Temat konkursu nawiązywał do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Dzień ten po raz 24. był przeżywany w Polsce i poza jej granicami dzięki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która inspiruje do pielęgnowania pamięci o osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II. Łącznie wpłynęły 743 prace, w tym na etap międzynarodowy 473, a na etap diecezjalny 270 prac. Nagrody i wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczestnicy ze szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Nagrody laureatom wręczyli zaproszeni goście: bp Piotr Sawczuk, ks. prał. Tadeusz Syczewski – proboszcz i dziekan bielski, Jerzy Snarski – starosta powiatu bielskiego, Agata Michałowska – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Podlaskiego, Agata Puchalska – burmistrz Brańska, Iwona Kołos – wiceburmistrz Bielska Podlaskiego, Monika Dmitruk – sekretarz gminy Bielsk Podlaski oraz Bogusława Szczerbińska – zastępca dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Spotkanie poprowadziła Magdalena Angielczyk – kierownik Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.
Reklama
Kierując słowo do przybyłych na galę bp Piotr Sawczuk podkreślił, z jak trudnym zagadnieniem musieli zmierzyć się młodzi artyści, aby zrealizować temat dotyczący cierpienia i starości. Przypomniał, w jak mężny sposób krzyż cierpienia niósł św. Jan Paweł II. Cały jego pontyfikat był nim naznaczony. Oparł się jednak na Chrystusie i w Nim pokładał swoją nadzieję. Biskup wyraził radość, że konkurs jest realizowany nieprzerwanie od 19. lat i cieszy się wśród dzieci i młodzieży dużą popularnością. Ta radość jest tym większa, że współczesne pokolenie młodych nie pamięta już osoby św. Jana Pawła II. Tego typu konkursy utrwalają pamięć o nim i sprawiają, że jego nauczanie jest wciąż żywe. W podobnym duchu wypowiadali się pozostali zaproszeni goście, podkreślając wagę i znaczenie konkursu oraz wyrażając nadzieję, że będzie on kontynuowany w kolejnych latach. W ciągu 19. lat wpisał się w historię miasta Bielsk Podlaski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W spotkaniu udział wzięli laureaci konkursu wraz z rodzicami i opiekunami, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i oświatowych, organizatorzy i sponsorzy tego wydarzenia.
Organizatorami konkursu są: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Dekanat Bielski oraz Fundacja Mater.