białą przez MON i Krzyżem Wojskowym przez Prezydenta RP. 28 sierpnia 2013 roku podczas zmasowanego ataku talibów na bazę w Ghazni, został ranny. Jego życie ocalił wówczas sierżant sztabowy Michael H. Ollis z US Army, który osłonił Karola i zginął na miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję