Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto miłośników książek

Przez dwa dni w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbywały się Świąteczne Targi Książki. Kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało swoje nowości wydawnicze, które można było zakupić jako prezenty świąteczne.

Niedziela sandomierska 52/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Stoisko Wydawnictwa i Drukarni Diecezjalnej w Sandomierzu

Stoisko Wydawnictwa i Drukarni Diecezjalnej w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród wystawców obecne było Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna w Sandomierzu, oraz mniejsze, jak „Diamenty” z Rzeszowa. Swoje stoisko z książkami miał również Instytut Pamięci Narodowej, a zakupione prezenty można było na miejscu od razu zapakować w profesjonalny sposób. – Naturalnie najważniejsze jest to co znajduje się w środku, niemniej sposób zapakowania rzeczy, którą wręczymy najbliższym, jest również nie bez znaczenia. Jak w wielu kwestiach, tak i w opakowaniach prezentów, trendy się zmieniają i obecnie widzimy powrót do klasyki, ale w wydaniu bliskim naturze. Powróciły popularne niegdyś kolory – czerwony, zielony, écru ozdobione żywymi elementami, jak iglaki, które nie tracą swego piękna, długo zachowując świeżość – mówiła Ewa Czarnecka z kwiaciarni „Agatka” w Tarnobrzegu.

Reklama

Najbardziej okazałym stoiskiem na Świątecznych Targach Książki mogło się pochwalić Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna z Sandomierza. – Jesteśmy stałymi bywalcami targów odbywających się w różnych stronach Polski i wyznam, że bardzo nas cieszy, iż pojawiło się takie wydarzenie w sąsiednim mieście, dotychczas bowiem najbliższe wystawy organizowane były w Kielcach i Rzeszowie. Podziwiamy, gratulujemy organizatorom i dziękujemy za ogromne serce. Na naszym stoisku mamy przede wszystkim książki prezentowe, głównie dla dzieci, bo to są wspaniali czytelnicy. Poza tym jest to również okazja do ewangelizacji, gdyż książkę taką przeczyta swej pociesze mama, tata, babcia, a zatem zawarte w niej treści trafią nie tylko do jednego odbiorcy, ale do wielu – mówił ks. Leszek Pachuta, dyrektor wydawnictwa. Swoje stoisko jako pisarz i wydawca miał pochodzący z Tarnobrzega Mariusz Kanios, który chwalił organizację targów. – Cieszy takie wydarzenie. Liczę na to, że będę mieć okazję spotkać moich przyjaciół, znajomych, także tych, z którymi dawno się nie widziałem. Ponadto jestem pod wrażeniem organizacji, sprawności, profesjonalizmu z jakimi targi zostały przygotowane. Końcem października byłem na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, wcześniej w Warszawie, naturalnie skala tych wydarzeń, jak również doświadczenie organizatorów i zainteresowanie wydawców są znacznie większe, ale jest to rzecz naturalna. Tarnobrzeskie targi dopiero startują i mam nadzieję, że będą się rozwijały, zwłaszcza, iż początek wygląda imponująco. Każdy, kto chce zrobić najlepszy prezent pod choinkę, a z pewnością jest nim książka, może dzisiaj i jutro nabyć ją i to w dodatku z dedykacją autora – mówił uśmiechając się Mariusz Kanios.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozmowy z autorami

Reklama

Tarnobrzeskie Świąteczne Targi Książki były również okazją do spotkań z autorami. W „Strefie Pisarza”, przez dwa dni można było wysłuchać ciekawych rozmów z twórcami. Gościem specjalnym był biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wystąpił jako autor popularnych opowieści sensacyjno-kryminalnych. O tej stronie aktywności księdza biskupa rozmawiała z nim w „Strefie Pisarza” Joanna Sarwa, redaktorka Radia Leliwa, która dociekała kiedy i w jakich okolicznościach zrodziła się pisarska pasja. Ordynariusz Sandomierski wyjaśniał, iż książki o biskupie Bernardzie Włóczyńskim to tylko część jego działalności pisarskiej, wcześniej bowiem ukazał się zbiór reportaży z licznych podróży służbowych odbywanych w ramach pracy w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, potem pojawiły się felietony, publikacje dotyczące prawa kanonicznego, aż wreszcie zrodziła się myśl pójścia w stronę opowiadań kryminalnych. – Pojawił się pomysł aby wejść w tematykę przygodowo-sensacyjną, gdyż tłumaczenie przepisów prawa nie dawało takiej satysfakcji. Gdy człowiek zaczyna pisać to sam w jakiś sposób wchodzi w akcję, staje się bohaterem, chociaż wprost nie występuje, to jednak można go utożsamić z jedną czy drugą postacią. Osoby spotykające się ze mną na co dzień, bez problemu odnajdą mój sposób myślenia czy wypowiedzi w książkach o bp. Włóczyńskim. Owszem, jest w nich trochę autentycznych wydarzeń, ich kompilacji, ale przede wszystkim więcej fantazji niż rzeczywistości. Wierne opisywanie rzeczywistości jest mniej frapujące i mniej ciekawe niż posłużenie się fantazją, wówczas bowiem dopiero człowiek jest swobodny – mówił bp Nitkiewicz. Była również mowa o inspiracjach, warsztacie pisarskim i odnajdywaniu w natłoku zajęć czasu pozwalającego na tworzenie kolejnych opowieści o codziennych i niecodziennych wydarzeniach dziejących się w Rzymkowcu i diecezji rzymkowieckiej. Po spotkaniu w „Strefie Pisarza” była możliwość osobistej rozmowy z autorem oraz zdobycia autografu. W ciągu dwóch dni Świątecznych Targów Książki miłośnicy różnych gatunków literatury mieli możliwość spotkać się m.in. z: Eweliną Miśkiewicz, Jackiem Komudą, Michałem Śmielakiem, ks. Kazimierzem Sową, Dorotą Kozioł, Mariuszem Kaniosem i Kazimierzem Greniem.

Nie tylko wydawnictwa

Swoje stoiska na targach miały również dwie książnice – Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu oraz Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu. Ta ostatnia przygotowała prezentację inkunabułów i starodruków. O dziejach biblioteki i jej bezcennym księgozbiorze opowiadał ks. dr Piotr Tylec, dyrektor książnicy. Odwiedzający halę MOSiR mogli natknąć się również na stoiska z grami planszowymi. – Gry planszowe, mimo istnienia komputerowych, wciąż są popularne, a znaczący wzrost nimi zaobserwowaliśmy w czasie pandemii. Pozwalają one bowiem na wspólną zabawę w większym gronie. Ważnym elementem w nich jest pewien poziom ekscytacji podnoszący ciśnienie, konieczność zapamiętywania, uruchomienie różnych zmysłów, to z pewnością zachęca do sięgania po planszówki – mówił Andrzej Grochocki z warszawskiej firmy Granna. Na zakończenie drugiego dnia targów przyznana została również statuetka „Pióro Podkarpacia 2023”, którą wyrzeźbił znany regionalista Jan Puk.

Podsumowanie

– Nie ukrywamy, że termin targów wybraliśmy nieprzypadkowo i nieprzypadkowo pojawił się przymiotnik „świąteczne”. Bardzo poważnie bowiem podeszliśmy do tej kwestii i zależało nam, by to określenie nie sprowadziło się tylko do otoczki, dekoracji kojarzących się z okresem bożonarodzeniowym, czyli choinek, stroików, ale by podkreślić sens czasu oczekiwania na narodziny Dzieciątka, że to nie tylko święta, ale prawdziwe Boże Narodzenie, stąd obecność wydawnictw oferujących literaturę religijną, jak również osób duchownych, w tym przede wszystkim biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza – podkreślali organizatorzy.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o korzeniach

Niedziela sandomierska 19/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Odwiedzający z dużym zainteresowaniem podziwiali zgromadzone zbiory

Odwiedzający z dużym zainteresowaniem podziwiali zgromadzone zbiory

Niemal od razu zaświtała mi myśl, by wykorzystać ten album do wystawy o kolebce Tarnobrzega – mówiła pomysłodawczyni wystawy Maria Pałkus.

Na pomysł zorganizowania wystawy o Miechocinie „Miechocin przez wieki do teraźniejszości”, wpadłam w ubiegłym roku podczas gromadzenia materiałów do książki o tarnobrzeskim pszczelarstwie. Trafiłam wówczas do Jerzego Rawskiego, mojego wuja, a syna Wojciecha Rawskiego, jednego z filarów przedwojennego pszczelarstwa w Tarnobrzegu. Udostępnił mi album ze zdjęciami, wśród których oprócz fotografii rodzinnych, dokumentujących prace w pasiekach, uroczystości ówczesnych pasieczników, były także ukazujące ówczesny Miechocin. Z propozycją organizacji wystawy pomysłodawczyni zwróciła się do Moniki Sadkowskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka. – Pani dyrektor od razu połknęła haczyk, uprzedzając mnie, że wystawa będzie mogła być otwarta dopiero w kwietniu 2023 r., a że jest osobą słowną, więc dzisiaj jej słowa się ziściły – opowiadała Maria Pałkus. Ekspozycja opowiada o dziejach niegdysiejszej wsi Miechocin, dzisiaj osiedla, począwszy od czasów prehistorycznych, po słynne odkrycia konserwatorów pracujących przy renowacji miechocińskiego kościoła w latach 90. ubiegłego wieku. Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć zabytków związanych z parafią pw. św. Marii Magdaleny. – Dzięki uprzejmości proboszcza miechocińskiej parafii możemy zaprezentować XVIII-wieczne ornaty, kielich mszalny z 1853 r., XVIII-wieczną haftowaną srebrną nicią bursę z herbem Leliwa, stuły, księgi liturgiczne, a także Mszały Rzymskie z roku 1730 i 1765 pochodzące ze zbiorów słynnej i bogatej niegdyś biblioteki parafialnej, oraz przedwojenne i powojenne zdjęcia dokumentujące życie tamtejszej społeczności. Ciekawostką jest upoważnienie do zbierania składek na odnowienie kościoła wystawione 2 lutego 1929 r., a także afisz z 1939 r. zapraszający na festyn, podczas którego miała być przeprowadzona zbiórka datków na rzecz remontu kościoła – opowiadała Katarzyna Opioła z biblioteki miejskiej. Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych, parafii św. Marii Magdaleny, Archiwum Narodowego w Krakowie, a także Polony – Cyfrowej Biblioteki Narodowej oraz zasobów własnych tarnobrzeskiej książnicy.
CZYTAJ DALEJ

Trump ostro krytykuje Zełenskiego. Nazwał go "dyktatorem bez wyborów"

2025-02-19 19:48

[ TEMATY ]

USA

Ukraina

Donald Trump

Wołodymyr Zełenski

dyktator bez wyborów

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Prezydent USA Donald Trump w środę nazwał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "dyktatorem bez wyborów" i powiedział, żeby "działał szybko, bo inaczej nie będzie miał kraju". Zarzucił mu, że wykonał "okropną robotę" jako szef państwa i namówił USA na udział w "wojnie, której nie mógł wygrać".

"Pomyślcie: umiarkowanie udany komik, Wołodymyr Zełenski, namówił Stany Zjednoczone Ameryki do wydania 350 mld dolarów, aby rozpocząć wojnę, której nie można było wygrać, która nigdy nie musiała się zacząć, wojnę, której on, bez USA i Trumpa nigdy nie będzie w stanie zakończyć" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
CZYTAJ DALEJ

Kościół w działaniu: siostry zakonne dla sprawiedliwości społecznej

2025-02-20 16:28

[ TEMATY ]

siostry nazaretanki

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

archiwum CSFN

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, obchodzony 20 lutego, przypomina o przeciwdziałaniu nierównościom i potrzebie solidarności. „Nie wystarczy pomagać - trzeba uwrażliwiać młodzież na ludzką krzywdę, by nie zabrakło tych, którzy podejmą to dzieło” - mówi s. Wiesława Hyzińska, przełożona prowincjalna Sióstr Nazaretanek. To także okazja, by podkreślić rolę Kościoła i sióstr zakonnych, których misja to nie tylko wsparcie potrzebujących, ale i kształtowanie pokoleń gotowych nieść pomoc.

Kościół wobec wyzwań społecznych
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję