Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Moc przygotowań

„Patron daru człowieka dla człowieka” tak mówił o nim św. Jan Paweł II. Ten święty jest patronem nie tylko wszystkich dzieł dobroczynnych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2025, str. I-II

[ TEMATY ]

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Ks. prob. kan. Leszek Konieczny święci medaliki

Ks. prob. kan. Leszek Konieczny święci medaliki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest również patronem wielu grup zawodowych m.in. marynarzy i kupców oraz Grecji i Rusi, a także Antwerpii, czy nieodległego Berlina. Święty Mikołaj jest również patronem wolińskiej kolegiaty i parafii.

Przygotowania

Obchody ku czci wolińskiego patrona rozpoczęły się nabożeństwem pokutnym, zaproponowanym przez Stolicę Apostolską na grudzień, jako przygotowanie do Roku Jubileuszowego. Nabożeństwo zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań do służby w Kościele, szczególnie w naszej archidiecezji. W dniu wspomnienia liturgicznego patrona wolińskiej kolegiaty i parafii św. Mikołaja Biskupa, do południa z sakramentów skorzystali chorzy, którzy w każdy pierwszy piątek miesiąca przyjmują Komunię św. w swoich domach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po południu odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył ks. Mariusz Ogórski, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W homilii przybliżył życie i dzieło św. Mikołaja, wskazując, że jest to bardzo dobry patron na dzisiejsze czasy – godny naśladowania. Po Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem upraszaliśmy wstawiennictwa św. Mikołaja. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło piątkową modlitwę. W sobotę, 7 grudnia, do południa, odbył się Adwentowy Dzień Skupienia dla młodzieży skupionej w KSM, Szkolnym Kole Caritas, ministrantów oraz kandydatów do bierzmowania. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. z okolicznościową katechezą w kościele św. Stanisława w Wolinie. Po modlitwie w domu parafialnym odbyły się zajęcia formacyjno-integracyjne.

Parafianie dopisali

Reklama

W drugą niedzielę Adwentu w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, zakończone zostały uroczystości odpustowe. W południe z kościoła św. Stanisława do kolegiaty św. Mikołaja wyruszyła procesja św. Mikołaja. Następnie w kolegiacie sprawowana była Msza św. Podczas Eucharystii ks. kan. Leszek Konieczny poświęcił medaliki dzieciom przygotowującym się do I Spowiedzi i Komunii św. W uroczystościach odpustowych licznie wzięli udział parafianie na czele z Ewą Deląg, zastępcą burmistrza Wolina. Po modlitwie w kościele ulicami miasta, z towarzyszeniem orkiestry, wyruszyła parada św. Mikołaja, która dotarła do wolińskiej podstawówki. W szkole burmistrz Wolina Ewa Grzybowska wraz z Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji przygotowali „Wolińskie Mikołajki”. Rozpoczęły się one podsumowaniem wymiany międzynarodowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Koniewie z 46 szkołami z całej Europy pod nazwą „Giełda ozdób świątecznych 2024”, w którym uczestniczyły dyrekcje szkół: Joanna Kleszcz i Jolanta Żurawska. Na mikołajkach było również wiele atrakcji: animacje dla dzieci „Na zamku Królowej Śniegu”; Jarmark Mikołajowy (kiermasz ciast i ozdób świątecznych oraz rozgrzewająca herbata); Sekretariat Św. Mikołaja – w którym dzieci pisały listy do wolińskiego patrona – najlepsze listy zostaną nagrodzone podczas Jarmarku Świątecznego; Przegląd Piosenki Zimowej a także przedstawienie teatralne „Dziewczynka z zapałkami”.

Pomagać potrzebującym

Święty Mikołaj to nie tylko patron wolińskiej parafii, ale również patron wszystkich dzieł dobroczynnych. W związku z tym uczciliśmy naszego patrona przez akcję charytatywną „Choinki Wolinki”. Dochód ze sprzedaży ciastek-choinek przekazany został Siostrom Misjonarkom Miłości w Szczecinie, które, jak co roku, wigilię spędzą wśród najbliższych – bezdomnych i samotnych z naszego regionu.

Miłosierny Ojcze Niebieski, dziękujemy łaskawości Twojej za to, że św. Mikołaja naznaczyłeś nam jako patrona i opiekuna; racz nas przez całe życie prowadzić drogą przykazań Twoich, abyśmy będąc z łaski Twojej wezwani, za Jego przyczyną służyć Ci mogli na wieki ze świętymi w niebie.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia stacja przed Lizboną

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2023, str. V

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Oprócz modlitwy był też czas na robótki ręczne

Oprócz modlitwy był też czas na robótki ręczne

Przygotowania do 38. Światowych Dni Młodych w naszej archidiecezji rozpoczęły się od Archidiecezjalnych Dni Młodych w Wolinie, pierwszym mieście biskupim na Pomorzu Zachodnim.

Hasłem tegorocznego spotkania były słowa zaczerpnięte ze spotkania w Lizbonie: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39). Rozpoczęły się one od Eucharystii pod przewodnictwem ks. kan. Leszka Koniecznego, wolińskiego dziekana. Po niej ulicami miasta wyruszyła procesja eucharystyczna.
CZYTAJ DALEJ

Św. Paweł z Teb

[ TEMATY ]

św. Paweł

Wikipedia

Marttia Preti, "Św. Paweł z Teb" (XVII wiek)

Marttia Preti, Św. Paweł z Teb (XVII wiek)

Każdego roku 15 stycznia i w najbliższą po tym dniu niedzielę ojcowie i bracia paulini radośnie przeżywają uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Do należytego uczczenia swego Patrona i Patriarchy przygotowują się przez nowennę nazywaną "Pawełkami".

Wierni w dniach nowenny licznie gromadzą się w Bazylice Jasnogórskiej i przy dźwiękach orkiestry śpiewają hymny wysławiające bohaterskie życie świętego Pustelnika z Egiptu. Przez bogate dziedzictwo duchowe Zakonu Paulinów wciąż przywoływana jest postać św. Pawła z Teb. Często spotykamy pytanie: Jaki jest związek paulinów ze św. Pawłem Pierwszym Pustelnikiem?
CZYTAJ DALEJ

Czas wojny – czas poszukiwania sensu

2026-01-15 19:20

[ TEMATY ]

Biblia

Kijów

ks. Grzegorz Draus

Prezentacja ukraińskiego wydania Biblii Jerozolimskiej w Kijowie

Prezentacja ukraińskiego wydania Biblii Jerozolimskiej w Kijowie

Słowo Boże bliżej nas. Prezentacja ukraińskiego wydania Biblii Jerozolimskiej w Kijowie.

W Patriarszym Soborze w Kijowie greckokatolicką liturgię, wraz z ponad trzydziestoma kapłanami, celebrował biskup Andrij Chimiak. Modlono się, dziękując za ukraińskie wydanie Biblii Jerozolimskiej – wyjątkowego dzieła biblijnego, cenionego na całym świecie za niezwykle bogate komentarze oraz rozbudowany system odsyłaczy do tekstów paralelnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję