Reklama

Aspekty

U Misjonarzy w Skwierzynie

27 września to ważny dzień dla Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. Tego dnia obchodzą uroczystość swojego Założyciela.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Skwierzyna

Angelika Zamrzycka

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Klewańskiej

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Klewańskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie Misjonarze św. Wincentego posługują od zakończenia II wojny światowej. Mając za patrona świętego, który był geniuszem miłosierdzia oraz niósł pomoc duchową i materialną najuboższym, Księża Misjonarze z oddaniem troszczą się o duszpasterstwo w specyficznych warunkach.

Między rzeką a lasem

Nie każdy wie, że do parafii należy nie tylko miasto Skwierzyna, ale też wiele wiosek i przysiółków, położonych na skraju Puszczy Noteckiej, w niedalekim sąsiedztwie rzeki Warty. Jest w sumie 7 świątyń: 2 kościoły w mieście (parafialny pw. św. Mikołaja i filialny pw. Zbawiciela) oraz 5 kościołów na wioskach: w Murzynowie, Świniarach, Nowym Dworze, Krobielewku i Wiejcach. Poza tym Msze św. są odprawiane w kaplicy szpitalnej. W Skwierzynie od 2021 r. jest ustanowione przez bp. Tadeusza Lityńskiego Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej – Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów. Wiąże się nie tylko z historią mieszkańców, którzy po wojnie przybyli z Wołynia, ale też ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej, który w wagonie przywieźli ze sobą z kościoła w Klewaniu. W pamięci wielu parafian przybyłych ze Wschodu pozostały dramatyczne obrazy ze zbrodni wołyńskiej. Wielu z nich już odeszło do wieczności, ale wspomnienia przekazali kolejnym pokoleniom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne obchody

Reklama

Święto patronalne Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego zbiega się z misjami parafialnymi: – 2 dni później, 29 września, rozpoczynamy misje święte, które będzie głosił ks. Bartosz Pikul CM, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Warszawie, i ks. Andrzej Gerej CM, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu. Misje potrwają do 4 października – mówi kustosz ks. Kazimierz Małżeński CM, który od 2016 r. jest w Skwierzynie proboszczem. – Misje powinny odbywać się z pewną regularnością. Ostatnie były u nas ponad 10 lat temu. Chcieliśmy zorganizować je wcześniej, ale przeszkodziła pandemia – dodaje. W 2025 r. Zgromadzenie Misjonarzy będzie przeżywać jubileusz 400-lecia istnienia. 25 stycznia 1625 r. św. Wincenty á Paulo wysłuchał spowiedzi umierającego młynarza, co skłoniło go do wygłoszenia kazania na temat spowiedzi generalnej. Zaowocowało to wieloma spowiedziami. Św. Wincenty zapragnął służyć ubogim, zaczynając od głoszenia Ewangelii. W tym celu prowadził misje parafialne. Doszedł do wniosku, że dzieło to wymaga zaangażowania na stałe większej ilości księży. Zdecydował się na założenie nowego zgromadzenia. – Misje parafialne w parafii w Skwierzynie będą związane z bogactwem dziedzictwa św. Wincentego. Jak zdradzili mi misjonarze, misje będą koncentrować się na przesłaniu Cudownego Medalika – wyjaśnia ksiądz proboszcz. Ma to związek z przygotowaniami do 200. rocznicy objawienia Matki Bożej od Cudownego Medalika św. Katarzynie Labouré. Obecnie grupy Apostolatu Maryjnego trwają w wielkiej nowennie ku czci Niepokalanej. Skwierzyńska wspólnota jest bardzo zaangażowana w życie parafii: – To aktywna grupa, która dzielnie pracuje i buduje klimat duchowy. Jest zaangażowana w posługę charytatywną. Apostolat Maryjny jest w żywy sposób obecny w parafii od wielu lat. Nie ma roku, żeby ktoś nowy nie pojawił się w tej wspólnocie. Na apostołów maryjnych zawsze można liczyć – cieszy się ks. Kazimierz Małżeński CM.

Co pozostało ze św. Wincentego?

– Bogactwo charyzmatu św. Wincentego jest oszałamiające. Myślę, że nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystko w stylu naszego założyciela, chociaż się staramy – mówi ks. Kazimierz. – Pierwszym przesłaniem, które bardzo leży mi na sercu, jest troska o konfesjonał. Św. Wincenty jest patronem spowiedzi. Wprowadził w Kościele spowiedź generalną, która jest u zarania historii zgromadzenia – wyjaśnia. W Skwierzynie wierni mogą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania nie tylko przed każdą Mszą św. W czwartki jest wydłużona spowiedź, która trwa do godz. 19:30. Przygotowania do uroczystości i świąt są czasem intensywnej spowiedzi. – Staramy się, aby ta posługa nie uległa zaniedbaniu. Chcemy ją rozwijać i wychodzić z propozycjami do naszych wiernych – zapewnia ks. Małżeński. Św. Wincentego kojarzymy również z działalnością dobroczynną. W parafii działa grupa charytatywna: – Kilka dni temu przygotowali i wydali ponad 90 paczek dla ubogich. Współpracujemy z Caritas diecezji. Regularnie ogarniamy troską ok. 110 osób – mówi ksiądz proboszcz. W wiele akcji angażują się też wolontariusze ze szkół średnich. Bardzo chętnie uczestniczą w zbiórkach żywności w marketach. Kolejną grupą młodych ludzi zaangażowanych w życie Kościoła są ministranci i lektorzy oraz Młodzież Misjonarska.

Sanktuarium musi pięknie wyglądać

Ostatnie lata to liczne remonty. Dzięki zaangażowaniu parafian i pozyskanym dotacjom udało się poprawić stan i wygląd kościoła św. Mikołaja, który jest jednocześnie sanktuarium. – Zaczynaliśmy od dużego remontu wnętrza kościoła parafialnego, który był bardzo zniszczony. Udało się wyremontować wieżę kościelną, wymienić dach, odrestaurować wnętrze. Teraz czekamy na dotacje na odnowienie filarów – wylicza ksiądz kustosz. – W tym roku pragniemy ruszyć z pracami przy wieży kościoła Zbawiciela, która jest dość zniszczona. Brakuje cegieł, w spoinach pojawiły się rośliny – wyjaśnia. W przyszłości księdzu proboszczowi marzy się remont organów w kościele św. Mikołaja. – Ufam, że z Bożą pomocą i dzięki życzliwym ludziom, uda się przeprowadzić kolejne etapy prac – mówi.

Gdyby nie oni...

Warto podkreślić, że w diecezji jest więcej parafii prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Obecnie posługują w Słubicach, Trzcielu, Gozdnicy, Iłowej, Przewozie, Witoszynie i Wymiarkach. Dawniej pracowali także w Jordanowie, Trzebiszewie, Rokitnie, Toporowie, Żaganiu, Drągowinie, Dzietrzychowicach, Nowogrodzie Bobrzańskim, Brzeźnicy, Chotkowie, Jabłonowie, Jeleninie i Bożnowie. Nie można zapomnieć, że to dzięki Księżom Misjonarzom było możliwe zorganizowanie po wojnie Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp., a następnie w Gościkowie-Paradyżu. To oni stanowili kadrę formatorów i wykładowców, do dziś z wdzięcznością wspominanych przez starsze pokolenia kapłanów diecezjalnych. Misjonarze współpracowali też z instytucjami diecezjalnymi, posługując w kurii, radach i referatach diecezjalnych, a także w sądzie kościelnym. Śp. ks. Izydor Ździebło CM zorganizował Unię Apostolską Kleru, a śp. ks. Teofil Herrmann CM wskrzesił Apostolat Maryjny na terenie Polski. Bp Paweł Socha również wywodzi się ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy i od święceń kapłańskich posługuje w diecezji – przeszło 66 lat.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko z Niepokalaną!

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Skwierzyna

Ks. Rafał Witkowski

Skwierzyński Apostolat łączy Cudowny Medalik i przywieziony z Kresów obraz Matki Bożej Klewańskiej, który znajduje się w sanktuarium

Skwierzyński Apostolat łączy Cudowny Medalik i przywieziony z Kresów obraz Matki Bożej Klewańskiej, który znajduje się w sanktuarium

Chcemy, żeby w kolejnych parafiach powstawały grupy apostolskie, bo ta droga formacji uczy kochać tak jak Maryja – mówi Bożena Ratajczak, przewodnicząca Apostolatu Maryjnego w parafii św. Mikołaja w Skwierzynie.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny objawiającej Cudowny Medalik przypada 27 listopada. Jest to jednocześnie święto patronalne Apostolatu Maryjnego, którego wspólnoty można spotkać i w naszej diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

2025-05-13 12:40

[ TEMATY ]

egzamin

egzamin ósmoklasisty

PAP/Lech Muszyński

We wtorek po godz. 11.30 zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że egzamin przebiegł spokojnie.

Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 150 minut. Po południu arkusz egzaminacyjny zostanie opublikowany na stronie CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Jednostka Strzelecka w Sokołowie zyskała sztandar

2025-05-12 21:45

Bartosz Walicki

Przekazanie Sztandaru

Przekazanie Sztandaru

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego to paramilitarna organizacja społeczno-wychowawcza nawiązująca ideowo do istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego. W Sokołowie działa od roku 2015 przy miejscowym ponadpodstawowym Zespole Szkół. Inicjatorem powołania oddziału był nauczyciel Andrzej Miąsik, a pierwszym opiekunem katecheta ks. Łukasz Siwiec. Później rolę opiekuna grupy przejął nauczyciel Łukasz Dec. We wrześniu 2019 roku przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim założono również „przedszkole” Strzelca – drużynę orląt. Kolejne powstały w Górnie i Nienadówce. Początkowo sokołowscy strzelcy tworzyli pluton wchodzący w skład Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. 27 września 2020 r. został on przekształcony w samodzielną Jednostkę Strzelecką 1914 im. ppor. Jakuba Darochy.

Tegoroczne obchody strzeleckie rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej kustosz sanktuarium sokołowskiego ks. Jan Prucnal, a do koncelebry przyłączyli się: proboszcz nienadowski ks. Jerzy Uchman i rodak sokołowski ks. Marian Darocha. Podniosłemu nastrojowi sprzyjała obecność pocztów sztandarowych: „Strzelca”, obu Zespołów Szkół i miejscowego oddziału KSM. Na wstępie głos zabrała chor. ZS Paulina Gielarowska, która przedstawiła historię Związku Strzeleckiego i najważniejsze wydarzenia z życia patrona jednostki, ppor. Jakuba Darochy. Słowo Boże wygłosił wikariusz ks. Mateusz Juszczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję