Reklama

Niedziela Kielecka

Zdobyci przez Chrystusa jak św. Paweł

Przez 30 lat przekonali się, że Ten, który ich powołał na tę drogę, jest wierny i potwierdza ich charyzmat głoszenia Słowa Bożego, troszcząc się o ich codzienne potrzeby. Emanując liturgią i Słowem Bożym, dzielą się z innymi otrzymanymi darami.

Niedziela kielecka 5/2024, str. IV

[ TEMATY ]

św. Paweł

Archiwum Wspólnoty Koinonia św. Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Koinonia św. Pawła jak Apostoł dociera z Dobrą Nowiną, tam gdzie zostanie posłana, korzystając z różnych form, metod i narzędzi. Czasem jest to pobliskie miasto, a czasem krańce świata.

Zafascynowani Słowem

– 30 lat temu uderzyły mnie wersety z Księgi Barucha. „Na Wschodzie są rozradowane dzieci, dlatego że Bóg o nich pamięta”. To było mocne. Wtedy zapragnęłam pojechać na Wschód i głosić Ewangelię. Ale zupełnie nie wiedziałam jak. O tym też mówią słowa skomponowanej wtedy przeze mnie pieśni „Dotknij Panie moich oczu”. Kiedy przyjechałam do Skorzeszyc na pierwszy kurs „Sekret Pawła” jego organizator – ks. Marian Królikowski w rozmowie zapytał: – Kto by pojechał ze mną na misje do Kazachstanu? – Od razu się zgłosiłam – to była odpowiedź na moje pragnienie – wspomina s. Franciszka. – S. Samuela, ks. Marian i ja pojechaliśmy w pierwszą wspólnotową podróż ewangelizacyjną do Kazachstanu. Owoce? – Niedawno była u nas siostra stamtąd, powiedziała że osoby które słuchały naszych katechez są nadal w Kościele, nauczają i angażują się – opowiadają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We wspólnocie żyjącej według rad ewangelicznych – w czystości, ubóstwie, posłuszeństwie jest ich dziewięcioro – dwóch księży i siedem sióstr. Do serca każdej z nich Bóg znalazł swój sposób, ale łączy je zafascynowanie Słowem Bożym, którym On je pociągnął. 25 stycznia Wspólnota przeżywała swoje główne patronalne święto – Nawrócenia św. Pawła.

Ewangelię głosili w szkołach, parafiach, ośrodkach, wśród więźniów, w klasztorach, na misjach, w krajach takich jak: Kazachstan, Uzbekistan, Litwa, Łotwa, Niemcy, Francja, Węgry, Izrael, Włochy, Austria, Wielka Brytania, Białoruś, Rosja, Ukraina, Norwegia, Wybrzeże Kości Słoniowej, przez pięć lat trzy osoby ze Wspólnoty były na placówce we Francji w Tulonie, prowadząc parafię i formując ekipę ewangelizatorów. Ostatnio była to Jamajka. O doświadczeniu ewangelizacji na Jamajce mówiła s. Izabela – Jamajka jest pełna prostoty, życzliwości, otwartości. Było to też zderzenie z ubóstwem, nawet nie zdawałam sobie sprawy jak jest ono poważne. Jamajczycy chętnie się angażowali. Na spotkania przyjeżdżało (dowożonych i odwożonych busami przez proboszcza ks. Marka Bzinkowskiego) około dwustu osób – dużo dzieci i młodzieży). Byli otwarci na głoszenie Ewangelii, a dzieci i młodzież żywo reagowały na proponowane zajęcia, uczestniczyły w warsztatach. Na miejscu zrozumieliśmy jak wielką rolę odgrywa ta misja, która rozwija się od 25 lat. Praca ks. Marka, p. Marty Sochy i sióstr wydaje owoce – mówi s. Izabela.

Formują uczniów, przygotowują do sakramentów

Reklama

Na początku powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Pawła, która od 30 lat formuje uczestników do pogłębienia wiary i dawania świadectwa wiary w Kościele i świecie. W programie są rekolekcje i kursy przygotowujące do praktycznej ewangelizacji. Następnie bp Kazimierz Ryczan powołał w Koinonii Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny „Św. Pawła”, który przygotowuje osoby dorosłe do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii oraz pomaga osobom poszukującym w odkryciu i pogłębieniu wiary. Korzystając z tego doświadczenia, bp Jan Piotrowski erygował Szkołę Katechistów Diecezji Kieleckiej. – Nasze pragnienia, aby powstała szkoła katechistów zbiegły się ustanowieniem posługi katechisty przez papieża Franciszka. Bp Jan Piotrowski widział potrzebę i powołał szkołę. Wspólnota ma wykwalifikowaną kadrę i doświadczenie 30 lat Szkoły Ewangelizacji, dlatego powierzył nam to zadanie – mówią. Koinonia formuje w duchu ewangelizacyjnym także małe grupy: dzieci, młodzieży, studentów, małżeństwa, dorosłych. Wspólnoty w głoszeniu Słowa nie zatrzymała nawet pandemia. Kiedy wszyscy siedzieli w zamknięciu, ich areopagiem stały się modlitwa i kursy online, przez internet – dziesiątki spotkań dla setek uczestników.

Talenty są w służbie charyzmatowi

Jest ich dużo: od śpiewu i komponowania pieśni, (jak s. dr Franciszka Godlewska), gry na instrumentach (harfa, gitary), do sztuki pisania ikon. Członkinie wspólnoty obroniły również doktoraty w dziedzinach biblia, patrologia, duchowość, dogmatyka. Dwie siostry katechizują również w liceum. – Na tę wiedzę można się powołać w formacji innych. Chodzi o to, aby głoszenie Słowa Bożego było zgodne z nauką Kościoła, zgodne z Objawieniem. To nasza odpowiedzialność za tych ludzi, którzy zostali nam powierzeni – mówią.

Na co dzień dzielą się obowiązkami. – Gotujemy, pierzemy, sprzątamy, dbamy o zakrystię, ekonomię, rachunki i sprawunki – jak w domu. I nasz charyzmat nie idzie obok zwyczajnych potrzeb ludzkich, bo u nas znajdują pomoc ludzie ubodzy mieszkający w parafii – tłumaczą.

Reklama

Czego szukają osoby, które odwiedzają Koinonię? Wspólnota służy modlitwą wstawienniczą w czasie adoracji w czwartki o godzinie 16.00. Raz w miesiącu w niedzielę sprawuje sakrament namaszczenia chorych, a ludzie korzystają z tej łaski. Wspólnota otrzymała formację, zrozumienie liturgii i ewangelizuje również przez liturgię, przez Eucharystię. Emanuje tym, co otrzymała w charyzmacie – tłumaczy s. Franciszka. Na liturgię, Mszę św. przyjeżdżają ludzie z Kielc i spoza Kielc. Obecni na niej są włączeni w modlitwę. Wiele osób odnajduje w Koinonii radę i wsparcie duchowe. Jak np. małżonkowie, z trudnościami, dylematami w wychowaniu dzieci. W świetle Bożego Słowa, czerpiąc z fachowej wiedzy teologicznej, siostry towarzyszą małżonkom, pomagają odbudowywać im więź, umacniać relację, odnawiać miłość, wspierać ich modlitwą i rozmową. Z programu formacyjnego korzystają również inne diecezje.

Naśladują św. Pawła

Wspólnotę „Koinonia św. Pawła” założył ks. dr Marian Królikowski, jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji. W 2013 r. dekretem bp. Kazimierza Ryczana została zatwierdzona jako Stowarzyszenie Życia Apostolskiego na prawie diecezjalnym. Jej członkowie naśladują św. Pawła w modlitwie i ewangelizacji. – On jest dla nas wzorem radykalizmu w nawróceniu, przykładem gorliwego ewangelizatora, człowieka, który zdobyty przez Chrystusa stał się Apostołem krzyża Chrystusowego i niezmordowanym głosicielem Ewangelii łaski Bożej – podkreśla s. dr Samuela Klimas. – W czasie liturgii noszą alby monastyczne, przypominając, że „powinni postępować jak dzieci światłości i zawsze chlubić się jedynie z krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Na Wielki Post Koinonia ma zaplanowane rekolekcje. Będzie głosić je w parafiach, szkołach dzieciom i młodzieży, m.in. w Tczewie, Ostrowcu, Chmielniku, Rawiczu i innych miejscach w Polsce. – Zadziwiające, że w mało sprzyjających dla ewangelizacji czasach, są ludzie którzy pragną słuchać, aby im głoszono Dobrą Nowinę – mówi s. Franciszka. – Nie szukamy miejsc głoszenia, jedziemy tam, gdzie jesteśmy zaproszeni. Tak było z Wybrzeżem Kości Słoniowej, posługą we Francji czy z mniszkami kamedułkami ze Złoczewa, gdzie od kilku lat prowadzimy formację – dodaje s. Samuela.

Podkreślają, że Opatrzność czuwa nad nimi. – Pan potwierdza naszą drogę. Zaczynaliśmy jako wspólnota życie w wynajętym domu. Dziś tutaj w Kielcach jest kompleks: kościół, zaplecze techniczne, ośrodek formacji. Jest to dar Opatrzności Bożej, który przyszedł przez Księdza Biskupa i innych ludzi dobrego serca – mówią siostry wdzięczne za wszystko, co otrzymały jako wspólnota.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wezwanie do życia pustelniczego

Niedziela Ogólnopolska 3/2017, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Paweł

Wikipedia

Marttia Preti, "Św. Paweł z Teb" (XVII wiek)

Marttia Preti, Św. Paweł z Teb (XVII wiek)

„Żywot św. Pawła Pierwszego Pustelnika” jest pierwszym dziełem, które napisał wielki doktor Kościoła św. Hieronim († 419) i pierwszym w ogóle łacińskim dziełem monastycznym

Wielki doktor Kościoła św. Hieronim opisuje pustelnicze powołanie św. Pawła z Teb, który pochodził z zamożnej rodziny. Podczas prześladowania chrześcijan za Decjusza św. Paweł ukrył się w wiejskiej posiadłości, później jednak – zagrożony chciwością szwagra, który chciał zagarnąć jego majątek, wydając go w ręce prześladowców – szukał kryjówki na pustyni tebańskiej, gdzie wzmocnił więź z Bogiem i z miłością zaakceptował trudne warunki, do których przyjęcia zmusiła go ludzka podłość. Za odzienie służyły mu liście palmy, za napój – tryskające opodal źródło. Karmił się owocami palmy i połową chleba, który codziennie przynosił mu posyłany przez Boga kruk. W taki to sposób św. Paweł Pierwszy Pustelnik rozpoczynał „rajskie życie na ziemi”, jak to określa św. Hieronim.
CZYTAJ DALEJ

Jakie są drogi mojej wiary?

2024-12-02 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Red.

Najprostszą drogę do Boga odnajdują prostaczkowie. To im Jezus odsłania najgłębsze tajemnice swojego serca.

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” – modli się dziś Jezus w Ewangelii. Ale jak to możliwe, by Bóg chciał przed kimkolwiek cokolwiek zakrywać? Dlaczego miałby to robić akurat przed mądrymi i roztropnymi? Bóg jest przecież hojnym dawcą, jest dobry dla dobrych i złych, Jego deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych… Aby zrozumieć słowa Jezusa, trzeba wniknąć w mentalność epoki i hebrajski sposób wypowiadania się. To nie Bóg chce zakryć cokolwiek, ale człowiek, który w swej pysze i wyniosłości stawia się nad Bogiem lub na Jego miejscu, staje się ślepy i ograniczony. Ci, którzy opierają się jedynie na ludzkiej mądrości, mogą poznawać tylko sprawy tego świata, pokorni prostaczkowie otrzymują natomiast zdumiewające objawienie Wszechmocnego.
CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: Zgromadzenie narodowe zagłosowało za zniesieniem stanu wojennego

2024-12-03 17:44

[ TEMATY ]

stan wojenny

Korea Płd.

PAP/EPA/YONHAP

Zgromadzenie Narodowe Korei Płd. zagłosowało w środę czasu lokalnego za zażądaniem od prezydenta Jun Suk Jeola zniesienia stanu wojennego. Zgodnie z konstytucją, stan wojenny musi zostać zniesiony, gdy zażąda tego większość parlamentarna - wyjaśnia agencja Yonhap.

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił we wtorek wieczorem czasu lokalnego stan wojenny, oskarżając opozycję o sympatyzowanie z Koreą Północną i paraliżowanie prac rząd.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję