Uroczystość uhonorowania zasłużonego kapłana odbyła się 17 marca; połączono ją z dziękczynną Mszą św. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni kapłani i wierni, przedstawiciele honorowych obywateli Puław z ks. Ryszardem Gołdą, delegacja z Horyszowa Polskiego, rodzinnej miejscowości ks. Zenia, z proboszczem ks. Krzysztofem Radykiem, a także władze samorządowe nadwiślańskiego miasta i przedstawiciele organizacji i instytucji.
Bożena Krygier, przewodnicząca Rady Miasta, odczytała uchwałę, na mocy której ks. Aleksander Zeń otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy. Ksiądz dziekan Krzysztof Krakowiak przedstawił liczne dzieła laureata. Porównując je do ziaren wsianych w puławską ziemię, jako pierwsze wymienił zbudowany kościół św. Brata Alberta i wspólnotę parafialną. W laudacji Paweł Matras, wiceprzewodniczący Rady Miasta, przytoczył wiele faktów z życia nowego honorowego obywatela Puław. Jak przypomniał, ks. Aleksander Zeń przyjechał do miasta w 1986 r. z misją zorganizowania parafii bł. Brata Alberta i wybudowania kościoła. Rok później powstała tymczasowa kaplica, a w 2000 r. odbyła się konsekracja nowej świątyni. Pierwszy proboszcz miał szczególne nabożeństwo do bł. Brata Alberta i jego wstawiennictwu przypisywał wiele zasług. Zupełnie naturalnym było krzewienie dzieł miłosierdzia, inspirowanych duchowością patrona. Jedną z najważniejszych inicjatyw było powołanie w 1991 r. Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta, które wciąż pomaga osobom w kryzysie bezdomności. Drugą inicjatywą ks. Zenia (i powierzonej jego duszpasterskiej pieczy Akcji Katolickiej) było zainspirowanie Rady Miasta do obrania św. Brata Alberta za patrona Puław, co ziściło się w 1999 r. Wyróżniony kapłan był i wciąż jest zaangażowany w działalność duszpasterstwa ludzi pracy, szczególnie puławskiego oddziału NSZZ „Solidarność” i puławskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Dzięki miłości ks. Zenia do muzyki klasycznej od 2010 r. w kościele św. Brata Alberta organizowany jest wakacyjny Festiwal Muzyki Organowej. Jak to zostało podkreślone, ks. Aleksander Zeń nie ograniczał się jedynie do działalności duszpasterskiej, ale w znaczący sposób wpłynął na życie społeczne i kulturalne mieszkańców Puław. Od niemal 40 lat służy tej wspólnocie, stanowiąc wzór nieustającej aktywności, pasji i zaangażowania. – Nie wiem, czy jest większym honorem dla ciebie zostać honorowym obywatelem Puław, czy dla Puław to, że zostałeś ich obywatelem – powiedział Sławomir Kamiński, przewodniczący Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” Ziemia Puławska.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy, pamiątkowy dyplom i medal wręczył ks. Aleksandrowi Zeniowi prezydent miasta Paweł Maj. Po gratulacjach głos zabrał bohater dnia i podziękował za przyznane wyróżnienie. Przywołał początki swojego powołania; opowiedział o tym, jak przy okazji wizyty kolędowej jako czteroletni chłopczyk wyznał, że w przyszłości chce zostać księdzem. Od tego czasu jego babcia codziennie modliła się na różańcu, aby poświęcił swoje życie na służbę Bogu i ludziom, ale o tym dowiedział się dopiero po przyjęciu święceń kapłańskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu