Reklama

W wolnej chwili

Światowy Dzień Konsumenta

Kiedy jesteśmy konsumentami? Czy znamy swoje prawa i potrafimy je egzekwować?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Kowalski kupił laptop dla swojej firmy – jest konsumentem. Z laptopa Jana Kowalskiego korzysta jego dziecko – w tym przypadku Jan nie jest konsumentem. Niewiele osób się nad tym zastanawia, tymczasem ocena tego, kto i w jakim przypadku jest konsumentem, ma istotne znaczenie prawne – od tego właśnie może zależeć, jakie przepisy zostaną zastosowane do oceny konkretnej transakcji.

Co możemy zrobić, gdy zakupiony towar okazał się wadliwy albo niezgodny z ofertą? Po pierwsze, możemy domagać się jego naprawy lub wymiany. Jeśli towaru nie da się naprawić bądź czas na wymianę jest zbyt długi, sklep lub producent mogą nam zwrócić pieniądze. Może się jeszcze zdarzyć sytuacja, w której zakupiony przez nas sprzęt jest niezdatny do użytkowania – wtedy możemy domagać się odstąpienia od umowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy złożyć reklamację? Najlepiej od razu po zauważeniu wady. Sprzedawca w ciągu 14 dni ma obowiązek ją rozpatrzyć.

Warto wiedzieć, że obietnice złożone w reklamie są traktowane na równi z tymi zawartymi w oświadczeniu gwarancyjnym. Takie informacje i wiele innych dotyczących praw konsumentów znajdują się na stronie: prawakonsumenta.uokik.gov.pl . Można się z niej dowiedzieć, kiedy jesteśmy konsumentami, kto odpowiada za przesyłkę, kiedy możemy odstąpić od umowy. Znajdują się tam też wzory pism, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, tematyczne webinary oraz – co istotne – numery kontaktowe do instytucji, które udzielają bezpłatnych porad konsumenckich.

2024-03-05 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przymnóż nam wiary”

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 17, 5-10.

Niedziela, 5 października. Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec ze św. Faustyną - tajemnice chwalebne

2025-10-04 20:55

[ TEMATY ]

różaniec

św. Faustyna Kowalska

pixabay.com

Modlitwa różańcowa jest wzniesieniem serca do Boga, który przychodzi, aby zbawiać człowieka. Modlitwa różańcowa - jak przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II - jest modlitwą kontemplacyjną.

W czasie rezurekcji ujrzałam Pana w piękności i blasku i rzekł do mnie: córko Moja, pokój tobie, pobłogosławił i znikł, a duszę moją napełniło wesele i radość nieopisana. Umocniło się serce moje do walki i cierpień (Dz 1067).
CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia, tak dla rodziny!

2025-10-05 20:47

Magdalena Lewandowska

Marsz przeszedł przez centrum Wrocławiu.

Marsz przeszedł przez centrum Wrocławiu.

Kilkaset osób wzięło udział we Wrocławiu w Marszu dla życia i rodziny, w tym roku pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach”.

Marsz rozpoczął się Eucharystią w Bazylice Garnizonowej, a po niej na wrocławskim Rynku można było wysłuchać świadectw rodzin, które doświadczyły cudu przy narodzinach swoich dzieci. – U mojego syna Tomka na bardzo wczesnym etapie ciąży zostało zdiagnozowane wodogłowie. Diagnozy były coraz gorsze. Nie wiedzieliśmy nawet, czy przeżyje poród. Kiedy się urodził, jego mózg miał zaledwie 1 cm, a teraz ma 6 lat, chodzi, mówi, rozwija się. Jest tutaj ze mną – opowiadał Michał Zyznarski. Tłumaczył, że Tomek jest uzdrawiany przez Boga stopniowo, a każdy dzień jest dla rodziny cudem: – Diagnozy i rekomendacje od lekarzy nie były krzepiące, ale aborcja, którą nam proponowano, nie wchodziła w grę. Nie byliśmy i nadal nie jesteśmy w tym sami. Mamy przyjaciół i wspaniałych lekarzy wokół siebie. I dzisiaj świadczymy, że życie jest cudem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję