Do kościoła ojców franciszkanów przybyło ok. 700 młodych ludzi, którzy wraz z katechetami, nauczycielami i duszpasterzami rozważali temat: „Nie jesteś sam”. Jak powiedział ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor wydziału katechetycznego, udział w spotkaniu był dobrowolny. – Do szkół średnich skierowaliśmy zaproszenie, na które odpowiedziała tak wielka ilość młodzieży. To pocieszające, że mimo opinii przekazywanej przez niektóre media, młodzież interesuje się sprawami duchowymi. Tak liczny udział jest też znakiem dla nas, że tego rodzaju spotkania są potrzebne i oczekiwane – zauważył.
Temat
Do szkół została skierowana ankieta dotycząca tematyki spotkania. Okazało się, że tym, co najbardziej dotyka ludzi młodych, jest właśnie poczucie samotności. Dlatego też ten temat stał się podstawą panelu dyskusyjnego, podczas którego zaproszeni goście starali się ukazać, jak z tym problemem młodzież może sobie radzić, zwracając uwagę zwłaszcza na budowanie relacji z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Panel
W panelu wzięła udział Aneta Rams, terapeutka, nauczycielka, żona i mama czwórki dzieci, ks. Tomasz Metelica, wychowawca roku propedeutycznego w seminarium duchownym i główny przewodnik pielgrzymki na Jasną Górę oraz moderatorzy: młode małżeństwo Katarzyna i Piotr Tsarakhov.
Reklama
Okazuje się, że mimo posiadanych, zwłaszcza przez młodych, narzędzi komunikacji, przebywania w świecie wirtualnym, mimo wielu osób, które nas otaczają, można być „samotnym w tłumie”. – Problemem dla młodych jest to, że czasem nie czują się ważni w relacjach z innymi. Po drugie, należy nauczyć się rozróżnić bycie samemu, od samotności. Media społecznościowe, które są tak powszechne wśród młodych, nie rozwiązują wszystkich problemów. Są jak plaster na złamaną nogę, nie wypełniają wszystkich potrzeb. Pełna relacja to zwłaszcza doświadczenie bliskości drugiej osoby i poczucie, że jestem dla niej ważny/a, że jestem w prawdziwej wspólnocie – mówią paneliści. Ks. Tomasz podkreślał ponadto ważność sfery duchowości, której młodzi nie tylko potrzebują, ale też szukają.
Głos młodych
Właśnie o tym wymiarze życia mówili sami młodzi. Chłopcy i dziewczęta potwierdzają, że problem jest. Wskazują zwłaszcza na problem akceptacji wiary, wartości chrześcijańskich wśród młodych. To czasem jest powodem poczucia osamotnienia. Jednak sami też widzą sposoby przezwyciężania tych trudności. To przede wszystkim szukanie wartościowych ludzi, utrzymywanie relacji na wysokim poziomie. Budowanie relacji z ludźmi o podobnej wrażliwości, podobnych poglądach i wartościach. To także przynależność m.in. do wspólnot, które dają poczucie zrozumienia i bliskości.
Program
Podczas spotkania odbył się koncert piosenki religijnej w wykonaniu scholi parafialnej, był czas na adorację Najświętszego Sakramentu i indywidualną spowiedź, a Mszy św. przewodniczył bp Piotr Wawrzynek, który spotkał się jeszcze z młodzieżą po Eucharystii. Podczas tego spotkania mogli zadawać łatwe i niełatwe, ale ważne dla nich, pytania.
Dzień wcześniej podobne spotkanie wielkopostne dla młodzieży z udziałem bp. Piotra odbyło się w Bolesławcu, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.