Reklama

Niedziela Podlaska

W trosce o dar powołań

Decyzją bp. Piotra Sawczuka została podjęta Diecezjalna sztafeta modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Niedziela podlaska 8/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Al. Michał Okulus

Sztafetę rozpoczęto w kaplicy WSD

Sztafetę rozpoczęto w kaplicy WSD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem Sztafety jest solidarne wołanie całej wspólnoty diecezjalnej o dar powołań, których brak z roku na rok jest coraz bardziej zauważalny.

Pasterskie słowo

W liście pasterskim skierowanym do diecezjan, a odczytanym w niedzielę 11 lutego, bp Piotr Sawczuk podkreślił, że „nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach sukcesywnie zmniejsza się liczba kandydatów do seminariów duchownych. W krajach zachodniej Europy ten niepokojący proces trwa już od dłuższego czasu, w Polsce wyraźniej zaznacza się od kilku lat. Dotyka także Diecezję Drohiczyńską. Nie jest łatwo pogodzić się z tym stanem rzeczy, gdy pamięta się okres obfitości powołaniowej po wyborze św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową. Sytuacja od tamtego czasu zmieniła się jednak bardzo, a czynników mających na nią wpływ jest dużo. W Polsce, a szczególnie na terenach wschodnich, wzmagają się problemy demograficzne. Wielu też ludzi, zwłaszcza młodych, przyjmuje wizję życia w wolności pojmowanej jako całkowita swoboda. Droga powołania kapłańskiego, ale także i małżeńskiego, postrzegana jest przez nich jako ograniczenie. Samo słowo „powołanie” mówi bowiem, że przychodzi ono z zewnątrz, od Boga, który zaprasza, by za Nim pójść, powierzyć Mu swoje życie i pomóc w zbawianiu świata. Nie jest to więc droga wymyślona przez człowieka, który jest świadomy swoich pragnień, ma wysokie aspiracje i chce je realizować. A młody człowiek widzi, że w dzisiejszym świecie roztacza się przed nim bardzo dużo możliwości indywidualnego spełnienia się, zrobienia kariery. Nie każdy też potrafi się oprzeć pokusie materialistycznego stylu życia, coraz bardziej powszechnego w jego środowisku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup zachęcił również do podjęcia wspólnych działań w trosce o powołania. – Prowadzone przez nas duszpasterstwo powołań szuka sojuszników. Pierwszym jest niewątpliwie rodzina, nazwana przez św. Jana Pawła II preseminarium. Wszyscy wiemy, jak ważna jest atmosfera domu rodzinnego, modlitwa i świadectwo życia najbliższych osób. Bardzo ważne są również parafie. Niektóre mogą się poszczycić wieloma powołaniami do kapłaństwa, życia konsekrowanego i pracy misyjnej. Cenną pomocą jest działalność różnych wspólnot i ruchów kościelnych, pozwalająca młodym ludziom doświadczyć piękna życia Ewangelią, ale też uczyć się prawdziwej troski o wzrost Kościoła. Pragnę przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlą się o powołania i duchowo towarzyszą osobom powołanym. Wiem, że czynią to sami kapłani i osoby konsekrowane, czynią też wierni świeccy i to często z niezwykłym zaangażowaniem – Koła Żywego Różańca, Margaretki, Koła Misyjne i różne wspólnoty mające wśród swoich celów wspieranie powołań.

Reklama

Biskup Piotr Sawczuk w swoim przesłaniu zaprosił do osobistego zaangażowania się w dzieło powołań. – Co może zrobić w tej sprawie każdy z nas? Strzec się słów, które gaszą zapał i sieją zwątpienie. Musimy bowiem uczyć się myśleć i mówić z szacunkiem o tej drodze życiowego powołania, dając świadectwo miłości do Kościoła naszej Matki i patrząc na wszystko oczami wiary. Nie chodzi więc w żadnej mierze o jakąś postać marketingu czy agitacji. Chodzi o ufne odwołanie się do Bożej łaskawości i podjęcie dodatkowej modlitwy. Chrystus nakazał swoim uczniom: Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Łk 10,2). Proszę Was Kochani o włączenie się w Diecezjalną sztafetę modlitwy o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego – apelował.

Rozpoczęcie sztafety

Zgodnie z harmonogramem pierwszy dzień modlitwy miał miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. W czwartek 15 lutego kapłani, alumni, siostry zakonne trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. Szczególnie w modlitwie różańcowej proszono o dar powołań. W tej intencji biskup celebrował Mszę św., która zgromadziła pracowników Kurii diecezjalnej, Sądu Biskupiego oraz Wyższego Seminarium Duchownego. W ten sposób sztafeta niejako wyruszyła w drogę po poszczególnych parafiach diecezji.

Reklama

Dzień modlitwy w kolejnych parafiach

Każda wspólnota parafialna ma wyznaczony jeden szczególny dzień modlitwy. Odprawiana jest wtedy Eucharystia w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Wierni wraz z duszpasterzami przynajmniej jedną godzinę trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu. Odmawiana jest wtedy część różańca oraz inne odpowiednie modlitwy. Kapłani i parafianie proszeni są ponadto o podjęcie tego dnia jakiejś praktyki pokutnej w tej intencji. Może to być na przykład post lub inne wyrzeczenie. Modlitwa odprawiana jest każdego dnia w innej parafii. Wyjątek stanowią niedziele, Triduum Paschalne oraz uroczystości. Sztafeta potrwa do 22 czerwca.

