Marzec to właściwy czas na zakup i wysiew nasion niecierpka. Polecam niecierpka walerianę. Jest to odmiana łatwa w uprawie. Roślina pochodzi z Afryki i Azji. Nasiona niecierpka siejemy do pojemników, obficie podlewamy i przykrywamy folią, żeby zapewnić stałą temperaturę i wywołać efekt parowania. Po mniej więcej 3 tygodniach, kiedy pojawią się pierwsze listki, pikujemy. Po jakimś czasie podrośnięte już sadzonki sadzimy pojedynczo do doniczek. I żeby spowodować rozrastanie się rośliny na boki, możemy uszczykiwać boczne pędy. Wówczas na roślinie pojawi się więcej kwiatów.
Reklama
Niecierpka walerianę możemy uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Uprawiany w domu zdobi parapety okien, balkony, altany. Posadzony w gruncie będzie kwitł obficie aż do pierwszych przymrozków. W ogrodzie lubi miejsca półcieniste, osłonięte przed wiatrem. Nadaje się również do sadzenia pod drzewami i może być alternatywą dla roślin potrzebujących dużego nasłonecznienia. Uprawiany w domu powinien być ustawiany w miejscach nie nasłonecznionych, lecz z rozproszonym światłem. Sadźmy go w skupiskach, po kilka roślin tego samego koloru, zarówno w doniczce, jak i w gruncie. Oczywiście, kiedy posadzimy go w skupisku o różnych kolorach kwiatów, też będzie zachwycał swoim pięknem. Uprawiając tę roślinę, zadbajmy o to, aby jej podłoże było zawsze wilgotne. Wówczas będzie kwitnąć obficie. Możemy też od czasu do czasu ją nawozić i usuwać przekwitnięte kwiaty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W połowie sierpnia możemy przygotować na następny rok nowe sadzonki, pobierając je z tegorocznych roślin. Na sadzonki wybieram najmłodsze pędy i wstawiam je na parapecie do słoika z wodą. Wodę należy zmieniać raz albo dwa razy w tygodniu, aż pojawią się pierwsze korzonki. Wówczas uzyskane sadzonki sadzę do ziemi. Następnego roku mogę zrobić z nich kolejne sadzonki.
Niecierpek pozyskujemy także z nasion, które pojawiają się pod koniec lata. Umieszczone są one w torebkach nasiennych. Uwaga: musimy nauczyć się je zbierać. Do siewu nadają się tylko dojrzałe, brązowe nasionka. Sprawdzamy je, dotykając ostrożnie torebki nasiennej. Te dojrzałe pękają po dotknięciu i się rozpryskują. Zebrane nasiona suszymy i przechowujemy do wysiania w następnym roku.
Przy uprawie niecierpka należy zwrócić uwagę również na występujące choroby. Kiedy zauważmy pajęczynę na liściach, użyjmy jak najszybciej preparatu Tarcznik, gdyż niecierpek został zaatakowany przez przędziorka. A kiedy pojawią się brązowe plamy na liściach, oznacza to, że pojawił się grzyb. Zwalcza go preparat o nazwie Biosept. Dla tych, którzy nie zauważyli w porę chorobotwórczych objawów i roślina zaczyna tracić kwiaty i liście, jest jeszcze nadzieja. Nie wyrzucajmy jej, lecz zastosujmy właściwą kurację, a z czasem odbije się i ponownie zakwitnie.