Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WIELKA BRYTANIA
Przemytnicy jak terroryści

Reklama

Premier Keir Starmer oświadczył, że jego rząd zastosuje strategie antyterrorystyczne, by rozbić gangi przemytników ludzi, oraz zapowiedział dodatkowe 75 mln funtów na ochronę granic. – Będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów. Wykorzystujemy nasze podejście do zwalczania terroryzmu, o którym wiemy, że działa, i stosujemy je do gangów – powiedział szef brytyjskiego rządu w przemówieniu skierowanym do uczestników zgromadzenia ogólnego Interpolu w Glasgow. – Musimy połączyć zasoby, dzielić się informacjami wywiadowczymi i taktyką, by zamknąć szlaki przemytu – dodał i zaznaczył, że jego „osobistą misją jest rozbicie gangów przemytników ludzi. Fundusze na tę nową formację – Dowództwo Bezpieczeństwa Granic (BSC) wzrosną do 150 mln funtów. Dodatkowe pieniądze pozwolą na zatrudnienie setek śledczych i wywiadowców. Czy zapowiadane zmiany zniechęcą migrantów do przybywania do Wielkiej Brytanii i powstrzymają przeprawy małymi łodziami przez kanał La Manche? Wątpi w to Kevin Saunders, były wysokiej rangi urzędnik ds. imigracji. Brytyjskie władze będą w stanie ścigać i wsadzać do więzienia jedynie przemytników ludzi, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, podczas gdy większość z nich działa na Bliskim Wschodzie i w Turcji. W październiku przez kanał przypłynęło na Wyspy w małych łodziach 5,4 tys. osób – najwięcej od października 2022 r. Łącznie od początku roku przeprawiło się w ten sposób 31 tys. ludzi. Podczas próby przeprawy zmarło w 2024 r. ponad pięćdziesiąt osób.
w.d.

ESTONIA
„Nie” dla agresorów

Rządząca w Estonii koalicja chce zmiany w konstytucji: chodzi o odebranie prawa głosu w wyborach lokalnych obywatelom państw agresorów, czyli Rosji i Białorusi. Zmiany mogłyby wejść w życie jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Przyjęte poprawki mają uniemożliwić głosowanie przedstawicielom tych dwóch nacji, do czego prawo przysługiwało im od 2003 r. Inicjatywa wymaga poparcia większości kwalifikowanej, czyli czterech piątych estońskiego parlamentu. Na zaktualizowanej liście uprawnionych do głosowania mają się znaleźć: obywatele Estonii, państw NATO, Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Prawo do udziału w wyborach zachowają też obywatele krajów, z którymi Tallinn zawarł stosowne porozumienia. Szef estońskiego MSW zalecił Rosjanom i Białorusinom, aby zaczęli ubiegać się o obywatelstwo Estonii. Bardzo prawdopodobne, że wkrótce tylko w ten sposób będą mogli oddać głos w wyborach.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

NIEMCY
Nowy model

Reklama

Rząd Niemiec zatwierdził projekt nowego modelu służby wojskowej, który może wejść w życie w maju 2025 r. Służba wciąż będzie dobrowolna, ale rejestracja młodych mężczyzn ma się stać obowiązkowa. Obywatele Niemiec, którzy w przyszłym roku ukończą 18 lat, otrzymają kwestionariusz cyfrowy; będą musieli go wypełnić, by poinformować o swojej gotowości i zdolności do odbycia służby wojskowej. Ankietę otrzymają także młode kobiety, które będą mogły wypełnić ją dobrowolnie.

Rząd Niemiec szacuje, że dzięki nowemu modelowi służby wojskowej uda się pozyskać 5 tys. rekrutów rocznie. – Nowa ustawa o służbie wojskowej umożliwia nam przywrócenie systemu rejestracji wojskowej, który nie istnieje od czasu zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej w 2011 r. – powiedział minister obrony Boris Pistorius. Pozyskani rekruci mają odbyć 6-miesięczne podstawowe szkolenie wojskowe, będzie też możliwość przedłużenia go do 23 miesięcy.
w.d.

CZYSTKI W GAZIE
Żydzi przeciwko Żydom

Reklama

Przeciwnicy rządu Binjamina Netanjahu oskarżają armię izraelską o czystki etniczne na północy Strefy Gazy. Konkretnie Peace Now – lewicowa organizacja z Tel Awiwu. Siły Izraela w ostatnim czasie zintensyfikowały działania na północy palestyńskiej półenklawy, chcąc zniszczyć kryjący się tam Hamas. „Pod kryptonimem «Plan Generała» na północy Strefy Gazy popełniane są zbrodnie wojenne” – oświadczyła w serwisie X organizacja Peace Now. Zgodnie z tym planem wojsko izraelskie ma okrążyć północ Strefy Gazy, aby zniszczyć pozostających tam bojowników Hamasu. Organizacja twierdzi, że Izraelczycy deportują Palestyńczyków i głodzą mieszkańców na północy półenklawy, ponieważ chcą założyć tam swoje osiedla. Armia izraelska zaprzeczyła doniesieniom dotyczącym realizowania „Planu Generała”. Przekazała, że jej działania na północy Strefy Gazy ograniczają się do poszczególnych rejonów, gdzie operują palestyńscy terroryści.
j.k.

MIESZKANIA
Mniejszy ścisk

Reklama

W ciągu ostatniej dekady zmniejszył się ścisk w branży mieszkaniowej, a standard rodzinnych nieruchomości znacząco się poprawił – wynika z analizy portalu GetHome.pl . Jednocześnie możliwości nabywcze Polaków nadal pozostawiają wiele do życzenia. Analiza oparta m.in. na danych wykazała, że wskaźnik liczby mieszkań na tysiąc osób dla całego kraju zwiększył się w ciągu ostatnich 10 lat z 360 do 419, powierzchnia mieszkań na jedną osobę natomiast – z nieco ponad 26 do prawie 32 m2. Na poprawiającą się sytuację mieszkaniową Polaków wskazuje także raport „Index zdrowych miast 2024 r.”, przygotowany m.in. przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej i Szkołę Główną Handlową. Autorzy publikacji zaznaczyli, że obok większej dostępności lokali systematycznie poprawia się też ich jakość. Maleje np. liczba mieszkań bez dostępu do łazienki czy toalety, a rośnie tych podłączonych do wodociągu i kanalizacji. Mimo widocznego postępu ogromna część Polaków nie może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Są drogie, a banki oferują klientom zbyt wysoko oprocentowane kredyty. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce wynosi ok. 8%, co jest stawką najwyższą w Unii Europejskiej. Najniższe jest na Malcie – 2,19%. Nic dziwnego, że na Malcie mają też największe w Europie mieszkania. Polskie mieszkania na tle europejskich nie należą do największych. Jeśli idzie o liczbę pokoi na osobę, znajdujemy się na końcu skali, razem ze Słowacją i z Rumunią.
w.d.

LEGION UKRAIŃSKI
Rekrutacja

Ponad 500 osób zgłosiło się do formowanego w Polsce Legionu Ukraińskiego. Najwięcej wniosków centrum rekrutacyjne Legionu przy ukraińskim konsulacie w Lublinie otrzymało od Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce lub Czechach, ale są też te z odległych regionów, takich jak Wielka Brytania, Irlandia, a nawet Kanada i USA; 90% zgłoszeń przekazali mężczyźni, a 10% – kobiety. Do końca bieżącego roku rozpoczną oni szkolenia na jednym z polskich poligonów; nie będzie to – jak wcześniej podawały media – baza LITPOLUKRBRIG, litewsko-polsko-ukraińskiej brygady z siedzibą w Lublinie. Szkolenia będą prowadzić instruktorzy NATO. Rekrutacja do Legionu Ukraińskiego w Polsce rozpoczęła się na początku października. Ukraina zapewnia tej jednostce mundury i wsparcie logistyczne, Polska zaś – broń i sprzęt. Sformowanie legionu ukraińskiego zapowiedzieli w lipcu w Warszawie premier Donald Tusk oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wniosek można złożyć m.in. za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej: legion.army.gov.ua .
w.d.

HANDEL
Znikające sklepy mięsne

Według danych GUS, w Polsce w ciągu ostatniego roku ubyło sklepów w większości branż. Urząd podał, że na koniec 2023 r. działało 327 tys. sklepów, co oznacza wzrost o 800 w stosunku do roku poprzedniego. Dane wskazują, że wzrost liczby sklepów odnotowano w segmentach „pozostałych” (wzrost o 4 tys., czyli prawie 3%), odzieżowym (1,6 tys. więcej, czyli prawie 5%) oraz ogólnospożywczym (wzrost o mniej więcej tysiąc, czyli 1,4%). Zmniejszyła się z kolei liczba sklepów motoryzacyjnych i mięsnych. Liczba placówek motoryzacyjnych spadła aż o 1,7 tys., czyli o 7% w skali roku, a liczba sklepów mięsnych – o ponad tysiąc, czyli o ponad 12%. Największym problemem pozostaje agresywna konkurencja cenowa dużych supermarketów. Widać również wzrost liczby supermarketów i hipermarketów – o prawie 5% w stosunku do w 2023 r.
j.k.

INTERNET
Gramy, kupujemy i oglądamy

Co robi Polak w internecie? Gra, kupuje i ogląda filmy – wynika z najnowszego raportu „Polacy w internecie – rozrywka, praca, codzienność”, opracowanego przez K+Research. Trzy czwarte Polaków korzysta z bankowości internetowej i regularnie dokonuje płatności on-line (dokładnie 74 i 72%). Nie dziwi zatem, że z roku na rok rośnie popularność e-zakupów. Sklepy internetowe systematycznie odwiedza prawie dwie trzecie (59%) ankietowanych. Zdecydowana większość polskich internautów uwielbia także rozrywkę on-line. Po tego typu treści sięgają oni co najmniej kilka razy w tygodniu (67%). Do oglądania treści on-line każdego dnia przyznaje się jedna trzecia (32%) pytanych. Większość Polaków systematycznie spędza wolny czas, grając przez internet, a aż 40% przyznaje, że gra przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jeśli już gramy, najchętniej wybieramy tryb „single player”, czyli rozgrywkę solo. Kobiety częściej grają na telefonach, podczas gdy mężczyźni preferują komputery stacjonarne lub laptopy.
j.k.

2024-11-12 12:50

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Rozmieszczenie żołnierzy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD), by pomóc Rosji w jej nielegalnej agresji przeciwko Ukrainie, fundamentalnie zmieniło naturę tej wojny, nie tylko stwarzając rosnące zagrożenie dla Ukrainy, ale też zwiększając zagrożenie dla szerszego bezpieczeństwa europejskiego – oświadczył Robert Wood, zastępca ambasadora USA przy ONZ. Podczas debaty Rady Bezpieczeństwa o eskalacji wojny w Ukrainie Wood zapowiedział, że USA i sojusznicy w dalszym ciągu będą wspierać Kijów, a jednocześnie wzywać reżim KRLD, by jednoznacznie przyznał, iż północnokoreańscy żołnierze są w Rosji.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie jest pochowany Franciszek?

2025-04-29 11:30

[ TEMATY ]

Rzym

Bazylika Matki Bożej Większej

Vatican News

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu. Jest najstarszą świątynią maryjną w Wiecznym Mieście. Do dziś można w niej zobaczyć mozaiki z V wieku oraz relikwię kołyski Jezusa. To właśnie tam przed obrazem Salus Populi Romani szukali rzymianie ratunku w najbardziej dramatycznych chwilach swych dziejów. Franciszek wybrał tę świątynię na miejsce swego pochówku.

Dla Papieża Franciszka Bazylika Matki Bożej Większej była najczęściej odwiedzanym miejscem poza Watykanem. Przed obrazem Salus Populi Romani, Ocalenia Ludu Rzymskiego, Franciszek modlił się na początku i na końcu wszystkich podróży zagranicznych oraz przy innych okazjach. W 2022 r. wybrał na miejsce swojego pochówku niszę w lewej nawie bocznej Bazyliki, między kaplicą paulińską, w której znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, zgodnie z tradycją związany z Ewangelistą Łukaszem, a kaplicą rodziny Sforzów, arcydziełem Michała Anioła, pełnym architektonicznych innowacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję