Reklama

Wiara

Patron tygodnia

Mistrz wiary

Za życia zasłynął jako mądry kaznodzieja i gorliwy spowiednik, do którego garnęły się tłumy. Po śmierci zyskał też miano wielkiego orędownika.

Niedziela Ogólnopolska 27/2024, str. 24

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Grażyna Kołek

Św. Jan z Dukli, prezbiter

Św. Jan z Dukli,
prezbiter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Jan z Dukli, prezbiter ur. ok. 1414 r. zm. 29 września 1484 r.

Na świat przyszedł w Dukli, niewielkim miasteczku położonym w ówczesnej diecezji krakowskiej, gdzie pobierał też pierwsze nauki w szkole parafialnej. Jako młodzieniec zdecydował się na życie pustelnicze – był to dla niego czas utwierdzenia się w wierze i rozwoju duchowego. Na górze Cergowej, gdzie mieściła się jego samotnia, podjął decyzję o wstąpieniu do franciszkanów konwentualnych, by umacniać lud w wierze katolickiej. Po studiach i wyświęceniu na kapłana powierzono mu urząd kaznodziei. Tłumnie przychodzili do niego ludzie spragnieni zdrowej Bożej nauki, aby słuchać jego kazań. W zakonie pełnił też wiele funkcji, m.in. przełożonego klasztoru w Krośnie i we Lwowie czy kustosza kustodii.

Przez ponad 20 ostatnich lat swojego życia Jan z dukli związany był z obserwantami, do których przeszedł urzeczony ich gorliwością i surowością. Wieść o cnotliwym i pobożnym zakonniku rozeszła się po Polsce. Po jego śmierci wierni, gdy znajdowali się w stanie zagrożenia życia, wzywali jego pomocy. – Świętość błogosławionego Jana wynikała z jego głębokiej wiary. Całe jego życie i gorliwość apostolska, umiłowanie modlitwy i Kościoła, wszystko to było oparte na wierze. Była ona dla niego siłą, dzięki której potrafił wszystko to, co materialne i doczesne, odrzucić, by poświęcić się temu, co Boże i duchowe – powiedział w 1997 r. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-07-01 18:46

Oceń: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Paweł II kochał te okolice

Niedziela rzeszowska 30/2019, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

św. Jan z Dukli

Ks. Wiesław Matyskiewicz

Relikwie św. Jana Pawła II

Relikwie św. Jana Pawła II

W pierwszą niedzielę lipca tradycyjnie już w kościele św. Jana z Dukli w Hucie Polańskiej przeżywano odpust ku czci Patrona.
Uroczystość odpustowa była ubogacona wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II, które opiekun kościoła otrzymał z rąk kard. Stanisława Dziwisza

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, który wprowadził do kościoła relikwie św. Jana Pawła II, kazanie wygłosił o. Salwator Bartosik OFM z klasztoru Ojców Bernardynów w Rzeszowie, natomiast oprawę muzyczną poprowadził chór Emmanuel z parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie z dyrygentem Romanem Olszowym. W kazaniu Ojciec Salwator podkreślił cnoty ubóstwa, pokory i stanowczości w dążeniu do zbawienia, które realizował w swoim życiu św. Jan z Dukli. Jednocześnie te same cnoty zauważył w życiu św. Jana Pawła II, który kanonizował Jana z Dukli 10 czerwca 1997 r. w Krośnie.
CZYTAJ DALEJ

Jakie były najważniejsze wydarzenia kościelne w 2025 roku? Podsumowanie

2025-12-29 07:17

[ TEMATY ]

podsumowanie

podsumowanie roku

Bożena Sztajner/archiwum Niedzieli

Rok Jubileuszowy 2025 przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, śmierć papieża Franciszka i wybór papieża Leona XIV – to główne wydarzenia kończącego się roku 2025, który podsumowuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że rok 2025 upłynął pod znakiem Jubileuszu 2025, który przeżywany był pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Przypomniał, że w ramach Roku Jubileuszowego odbywały się w Rzymie spotkania jubileuszowe różnych grup społecznych i zawodowych, podczas których uczestnicy Jubileuszu pielgrzymowali do Drzwi Świętych w rzymskich bazylikach większych oraz uczestniczyli w audiencjach jubileuszowych prowadzonych w pierwszej części roku przez papieża Franciszka, a po jego śmierci przez papieża Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Protest górników. Podpisano porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników Silesii

2025-12-29 19:36

[ TEMATY ]

porozumienie

pracownicy

protest górników

Silesia

Adobe Stock

Transport węgla kamiennego

Transport węgla kamiennego

Porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia podpisano w poniedziałek po południu w Katowicach. Rozmowy odbywały się w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Porozumienie zawiera m.in. z jednej strony gwarancje alokacji dla pracowników spółki PG Silesia - w razie jej upadłości lub likwidacji - do innych zakładów, a z drugiej strony deklarację właściciela dot. dalszej pracy kopalni w ramach dzierżawy jej majątku. Strona rządowa zadeklarowała nowelizację ustawy górniczej, w kierunku objęcia przewidywanymi przez nią osłonami dla pracowników spółek z udziałem Skarbu Państwa także zatrudnionych w prywatnym PG Silesia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję