Reklama

Niedziela Podlaska

Najważniejsza jest miłość bliźniego

Posługa ubogim i cierpiącym, codziennie sprawowana w Kościele i w jego imieniu, jest praktycznym sposobem realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego. Nie jest dodatkiem do działalności Kościoła, ale wypływa z jego natury i przynależy do istotnych zadań wspólnoty ludzi wierzących. W tym duchu działa Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, która w Niedzielę Miłosierdzia obchodzi swoje święto patronalne.

Niedziela podlaska 14/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Archiwum Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Caritas niesie pomoc Ukraińcom

Caritas niesie pomoc Ukraińcom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Służba bliźniemu czerpie moc i inspirację z miłości obecnej w Trójcy Świętej, tej miłości, którą obdarowuje każdego z nas Chrystus. „Ponieważ jesteśmy ukochani przez Boga – mamy obowiązek kochać Go i bliźnich. Miłosierna miłość jest sposobem upodabniania się do Chrystusa i naśladowania Go. Stanowi również drogę wzrastania w świętości, na której chrześcijanin dochodzi do coraz pełniejszej komunii z Chrystusem” (Katechizm pracowników i wolontariuszy Caritas).

Placówki prowadzone przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

W 2023 r. funkcjonowało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom z Ukrainy. Jest to miejsce, w którym osoby uciekające przed wojną otrzymują pomoc. Staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie w każdej sytuacji. Caritas DD zapewnia m.in.: doradztwo zawodowe, pomoc psychologiczna, pomoc rzeczową i socjalną, działania integracyjne, doraźną opiekę nad dziećmi. W 2023 r. z pomocy skorzystało ponad 600 osób. Punkty wsparcia naszego centrum są także w Bielsku Podlaskim i w Siemiatyczach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Realizacja zadania prowadzenia Domu Dziecka Rafael w Wyrozębach-Podawcach polega przede wszystkim na zapewnieniu całodobowej opieki i wychowania podopiecznych. Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego prowadzona jest przez Caritas Diecezji Drohiczyn, rozpoczęła swoja działalność od dnia 15.03.2021 r. i przez cały 2023 r. starała się sprostać postawionym wymogom opiekuńczym i wychowawczym. W domu pod naszą opieką jest 15. dzieci, które przybywają w bardzo różnej sytuacji. Traumy, ciężkie przeżycia, tragedie rodzinne, bardzo odbijają się na problemach wychowawczych i ich zachowaniu i funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która daje osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztaty terapii zajęciowej stanowią jedną z trzech podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, wskazanych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W grudniu 2023 r. została powołana nowa placówka – filia WTZ Sokołów Podlaski w Wyrozębach Podawcach. Utworzone zostały 3 pracownie terapeutyczne w których przez pięć dni w tygodniu pod kierunkiem terapeutów, korzysta 18 uczestników z niepełnosprawnościami.

Obecnie w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, Sokołowie Podlaskim i Wyrozębach Podawcach uczestniczy 112 osób z niepełnosprawnością. Dodatkowo prowadzone są zajęcia klubowe dla ponad 20. osób nie zakwalifikowanych do WTZ.

Reklama

Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych Caritas Diecezji Drohiczyńskiej jest placówką, która wspiera te osoby w różnych dziedzinach życia. To tutaj osoby z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, otrzymują kompleksową pomoc w zakresie wsparcia prawnego, psychologicznego, doradztwa zawodowego, poradnictwa dotyczącego rehabilitacji leczniczej, a także rozwiązania lub zminimalizowania problemów życia codziennego. Pracownicy DOWON przez ostatni rok udzielili 1112 porad psychologicznych i społeczno-prawnych, przekazali wiele informacji niezbędnych do pokonywania trudności osobom z niepełnosprawnościami a także ich rodzinom.

Świetlice socjoterapeutyczne prowadzone w Bielsku Podlaskim, Rudce, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim oraz w Węgrowie są miejscem, gdzie po lekcjach szkolnych odbywają się kolejne zajęcia z wychowawcą, terapeutą, psychologiem. Ponad 120 dzieci korzysta z naszej pomocy w odrabianiu lekcji, rozwijaniu zainteresowań i pasji, poznawaniu świata. Staramy się także zapewnić naszym podopiecznym posiłek. Z naszych świetlic korzystają także dzieci z Ukrainy.

Nieprzerwanie swoją działalność prowadzi Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II oraz jadłodajnia św. Matki Teresy z Kalkuty w Sokołowie Podlaskim.

Działalność parafialna

Obecnie na terenie diecezji funkcjonują 52 Parafialne Zespoły Caritas – gdzie odbywa się bezpośrednia pomoc w parafiach. Grupy te koordynują działania charytatywne, współuczestniczą w projektach ogólnodiecezjalnych, podejmują własne inicjatywy.

Szkolne Koła Caritas są utworzone w 36 szkołach. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w wolontariat. Wspierają działania Caritas DD, pomagają w organizowanych przedsięwzięciach w lokalnych społecznościach.

Dzięki licznej grupie wolontariuszy mogliśmy przeprowadzić takie dzieła jak: Tak Pomagam, Akcja od serca. Pudełka szczęścia, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Baranki wielkanocne, Znicze – na stałe wpisały się w formę pomocy charytatywnej.

Pomoc Ukraińcom

Reklama

W 2023 r. Caritas przekazała 530 humanitarnych paczek żywnościowych o wadze ponad 11 ton. Trafiły one na Ukrainę m.in. do takich miejscowości jak Kowel, Pisochna, Irpień, Bucza, Mikołajew, Zaporoże, Kijów, Charków, Donieck, Horochów. Przekazano również środki czystości, środki dezynfekcyjne, obuwie, odzież, koce, kołdry. W okresie letnich wakacji zorganizowano kolonie dla 36 dzieci ukraińskich. Dzięki wspólnym wakacjom z polskimi dziećmi możliwa była integracja, wzajemna zabawa oraz nauka języka polskiego.

Dzięki wsparciu naszych darczyńców i licznym projektom, możemy prowadzić wiele dzieł, które bezpośrednio dedykowane są naszym podopiecznym. W tym miejscu wyrażamy wdzięczność wszystkim instytucjom, osobom prywatnym, wolontariuszom, wszystkim zaangażowanym w pomoc i wparcie, dzięki którym Caritas Diecezji Drohiczyńskiej może realizować działalność charytatywną, niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym.

Wszystkie opisane placówki i dzieła są przeznaczone dla osób potrzebujących, odpowiadają na „znaki czasu” i potrzeby mieszkańców z terenu Diecezji Drohiczyńskiej. Dzięki profesjonalnej i wykwalifikowanej kadrze i licznym wolontariuszom, można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że służą one człowiekowi. Kolejno powoływane placówki Caritas Diecezji Drohiczyńskiej są dziełem miłosierdzia, gdzie każdy człowiek zetknie się z życzliwością, dobrem i wszechstronnym wsparciem. W ten sposób w Kościele realizowane jest w pełni przykazanie miłości. Zgodnie ze statutem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej jest realizowany cel główny: „działalność charytatywna i humanitarna dla realizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływających z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonanie”.

2024-03-29 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomagamy od 29 lat

Niedziela podlaska 18/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Archiwum Caritas DD

Podczas święta poświęcono oddane do użytkowania magazyny

Podczas święta poświęcono oddane do użytkowania magazyny

15 kwietnia odbyło się uroczyste celebrowanie 29-lecia istnienia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Nad obchodzami patronat objęli bp Piotr Sawczuk oraz bp senior Antoni Dydycz.

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią i słowem Bożym skierowanym do zgromadzonych gości w Sokołowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Podczas homilii bp Piotr Sawczuk podkreślał rolę ewangelizacyjną Kościoła. Zaznaczył wagę Chrztu Polski przyjętego w 966 r., który wywarł niezwykle silny wpływ na dalszą historię Polski. Wymienił również rodzaje pomocy charytatywnej jakiej udziela Caritas na terenie całego kraju oraz poza nim. Będąc szczególnie wyczulonym na krzywdę ludzką, działania pomocowe daleko wykraczają poza granice Polski, docierając również do krajów na innych kontynentach.
CZYTAJ DALEJ

Tymi słowami kard. Ratzinger żegnał się z Janem Pawłem II

2025-04-02 06:50

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Adam Bujak

Pójdź za Mną – ten lapidarny zwrot Chrystusa można uznać za klucz do zrozumienia Jana Pawła II – mówił przed 20 laty na jego pogrzebie kard. Joseph Ratzinger. Jego homilia to nie tylko pożegnanie z polskim Papieżem, ale również podsumowanie całego jego życia, z pozycji wybitnego teologa i znawcy ludzkiej duszy, a zarazem bliskiego i wieloletniego współpracownika Jana Pawła II, naocznego świadka jego posługi. Przytaczamy integralne nagranie tej homilii z tłumaczeniem na język polski.

Kard. Ratzinger ukazał, jak na różnych etapach swego życia Karol Wojtyła wciąż na nowo odpowiadał na wezwanie Chrystusa „Pójdź za mną”. Zawsze wiązało się to z jakąś ofiarą, z koniecznością wyrzeczenia się samego siebie, własnych planów i aspiracji. „Nasz Papież, wiemy to wszyscy - mówił kard. Ratzinger - nigdy nie pragnął ocalić swego życia, zachować go dla siebie; chciał ofiarować samego siebie bez reszty, aż do ostatniej chwili, dla Chrystusa i także dla nas. Dzięki temu właśnie mógł doświadczyć, jak to wszystko, co złożył w ręce Pana, powróciło w nowy sposób: umiłowanie słowa, poezji, literatury stało się istotną częścią Jego pasterskiej misji i nadało Jego głoszeniu Ewangelii nową świeżość, aktualność i moc przyciągania — i to właśnie w czasach, gdy jest ona znakiem sprzeciwu”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny i nigdy nie zwodził

2025-04-02 08:39

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Vatican News

Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

W zbiorze homilii obecnego Papieża z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires, zachowała się ta, którą wygłosił podczas Mszy św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 4 kwietnia 2005 r., a więc dwa dni po śmierci Jana Pawła II. Mówił wówczas o niezwyklej spójności, która cechowała Papieża Polaka i której wzorem jest sam Chrystus.

Publikujemy polskie tłumaczenie fragmentów homilii, wygłoszonej przez ówczesnego metropolitę Buenos Aires kard. Jorge Bergoglia 4 kwietnia 2005 r.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję