Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DOKUMENT
Papież kieruje uwagę na Serce Boże

Franciszek zapowiedział nowy dokument, poświęcony kultowi Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ma on się ukazać we wrześniu. Okazją do jego przygotowania jest 350. rocznica objawienia się Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque. „Sądzę, że wiele dobrego przyniesie nam rozważanie różnych aspektów miłości Pana, które mogą oświetlić drogę odnowy kościelnej, ale także mówią coś znaczącego światu, który wydaje się tracić serce” – wytłumaczył Ojciec Święty. Papież wskazuje na aktualność przesłania o Bożej miłości zarówno dla Kościoła idącego po drodze synodalnej ku odnowie, jak i dla świata targanego licznymi zagrożeniami. Dla wszystkich ratunkiem jest ponowne odkrycie Bożej miłości, która w tchnieniu Ducha jest w stanie zmienić wszystko.

OBCHODY
Największe święto Afryki

Prawie 4 mln osób uczestniczyło 3 czerwca w całej Ugandzie w obchodach przypadającego w tym dniu wspomnienia męczeństwa św. Karola Lwangi i jego dwudziestu jeden Towarzyszy, których zamordowano za wiarę pod koniec XIX wieku. Główne uroczystości odbyły się w poświęconym im sanktuarium – bazylice Ugandyjskich Męczenników Katolickich w Namugongo, miejscowości oddalonej o ok. 20 km od stolicy kraju – Kampali. Tegoroczne święto miało szczególny charakter – w tym roku przypada 60. rocznica kanonizowania tych osób przez św. Pawła VI. Cztery miliony ludzi biorących udział w religijnych obchodach może budzić zazdrość w Europie, gdzie kilkanaście tysięcy zgromadzonych na uroczystościach stanowi duże religijne wydarzenie. Takie liczby wiernych, jak te z Afryki czy z uroczystości w Guadalupe, pokazują Europejczykom, że laicyzacja, sekularyzacja nie jest koniecznym przeznaczeniem, a przyszłość ma żywa wiara.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CORAZ WIĘCEJ DIAKONÓW STAŁYCH
Rozwój charyzmatu

Ponad stu diakonów stałych posługuje już w całej Polsce. Statystykę tę podano przy okazji ogólnopolskiego spotkania odpowiedzialnych za formację diakonów stałych w polskich diecezjach, które odbywało się w dniach 4-6 czerwca w Porszewicach k. Łodzi. Najwięcej diakonów stałych jest w archidiecezjach: katowickiej, łódzkiej, warszawskiej i w diecezji warszawsko-praskiej. W spotkaniu wzięli udział duchowni z czternastu polskich diecezji. Diakonem stałym mogą być zarówno mężczyzna żonaty, jak i kawaler. Diakon stały musi mieć wykształcenie teologiczne i odpowiednie przygotowanie duchowe. W przypadku żonatych mężczyzn wymagane są wiek minimum 35 lat, 5 lat stażu małżeńskiego i pisemna zgoda małżonki. Diakon nieżonaty w momencie święceń zobowiązuje się do celibatu. Pierwszy diakon stały w Polsce został wyświęcony w 2008 r. w Toruniu. Od tego czasu upłynęło już 16 lat i obecna liczba diakonów świadczy o tym, że charyzmat się rozwija. Wolno czy szybko? Bezpiecznie można stwierdzić, że już jest na polskiej ziemi ugruntowany.

Reklama

RAPORT
Spór w Kościele w Niemczech

Wśród niemieckich katolików rośnie protest przeciwko raportowi, który niemiecki episkopat przekazał do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Watykanie jako przygotowanie do jesiennego synodu biskupów w Rzymie. Z raportu wynika, że „katolicy w Niemczech są jednomyślnie przekonani o konieczności reform”, które postuluje kontrowersyjna tzw. droga synodalna. Przeciwko takiej generalizacji zaprotestowała oddolna inicjatywa świeckich „Nowy początek”. Zdaniem świeckich, raport przesłany jako głos całego Kościoła w Niemczech jest jedynie głosem rozdętej niemieckiej „demokracji”, religijnych elit, które zawładnęły przekazem. Co gorsza, postulowane drogi reformy kościelnej tak naprawdę zabijają nową ewangelizację, która jest jedynym antidotum na erozję wiary, o której w osobistym liście do pielgrzymującego ludu Bożego w Niemczech napisał jakiś czas temu Franciszek. Ojciec Święty zaapelował też do niemieckich elit, żeby nie tworzyły drugiego Kościoła protestanckiego, bo ten istniejący jest całkiem dobry.

KRYZYSY
Papież o księżach

„Tak wielu kapłanów żyje w zbyt wielkim osamotnieniu, bez poczucia przynależności, które jest niczym kamizelka ratunkowa na burzliwym często morzu życia osobistego i pasterskiego” – powiedział Franciszek 6 czerwca na audiencji dla Dykasterii ds. Duchowieństwa. Podkreślił, że samotność księży to wyzwanie dla wszystkich. Trzeba zadbać o to, by poczuli się oni jak w domu. Ojciec Święty, odnosząc się do widocznego, szczególnie w starych chrześcijańskich krajach, kryzysu powołań kapłańskich, bodaj po raz pierwszy złączył z nim kryzys powołania do małżeństwa. „Wielu młodych wyklucza bowiem podjęcie radykalnych życiowych zobowiązań. Nie wolno nam się z tym pogodzić” – stwierdził Franciszek. Samotność to choroba, która dotyka nie tylko kapłanów. Ten wróg człowieka nęka dziś wszystkie warstwy społeczne, zarówno młodych, jak i starszych. Papież zauważył również, że „kryzysy powołaniowe” do kapłaństwa i małżeństwa mają wspólny mianownik, którym jest kultura tymczasowości i wynikający z niej lęk przed podejmowaniem radykalnych decyzji na całe życie oraz poczucie niepewności co do przyszłości. Co nam mówią te słowa? Po pierwsze to, że księża nie spadają z nieba. Biorą się z takiego społeczeństwa, jakie ono jest. A drąży je choroba, na którą lekarstwem jest autentyczne świadectwo ewangeliczne zaangażowanych kapłanów. I tu koło się zamyka.

Reklama

ATAKI
Kościół prześladuje skrajna lewica

W Europie nasila się prześladowanie chrześcijan – stwierdziła w wywiadzie dla emitującej w języku niemieckim katolickiej stacji telewizyjnej K-TV dyrektor wykonawcza Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC Europe) Anja Hoffmann. Kto stoi za prześladowaniami chrześcijan? „Największą grupę sprawców stanowią radykalne grupy lewicowe, których głównym celem jest oczernianie Kościołów za pomocą haseł, takich jak «Wypędzić wszystkich chrześcijan» i «Bóg jest trans»” – wyjaśniła Hoffmann. Istnieją jednak również inne grupy, takie jak radykalni muzułmanie, którzy np. we Francji zamazali pięćdziesiąt grobów islamskim graffiti. Napisali na nich np., że „Francja należy już do Allaha”. Do takich informacji zdążyliśmy się już poniekąd przyzwyczaić. To żadna nowość. Ważne, że po raz pierwszy zidentyfikowano, iż największe zagrożenie czyha na chrześcijan ze strony radykalnych grup lewicowych, których głównym celem jest oczernianie Kościołów. Można się domyślać, że grupy te są hojnie sponsorowane także z pieniędzy publicznych, czyli tych podatników. O tym się nie mówi ani nie pisze, bo dla mainstreamu jest to po prostu normalne.

Reklama

DIALOG
Wstawiennictwo patrona pilnie potrzebne

W Bari na południu Włoch zebrał się Komitet Koordynacyjny Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym. Obrady odbywały się w dniach 3-7 czerwca. Przewodniczyli im współprzewodniczący komisji: kard. Kurt Koch ze strony katolickiej i metropolita pizydyjski Hiob z ramienia prawosławia. Oficjalny komunikat mówi, że członkowie Komitetu zapoznali się z projektem tekstu pt. „Ku jedności w wierze: zagadnienia teologiczne i kanoniczne”, który podsumowuje dotychczasowe owoce dialogu i wskazuje wiele spraw, które wymagają jeszcze rozwiązania między katolikami a prawosławnymi.

Spotkanie jest warte odnotowania przede wszystkim z tego względu, że rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, iż trwa wojna między chrześcijanami, a jedna ze szkód, które przynosi, dotyczy dialogu ekumenicznego. Trudno się spodziewać szybkich postępów w sytuacji, gdy wojna nadal trwa. Nadzieja tak naprawdę tkwi w pomocy z wysoka za wstawiennictwem św. Mikołaja, który jest jednym z głównych zworników obydwu chrześcijańskich tradycji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gliński: książka Kanta ofiarowana przez prezydenta Macrona nie jest polską stratą wojenną

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Emmanuel Macron

PAP/EPA/AIGAV VIA ANSA HANDOUT

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński poinformował, że książka "Projet de Paix Perepetuelle", którą prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi nie jest polską stratą wojenną. Dzieło z pieczątką "Czytelnia Akademicka we Lwowie" pochodzi z paryskiego antykwariatu.

"Książka I. Kanta ofiarowana przez prezydenta Emmanuela Macrona papieżowi Franciszkowi nie jest polską stratą wojenną. Wbrew twierdzeniom niektórych mediów, kultura_gov_pl przewidywało, że dzieło to nie jest polską stratą" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Do La Salette w intencji powołań - na rowerze!

2024-06-27 07:31

[ TEMATY ]

pielgrzymka

La Salette

Monika Książek

26 czerwca trzech mężczyzn wyruszyło na rowerach z Pelplina do Sanktuarium Maryjnego w La Salette. „Jedziemy by bardzo pokornie modlić się o liczne i święte powołania” - powiedział ks. Tomasz Huzarek.

Przed startem ks. kan. dr hab. Tomasz Huzarek w wypowiedzi dla Radia Głos przypomniał, że „jest to projekt realizowany od lat w ramach tzw. pielgrzymki większej (peregrinationes maiores)”.

CZYTAJ DALEJ

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Constat de non supernaturalitate

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję