Reklama

Niedziela Podlaska

Wspólnie do zbawienia

Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej o miłości w rodzinie Amoris laetitia napisał, że „Dialog jest sposobem niezbędnym by żyć, rozwijać i wyrażać miłość. Wymaga on jednak długiej i mozolnej praktyki.”

Niedziela podlaska 9/2024, str. I

[ TEMATY ]

Nurzec‑Stacja

S. Katarzyna Lachowska

Na Dzień Skupienia przybyły 22 pary

Na Dzień Skupienia przybyły 22 pary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trosce o możliwość przeżywania prawdziwego szczęścia w rodzinach, siostry Urszulanki NMP z Gandino wraz z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej zaprosiły na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Małżeństw, który odbył się 17 lutego w Domu Betania w Nurcu-Stacji.

Spotkanie przebiegało pod hasłem ,,Jak mówić, aby mniej ranić?” i było prowadzone przez Joannę i Norberta Dawidczyków z Ostrołęki, którzy prowadzą poradnię małżeńską, mediacyjną i psychoterapię indywidualną ,,Spotkanie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Dzień Skupienia przybyły 22 pary małżeńskie z różnym stażem małżeńskim z terenu diecezji drohiczyńskiej: z Siemiatycz, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Ciechanowca, Nurca-Stacji, Sokołowa Podlaskiego, Tołwina oraz spoza diecezji: z Białegostoku, Radzynia Podlaskiego i z Warszawy.

Reklama

Przybyłe małżeństwa uczestniczyły w 3 blokach konferencyjno-warsztatowych i wysłuchały kilku bardzo interesujących konferencji dotyczących tego, jak na co dzień powinno się budować właściwe relacje w rodzinie i jakie istnieją bariery, które utrudniają wzajemne rozmowy i zaufanie. Poznane treści można było utrwalić i zastosować w praktyce na zajęciach warsztatowych między małżonkami. Uczestnicy przekonali się, jak ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności w komunikowaniu, aby potrafić rozwiązywać konflikty.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. odprawiona przez ks. kan. dr. Piotra Arbaszewskiego. Podczas homilii ks. Piotr zaznaczył, że ten sobotni dzień skupienia zaprasza wszystkich do wejścia na drogę, na której jest Bóg i konkretne znaki Bożej miłości. Nawiązując do czytanej Ewangelii o powołaniu Lewiego, powiedział, że na każde tu obecne małżeństwo Jezus spojrzał z miłością i zachęcił: ,,Pójdź za mną”. Będzie to możliwe i nietrudne, jeśli mąż i żona będą zawsze pamiętali, że są darem dla siebie, jak nauczał św. Jan Paweł II, a wszelkie rozmowy i działania będą prowadzili w obecności Boga. W ten sposób wypełnią swoje pierwotne powołanie małżonków, jakim jest wspólne zbawienie. Po homilii odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, co było szczególnie wzruszającą chwilą dla wszystkich.

Zgodnie z zasadą, że relacje małżeńskie będą w porządku, jeśli nie będzie zaburzona pierwsza, podstawowa relacja z Bogiem, nie zabrakło też czasu na modlitwę małżeńską we wspólnocie i dzielenie się słowem Bożym. Dzień skupienia zakończył się wymianą wrażeń po spotkaniu.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba umieć dobrze wybrać

Niedziela podlaska 52/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Nurzec‑Stacja

Archiwum autorek

Zajęcia podczas jednego z kursów

Zajęcia podczas jednego z kursów

Być może nie każdy wie, że od 2012 r. na terenie diecezji drohiczyńskiej funkcjonuje Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa.

Szkoły Nowej Ewangelizacji, w skrócie SNE, są praktyczną odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II do podjęcia dzieła Nowej Ewangelizacji: nowej w zapale, metodzie i środkach wyrazu. Poprzez kursy ewangelizacyjne przeżywane w metodzie aktywnego uczestnictwa formujemy uczniów Jezusa. Uczymy ewangelizacji tak, aby wszyscy ludzie doświadczyli żywej relacji z Bogiem. Marzymy o Kościele, w którym każdy ochrzczony jest świadomy swojego powołania do przekazywania wiary, tak aby cały świat uwierzył i przyjął Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję