Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra, położona na Ostrowie Tumskim. W 968 r. ustanowiono bowiem diecezję poznańską – pierwsze biskupstwo, siedzibę pierwszego misyjnego biskupa Polski, Jordana. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu św. Mieszka I. Bazylika wchodzi w skład zabytków i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego. Od 2017 r. jest również wielkopostnym kościołem stacyjnym.
Reklama
W Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia ub.r. miała miejsce uroczysta inauguracja w diecezji Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Najświętszej Maryi Panny in Summo, gdzie odczytano Ewangelię oraz bullę papieską ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, a także odmówiono modlitwę jubileuszową, która stała się symbolicznym aktem otwarcia nowego etapu w życiu duchowym wiernych. Następnie procesja przeszła do katedry, w której została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Gądeckiego. Podczas Eucharystii zostały poświęcone jubileuszowe świece. W świątyni zgromadzili się biskupi, dziekani czterdziestu trzech dekanatów archidiecezji i rektorzy dziewietnastu kościołów jubileuszowych, a także kapłani diecezjalni i zakonni, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, delegaci z każdej parafii archidiecezji poznańskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Katedra poznańska specjalnym dekretem abp. Gądeckiego została ogłoszona kościołem jubileuszowym. Przez cały rok 2025 każdy, kto podejmie pielgrzymkę do katedry z pragnieniem nawrócenia i pojednania się z Bogiem i z ludźmi, będzie mógł otrzymać łaskę odpustu zupełnego.
Lata jubileuszowe rozpoczęły się decyzją papieża Bonifacego VIII w 1300 r. w Rzymie. Początkowo miały być obchodzone co 100 lat. Decyzją papieża Klemensa VI kolejny jubileusz był jednak obchodzony już w 1350 r. Papież Urban VI w 1389 r. skrócił czas dzielący lata święte do 33 lat – na wzór okresu życia ziemskiego Jezusa Chrystusa. Papież Bonifacy IX, przez wzgląd na schizmę zachodnią, zezwolił na otrzymywanie odpustów jubileuszowych poza Rzymem. Ostatecznie od rządów papieża Pawła II w 1470 r. zapadała decyzja, aby każdorazowy Rok Jubileuszowy był obchodzony co 25 lat – i tak pozostało do dziś, nie wliczając w to nadzwyczajnych jubileuszy. Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 rozpoczął się w Rzymie 24 grudnia 2024 r. o godz. 16.30 otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra przez papieża Franciszka.
Oprac. za: katedra.archpoznan.pl