Harmonogram sztafety modlitewnej

Kalendarz sztafety uwzględnia wszystkie parafie diecezji drohiczyńskiej. W ten sposób każda wspólnota parafialna ma okazję aktywnie włączyć się w modlitwę o dar powołań.

WSD Drohiczyn – 15 lutego

Dekanat bielski

Bielsk Podlaski Bazylika – 16 lutego

Bielsk Podlaski Opatrzność – 17 lutego

Bielsk Podlaski Karmel – 19 lutego

Bielsk Podlaski Miłosierdzie – 20 lutego

Boćki – 21 lutego

Wyszki – 22 lutego

Łubin Kościelny – 23 lutego

Strabla – 24 lutego

Dekanat brański

Domanowo – 26 lutego

Brańsk – 27 lutego

Chojewo – 28 lutego

Dołubowo – 29 lutego

Grodzisk – 1 marca

Klichy – 2 marca

Rudka – 4 marca

Szmurły – 5 marca

Topczewo – 6 marca

Dekanat ciechanowiecki

Granne – 7 marca

Ciechanowiec – 8 marca

Niemyje Nowe – 9 marca

Pobikry/Czaje – 11 marca

Winna Poświętna – 12 marca

Perlejewo – 13 marca

Dekanat drohiczyński

Drohiczyn – 14 marca

Knychówek – 15 marca

Reklama

Miłkowice Maćki – 16 marca

Gródek – 18 marca

Ostrożany – 20 marca

Sawice – 21 marca

Skrzeszew – 22 marca

Śledzianów – 23 marca

Wirów – 25 marca

Dekanat hajnowski

Czeremcha – 26 marca

Hajnówka PKŚ – 27 marca

Hajnówka CiM – 2 kwietnia

Kleszczele – 3 kwietnia

Narew – 4 kwietnia

Dekanat łochowski

Budziska – 5 kwietnia

Jerzyska – 6 kwietnia

Kamionna – 9 kwietnia

Kąty – 10 kwietnia

Łochów – 11 kwietnia

Ogrodniki – 12 kwietnia

Ostrówek – 13 kwietnia

Prostyń – 15 kwietnia

Sadowne – 16 kwietnia

Dekanat sarnacki

Chłopków/Litewniki – 17 kwietnia

Gnojno – 18 kwietnia

Horoszki Duże – 19 kwietnia

Łysów – 20 kwietnia

Platerów – 22 kwietnia

Rusków – 23 kwietnia

Sarnaki – 24 kwietnia

Serpelice – 25 kwietnia

Dekanat siemiatycki

Czartajew – 26 kwietnia

Dziadkowice – 27 kwietnia

Kłopoty Stanisławy – 29 kwietnia

Mielnik – 30 kwietnia

Milejczyce – 6 maja

Niemirów – 7 maja

Nurzec Stacja – 8 maja

Osmola – 9 maja

Siemiatycze Bobola – 10 maja

Siemiatycze WNMP – 11 maja

Siemiatycze Stacja – 13 maja

Tokary – 14 maja

Dekanat sokołowski

Czekanów – 15 maja

Czerwonka – 16 maja

Jabłonna Lacka – 17 maja

Kożuchówek – 18 maja

Nieciecz – 21 maja

Repki Szkopy – 22 maja

Rogów – 24 maja

Rozbity Kamień – 25 maja

Sokołów Podlaski Konkatedra – 27 maja

Sokołów Podlaski Miłosierdzie – 28 maja

Sokołów Podlaski Salezjanie – 29 maja

Wyrozęby – 31 maja

Dekanat sterdyński

Ceranów – 1 czerwca

Grodzisk – 3 czerwca

Kosów Lacki 4 – czerwca

Łazówek – 5 czerwca

Reklama

Seroczyn – 6 czerwca

Skibniew – 8 czerwca

Sterdyń – 10 czerwca

Zembrów – 1 czerwca

Dekanat węgrowski

Korytnica – 12 czerwca

Liw – 13 czerwca

Miedzna – 14 czerwca

Ruchna – 15 czerwca

Starawieś – 17 czerwca

Stoczek – 18 czerwca

Ugoszcz – 19 czerwca

Węgrów Bazylika – 20 czerwca

Węgrów O. Pio – 21 czerwca

Węgrów Klasztor – 22 czerwca

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołanie – dar i tajemnica

Niedziela podlaska 48/2012, str. 7

[ TEMATY ]

świadectwo

klerycy

powołanie

Drohiczyn

Al. Przemysław Skierski

Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie 25 listopada będzie obchodziło swoje święto patronalne. Z tej okazji alumni zostali postawieni przed dość trudnym zadaniem, odpowiedzi na pytanie: Czym jest dla ciebie powołanie? Oto ich odpowiedzi:

CZYTAJ DALEJ

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję