Narodziny Jezusa Chrystusa
Ewangelista Łukasz opisuje niezwykłe perypetie życiowe Maryi i Józefa, które sprawiają, że proroctwo Micheasza (por. 5, 1) spełnia się: Jezus przychodzi na świat w Betlejem w Judei (por. Łk 2, 1-7). Również w Ewangelii według św. Mateusza czytamy: „W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka” (2, 5). Ewangelista przytacza proroctwo Micheasza (por. Mt 2, 6). Prorok Izajasz natomiast mówi o Niewieście, która ma porodzić Syna: „Oto Panna pocznie i porodzi Syna...” (7, 14).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niewola babilońska
Wygnanie Judejczyków z Judy, trwające od 586 do 538 r. przed Chr., było zapowiedziane przez proroka Jeremiasza (por. 25, 1-13).
Wjazd Jezusa do Jerozolimy
Wiemy z Ewangelii według św. Mateusza (por. 21, 1-11), że Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, źrebięciu oślicy. W ten sposób wypełniło się proroctwo Zachariasza (VI wiek przed Chr.): „Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy” (9, 9).
Zburzenie Jerozolimy
W Ewangelii według św. Łukasza czytamy, że Jezus zapłakał nad Jerozolimą i zapowiedział, iż nie pozostanie w niej kamień na kamieniu (por. 19, 41-44). W 70 r. Jerozolima została zburzona przez wojska rzymskie.
Upadek Rzymu
To wydarzenie widzi św. Jan w Apokalipsie. Rzym ukazany jest jako Wielki Babilon, Wielka Nierządnica (por. 14, 8; 17, 1-18; 18, 1-3). Ostatecznie upadek Rzymu i cesarstwa nastąpił w 476 r.