Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CZAS MODLITWY
37 tygodni z bł. ks. Jerzym Popiełuszką

Msze św., konferencje naukowe, koncerty, wieczory wspomnień – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w tym roku w Polsce i za granicą w związku z 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Program obchodów rocznicowych przedstawiono w czasie konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich. – Powinniśmy wracać do życia bł. ks. Jerzego i stawiać akcenty na przesłanie, które nam pozostawił, nawet jeśli czasem trzeba te akcenty lekko przesunąć i postawić w innym miejscu – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na duchową wskazówkę, jaką dałby współczesnemu światu bł. ks. Jerzy, zwrócił uwagę ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie i kustosz żoliborskiego sanktuarium. – Był człowiekiem prawdy, miłości i wiary. Oddał siebie Bogu i ludziom. Dzisiaj mówiłby nam to samo: że jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Boga, żyć uczciwie i godnie – zaznaczył ks. Brzeziński.

Kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie zaproponował modlitewną inicjatywę wypływającą z treści nauczania męczennika: zaprosił do codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia.

W sanktuarium na Żoliborzu zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W jego skład weszli: członkowie rodziny ks. Popiełuszki, historycy, pracownicy instytucji kultury, artyści, członkowie NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele świata edukacji i młodzieży. – Wkładamy wszystkie siły w to, żeby osoba ks. Popiełuszki w roku rocznicy męczeńskiej śmierci była obecna w naszej zbiorowej świadomości – powiedział przewodniczący komitetu Paweł Kęska. Komitet stworzył stronę internetową, na której prezentowane są wydarzenia organizowane przez świeckie i kościelne instytucje w Polsce i za granicą: www.40rocznica.popieluszko.net.pl .

Reklama

O Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” opowiedział z kolei jej prezes – Marek Popiełuszko, bratanek kapelana Solidarności. Poinformował on też o działaniach podejmowanych przez fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach w dniach 7-8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą urodzin ks. Popiełuszki oraz o planowanym zjeździe szkół noszących jego imię.

W czerwcu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarta wystawa, na którą złożą się mało znane materiały związane z życiem błogosławionego. – Pokażemy dokumenty, fotografie, ale też najwybitniejsze dzieła sztuki z tego okresu – zachęcał dr Piotr Kopszak, dyrektor MAW.

W upowszechnianie przesłania męczennika włączy się również IPN, organizując konferencje naukowe, odsłaniając pomniki i tablice. Archiwum Polskiego Radia stworzyło natomiast podcast Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapłan, w którym można usłyszeć nieznane dotąd nagranie – życzenia składane ks. Popiełuszce przez jego rodziców z okazji święceń kapłańskich. Przy sanktuarium zawiązała się także grupa Młodzież ks. Jerzego.

Fundamentem, na którym będą oparte wszystkie wydarzenia i inicjatywy rocznicowe, jest specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, stanowiąca część programu osobistej, społecznej i duchowej przemiany. Odmawiana jest codziennie od 28 lutego (to dzień, w którym ks. Jerzy odprawił pierwszą Mszę św. za ojczyznę) o godz. 21 przy grobie ks. Jerzego na Żoliborzu. Obok modlitwy na każdy z 37 tygodni upamiętnienia przygotowany został fragment nauczania bł. ks. Popiełuszki z pytaniami do osobistej refleksji. Codzienna modlitwa w żoliborskim sanktuarium zakończy się w listopadzie – w rocznicę pogrzebu bł. ks. Jerzego, w którym wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych.

Łukasz Krzysztofka

PROTESTY
Kościół solidarny z rolnikami

„Rozumiemy Waszą determinację, jesteśmy z Wami, wspieramy modlitwą” – m.in. takimi słowami delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników bp Leszek Leszkiewicz i duszpasterze rolników zebrani na rekolekcjach w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą wyrazili swoje poparcie dla rolników protestujących w Polsce. „Jest to protest w słusznej sprawie i dotyczy przyszłości naszej Ojczyzny” – czytamy w oświadczeniu. „Wszystkich prosimy o wyrozumiałość dla protestujących rolników i cierpliwe znoszenie niedogodności związanych z tymi protestami. Ich działania mają na uwadze dobro wspólne nas wszystkich” – napisano w dalszej części oświadczenia. Niewątpliwie rolnictwo wygląda dziś inaczej niż 30 lat temu, nie mówiąc o tym, jak wyglądało 100 lat temu. Obecnie już znacznie mniej ludzi utrzymuje się z roli, ale nadal wszyscy żyjemy dzięki niej. To segment gospodarki najbardziej podstawowy z podstawowych. Praca rolników jest w interesie nas wszystkich, bo choćby mleko nie bierze się z dyskontu, ale od krowy, a ta nie pasie się powietrzem. „Żywią i bronią” – to hasło po raz pierwszy wywiesili kosynierzy Tadeusza Kościuszki. Nie straciło ono nic na swej aktualności. To, że żywią, jest jasne. A bronią? Też – choćby tym protestem, który w głównej mierze jest skierowany przeciwko zaczadziałym ideologicznie pomysłom urzędników ze szklanego gmachu w Brukseli. Dobrze, że ktoś wreszcie powiedział: dość!

Reklama

SZCZECIN
Abp Dzięga na emeryturze

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński – poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W liście pożegnalnym abp Andrzej Dzięga napisał m.in.: „Dla uważnego obserwatora nie było tajemnicą, że moje siły pomniejszały się coraz bardziej w ostatnich dwóch, a nawet trzech latach. Ostatnie pół roku to jednak czas radykalnego osłabienia mojego stanu zdrowia. Dlatego jesienią stało się dla mnie oczywiste, że nadszedł także czas ustąpienia z urzędu”.

Reklama

WATYKAN
Prace renowacyjne

W Bazylice św. Piotra wznoszone jest rusztowanie wokół 30-metrowego baldachimu nad grobem Apostoła; tym samym rozpoczęła się renowacja dzieła Giovanniego Lorenza Berniniego. Prace mają zostać zakończone do listopada, tak by pielgrzymi, którzy przybędą na Jubileusz Roku 2025, mogli oglądać konfesję św. Piotra w całej jej okazałości. – Rusztowania będą teraz otaczać dzieło niczym drugi baldachim. Złożoność tej fazy polega na tym, że ze względu na samą naturę baldachimu nie jesteśmy w stanie wykorzystać go jako wsparcia dla naszej konstrukcji – wyjaśnia inż. Alberto Capitanucci, odpowiedzialny za kwestie techniczne w Bazylice św. Piotra. Jak dodaje, zdecydowano się utrzymać przestrzeń dla ołtarza papieskiego na potrzeby liturgii w ciągu roku, co oznacza, że wszystkie papieskie uroczystości, które normalnie odbywają się w bazylice, będą nadal miały tam miejsce. /m.k.

APEL
W intencji ojczyzny

„Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Rzeczypospolitej, otworzyli serca i umysły na pojednanie; aby szukali możliwości rozwiązania konfliktów targających życiem politycznym poprzez negocjacje, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych; aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa” – napisał 19 lutego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o modlitwę i post w intencji ojczyzny. „Wyzwania, jakie przychodzą zarówno ze Wschodu, gdzie toczy się wojna, jak i z Zachodu, gdzie obserwujemy poważne zmiany kulturowe oraz dążenie do przekształcenia Unii Europejskiej w jedno państwo, stawiają dziś pytanie o niepodległość Polski” – dodał. Zapewne abp Gądecki nie chciałby, aby jego apel przeszedł do historii jako głos proroczy. Żadną nagrodą nie byłyby wtedy słowa: „a nie mówiłem?”, i zapisanie się „złotymi zgłoskami” w historii. Aby tak się nie stało, jako zbiorowość przestańmy się emocjonować przygotowanym i odgrywanym przez naszą klasę polityczną marnym spektaklem w stylu brazylijskiej telenoweli i zacznijmy patrzeć na rozgrywany na świecie – i tuż za ścianą – poważny thriller i się nim przejmować (więcej nt. modlitwy i postu w intencji ojczyzny w następnym numerze).

2024-02-27 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 29/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

EKUMENIZM KRWI
Nowa komisja

CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę. Bł. Rajmund z Kapui napisał we wstępie do życiorysu Katarzyny: „Bo czyż serce może nie zamilknąć wobec tylu i tak przedziwnych darów Najwyższego, kiedy patrzy się na tę dziewczynę, tak kruchą, niedojrzałą wiekiem, plebejskiego pochodzenia...”.

Rezolutność i wdzięk małej Benincasy od początku budziły zachwyt wśród tych, z którymi się stykała. Matka z trudnością potrafiła utrzymać ją w domu. „Każdy z sąsiadów i krewnych chciał ją mieć u siebie, by słuchać jej rozumnych szczebiotów i cieszyć się jej dziecięcą wesołością”

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Byśmy byli jedno

2024-04-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Instytut Pamięci Narodowej przygotował widowisko słowno-muzyczne poświęcone historii Kościoła w czasach komunizmu. Inscenizacja miała miejsce w kościele pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję