Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie Maryi

Przez was świat staje się lepszy – powiedział bp Roman Marcinkowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Legionu Maryi.

Niedziela lubelska 44/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Podczas diecezjalnych uroczystości w archikatedrze lubelskiej

Podczas diecezjalnych uroczystości w archikatedrze lubelskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 45-lecia Legionu Maryi w Polsce jest okazją do wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za dzieło, jakiego dokonał za pośrednictwem Matki Najświętszej. Regia Legionu Maryi w Lublinie z tej okazji przygotowała Księgę pamiątkową, w której zamieszczono zarys historyczny i rozwój ruchu na świecie i w Polsce oraz opis form działalności apostolskich podejmowanych przez legionistów. Księgę wraz z różańcem ze szlachetnych kamieni z emblematem legionowym, specjalnie na tę okoliczność przygotowanym, wręczono krajowemu duszpasterzowi LM bp. Romanowi Marcinkowskiemu podczas 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Legionu Maryi na Jasną Górę.

Początki wspólnoty

Legion Maryi jest Międzynarodowym Katolickim Stowarzyszeniem Apostolstwa Świeckich, którego celem jest głoszenie chwały Bożej i dążenie do osobistej świętości. Jest to realizowane przez modlitwę i pracę apostolską pod przewodnictwem Matki Bożej. Nazwa wspólnoty, idee, symbole oraz struktury wywodzą się ze starożytnego legionu rzymskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Za początek Legionu Maryi uznaje się spotkanie Franciszka Duffa z ks. Michaelem Toherem i grupą katoliczek w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 7 września 1921 r. w Dublinie (Irlandia). Spotkanie zapoczątkowało ruch, który dzięki poparciu papieża Piusa XI w późniejszym czasie rozwijał się intensywnie w Europie oraz na innych kontynentach. Do rozwoju LM przyczyniła się też Edel Quinn, propagatorka ruchu w Afryce, i Alfie Lambe, organizator struktur legionowych w Ameryce Południowej. Oboje wraz z Franciszkiem Duffem są kandydatami do chwały ołtarza. Podstawą duchowości legionowej jest więź legionisty z Duchem Świętym, z Kościołem rozumianym jako Mistyczne Ciało Chrystusa oraz z Maryją, natomiast źródłem duchowości są Oficjalny Podręcznik Legionu Maryi oraz Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Grigniona Marii de Montforta.

Misja brata Anatola

Na polski grunt Legion Maryi przeszczepił Anatol Kaszczuk, były więzień Kozielska, żołnierz Armii Andersa, przygotowywany przez Franciszka Duffa do roli delegata Concilium (najwyższej rady LM) w Dublinie. Pierwszy etap rozwoju wspólnoty legionowej w latach 1948-52 związany jest właśnie z jego działalnością. Dzięki zaangażowaniu i determinacji brata Anatola powstały prezydia w Ostródzie i Lublinie: w parafii św. Michała Archanioła na Bronowicach, męskie przy katedrze pod opieką ks. Józefa Frankowskiego oraz żeńskie przy kościele Ojców Kapucynów, prowadzone przez o. Wincentego, byłego więźnia Dachau. Brat Kaszczuk próbował też zakładać prezydia legionowe w Warszawie, lecz ze względu na inwigilację służb bezpieczeństwa i nasilającą się walkę z Kościołem prymas Polski kard. Stefan Wyszyński zawiesił ich działalność. Z tego samego względu ówczesny ordynariusz odwołał zgodę na dalszą działalność LM w diecezji katowickiej. Anatol Kaszczuk boleśnie przeżył te wydarzenia.

Czas wzrostu

Reklama

Rozwój ruchu legionowego nastąpił dopiero po objęciu przez kard. Karola Wojtyłę Stolicy Piotrowej. Podczas wizyty w Watykanie Frank Duff i legioniści z Concilium otrzymali zachętę papieża do tworzenia struktur legionowych w Polsce. Tak więc jesienią 1979 r. wysłanniczka Senatu LM w Wiedniu Anna Coreth przybyła do Katowic i otrzymała zgodę na pełnienie misji w diecezji katowickiej. W ten sposób rozpoczął się drugi etap działalności LM. W 1986 r. do Polski przyjechała grupa legionistów z Irlandii i w ramach Peregrinatio pro Christo założyła prezydia w Warszawie i innych miastach.

Intensywny rozwój LM w diecezji lubelskiej nastąpił po 1988 r. dzięki pomocy Klary Cannoly z Irlandii, ks. Zdzisława Ciżmińskiego oraz grupy zaangażowanych legionistów. Powstawały nowe prezydia, a w 1989 r. powołano pierwszą Kurię LM pw. Matki Bożej Kodeńskiej przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, której prezydentką została Zyta Zbiczak, a opiekunem duchowym ks. Stanisław Zając. W związku z powstaniem kolejnych kurii w 2001 r. w Lublinie utworzono Komicjum Legionu Maryi pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przy parafii Matki Bożej Królowej Polski, które rok później Concilium podniosło do rangi regii, pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej. Opiekę duchową nad regią powierzono ks. Józefowi Sarzyńskiemu. Przez 10 lat pomagał mu ks. Adam Buczyński, a od 2013 r. kierownikiem duchowym jest również ks. Mirosław Kawczyński. Obowiązki prezydenta regii kolejno pełniły: Zyta Zbiczak, Lidia Kozłowska, Maria Wojtanowicz i Elżbieta Moczulska, a obecnie Anna Jargiło.

Codzienna modlitwa i praca

Reklama

Do Legionu Maryi może należeć każdy katolik, który prowadzi życie sakramentalne. Legionista ma obowiązek praktykować nabożeństwo do Matki Bożej oraz naśladować Jej cnoty, takie jak: pokora, posłuszeństwo, wiara, łagodność, cierpliwość, bezinteresowna miłość Boga i bliźniego. Zadaniem legionistów aktywnych jest wykonanie cotygodniowej pracy. Polega ona na odwiedzaniu ludzi chorych i samotnych w domach, szpitalach, domach opieki, hospicjach i więzieniach. Ponadto członkowie prowadzą apostolat „dom w dom”, roznosząc materiały formacyjne o Różańcu, odwiedzają też noclegownie (szczególnie w zimie) oraz rodziny zaniedbane duchowo. Podczas apostolatu ulicznego prowadzą rozmowy z przechodniami i wręczają im „Cudowne Medaliki”, różańce i obrazki; rozprowadzają też prasę katolicką i książki o tematyce religijnej. Angażując się w życie parafialne, prowadzą Różaniec, nowenny oraz rozważania Drogi Krzyżowej.

Maryjne dzieło

Jak podkreśla ks. Mirosław Kawczyński, „służba legionowa jest wielkim darem i zadaniem”. – Służba Maryi jest najdoskonalszą formą posługi samemu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, dlatego powinna być wierna, wytrwała, odpowiedzialna i niezłomna. Trzeba przy tym pamiętać, że to nie człowiek prowadzi dzieło, ale sam Bóg nim kieruje przez Maryję – mówi duszpasterz. Wspominając swój udział we wrześniowej pielgrzymce do Częstochowy, Anna Skorek powiedziała: – Widok niezliczonej ilości sztandarów legionowych napełnił mnie wielką radością. Po raz kolejny uświadomiłam sobie, że należę do wielkiej wspólnoty Maryjnej. Jej siła i moc wynikają z umiłowania Matki Bożej – dzieliła się legionistka. Do wspólnoty Legionu Maryi zaproszeni są wszyscy, którzy kochają Matkę Bożą, chcą modlić się i pracować na większą chwałę Bożą.

Legion Maryi w Polsce jest obecny w 30 diecezjach i liczy ok. 19 tys. członków, w tym 5 tys. aktywnych. Członkostwo aktywne polega na wykonywaniu pracy apostolskiej i ewangelizacyjnej, natomiast wspomagający modlą się w intencjach Matki Bożej w domu i wspierają w ten sposób wspólnotę legionową.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas wdzięczności

Niedziela lubelska 48/2024, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny, która będzie nawiedzała domy parafian

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny, która będzie nawiedzała domy parafian

Nie narzekajmy na trudne czasy, zawsze jest odpowiednia chwila, aby wyznać, że Chrystus jest Królem – powiedział bp Rimantas Norvila.

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata parafia Świętej Rodziny w Lublinie dziękowała Bogu i ludziom za 40 lat istnienia. Jubileuszowej Eucharystii, z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika i abp. Stanisława Wielgusa, przewodniczył bp Rimantas Norvila z Litwy. Parafialne święto było okazją do modlitwy, jak i przypomnienia czterech dekad historii, a także uhonorowania kapłanów i świeckich odznaczeniami przez marszałka województwa, wojewodę oraz prezydenta miasta.
CZYTAJ DALEJ

27 grudnia - wspomnienie św. Jana, Apostoła i Ewangelisty

[ TEMATY ]

wspomnienia

Adobe Stock

Dziś, 27 grudnia, Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. W tym dniu święci się wino, które podaje się wiernym do picia. Jest to bardzo stara tradycja Kościoła, sięgająca czasów średniowiecza.

Jan był prorokiem, teologiem i mistykiem. Był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego. Jan pracował jako rybak. O jego zamożności świadczy fakt, że miał własną łódź i sieci. Niektórzy sądzą, że dostarczał ryby na stół arcykapłana - dzięki temu być może mógł wprowadzić Piotra na podwórze arcykapłana po aresztowaniu Jezusa. Ewangelia odnotowuje obecność Jana podczas Przemienienia na Górze Tabor, przy wskrzeszeniu córki Jaira oraz w czasie konania i aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.
CZYTAJ DALEJ

Panie, obdarzaj rodziny swoją łaską!

2024-12-26 14:15

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grzegorz Słowikowski

Piękno rodziny budują wszyscy, którzy ją tworzą. Wszyscy w niej są nauczycielami i uczniami. Są nawzajem dla siebie przykładem i wzorem, zachętą do dobra i gotowi na przebaczenie. Ponoszą wspólną odpowiedzialność za dobro. A wówczas nie tylko go pomnażają, ale też strzegą przed mnóstwem zagrożeń. Siłę twórczą posiada wyłącznie rodzina piękna w relacje.

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz on im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję