Reklama

Niedziela plus

Gliwice

Czy wiecie, dlaczego…

Niedziela Plus 36/2024, str. I

goszyce.pl,K. Tischbierek

Kaplica znajduje się w głębi lasu w okolicy Goszyc, Sierakowic i Tworoga Małego

Kaplica znajduje się w głębi lasu w okolicy Goszyc, Sierakowic i Tworoga Małego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...od ponad 30 lat w pierwszym tygodniu września w środku lasów raciborskich sprawowana jest Msza św.?

Kaplica św. Marii Magdaleny w Goszycach (diec. gliwicka) oddalona jest od głównych szlaków komunikacyjnych i ukryta w samym środku Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Drewniana budowla powstała najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku (na jednej z belek znajduje się data 1784 r.). Kapliczka służyła pątnikom zmierzającym do Częstochowy na Jasną Górę, na Górę św. Anny i do bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, a także drwalom i leśniczym, którzy zaczynali i kończyli dzień pracy modlitwą. Legendy głoszą, że stanowiła ona schronienie w czasie epidemii lub została zbudowana jako wotum dziękczynne. Niektóre źródła łączą powstanie leśnego sanktuarium z Janem III Sobieskim i odsieczą wiedeńską – na pamiątkę Mszy św. polowej, w której uczestniczył król, w miejscu ołtarza wybudowano kapliczkę.

Pierwotny obraz patronki przestrzelony sowieckimi kulami został skradziony wiosną 1992 r. Okoliczni mieszkańcy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na nowy wizerunek św. Marii Magdaleny. Umieszczono go w odrestaurowanej oryginalnej ramie, którą odnaleziono nieopodal kapliczki. W tym samym roku, kiedy skradziono obraz, miesiąc po odpuście 26 sierpnia, w okolicy Kuźni Raciborskiej pojawił się ogień, który przerodził się w największy pożar lasu w powojennej Polsce. Z żywiołem przez 19 dni walczyło: 10 tys. ludzi, 1,1 tys. wozów strażackich, samoloty, śmigłowce, pięćdziesiąt cystern kolejowych i sześć lokomotyw, czołgi, pługi i inny ciężki sprzęt. Mimo to spłonęło 9 tys. ha lasu. Cudem ocalała kapliczka św. Marii Magdaleny. Na pamiątkę tego wydarzenia w każdą pierwszą niedzielę września w tym leśnym sanktuarium odprawiana jest Msza św. w intencji poległych strażaków i wszystkich, którzy walczyli z pożaru, oraz w podzięce za ocalenie kościółka od ognia. W ciągu ostatnich lat w rudzkich lasach było jeszcze kilka pożarów i kapliczka znajdowała się w zasięgu płomieni, lecz w ostatniej chwili ogień zmieniał kierunek. Dziś wokół kapliczki św. Marii Magdaleny, którą ludzie nazywają Magdalenką, zostało tylko kilka wiekowych dębów, a dookoła rosną młode drzewa. W każdą trzecią niedzielę lipca odbywają się tu nabożeństwa odpustowe i koncert pieśni religijnych, na które ściągają tłumy wiernych. Opiekunem miejsca jest ks. Marcin Gajda, proboszcz parafii w Sośnicowicach. /i.c.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Módlmy się o nawrócenie Gizeli Jagielskiej i innych aborcjonistów

2025-04-18 11:44

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

"W boga nie wierzę. Jestem Żydówką i do tego ateistką. A zawodowo lekarką - dlatego wykonuje i wykonywać będę aborcje, zgodnie ze wskazaniami i życzeniem kobiet" - napisała w mediach społecznościowych Gizela Jagielska, która zabiła Felka w 9-tym miesiącu ciąży zastrzykiem w serce. Fundacja Pro-Prawo do Życia apeluje o modlitwę za Jagielską oraz innych aborcjonistów, zwłaszcza dzisiaj, w Wielki Piątek, kiedy w Liturgii modlimy się m.in. za Żydów oraz za wszystkich, którzy nie uznają Boga, aby Pan zdjął zasłonę ciemności z ich serc.

Gizela Jagielska jasno definiuje swój światopogląd. Co więcej, otwarcie deklaruje, że będzie wykonywać aborcję na życzenie kobiet. To już się dzieje w Oleśnicy (największym ośrodku aborcyjnym w Polsce) oraz wielu innych szpitalach, gdyż pozwala na to "kompromis aborcyjny" skutkujący złym i wadliwym prawem, które umożliwia zabijanie dzieci na żądanie do końca ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

W niektórych kościołach Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną. W innych uroczysta procesja rezurekcyjna jest prowadzona w Niedzielę Zmartwychwstania, przed Mszą św. rezurekcyjną. Skąd wynikają takie rozbieżności? Kiedy najlepiej byłoby, aby ta procesja się odbywała? Władysław z Łowicza
CZYTAJ DALEJ

500 paczek trafiło do najuboższych

2025-04-19 12:30

Marzena Cyfert

Poświęcenie darów dla ubogich

Poświęcenie darów dla ubogich

Abp Józef Kupny pobłogosławił w Wielką Sobotę 500 paczek dla ubogich. Przygotowane one zostały przez wrocławską Caritas ze środków przekazanych przez wiernych archidiecezji.

– Nasze akcje angażują bardzo wielu ludzi, aby te działania pomocowe były przeprowadzone sprawnie, dokładnie i docelowo trafiły do najbardziej potrzebujących. Dzisiaj zostanie rozdanych 500 paczek, poświęconych przez naszego metropolitę, dla naszych podopiecznych, którzy korzystają na co dzień z łaźni i kuchni – mówił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję