Po Będzinie hula wkoło okrzyk: „Heja, hej kolęda!”. Niech wołanie słyszą wszyscy za miastem i w mieście. Cała Polska niech usłyszy – ludzie przykład bierzcie! Niech się słowa kolęd niosą, wtóruje muzyka, tak jak brzmiały już za czasów proboszcza Szwarlika!
Przytoczony wiersz powstał na 25-lecie Festiwalu i wciąż jest aktualny – organizatorzy zapraszają mieszkańców nie tylko Będzina, ale także miast ościennych, diecezji sosnowieckiej i województwa śląskiego, by wraz z najlepszymi kolędnikami z Polski i zagranicy kontemplować obraz Bożego Narodzenia zawarty w naszych cudownych świątecznych utworach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przesłuchania
Finaliści Festiwalu zostali wyłonieni w eliminacjach, jakie w grudniu odbywały się w Polsce, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Zgłosiło się do nich 1300 solistów i grup, co oznacza wzrost w stosunku do kilku ubiegłych lat. Do finału można było dopuścić zaledwie 10% zgłoszonych, a i tak ich przesłuchanie zajmuje dwa i pół dnia. Nie ma się co dziwić – wszak wyśpiewają oni ponad 300 świątecznych utworów – zarówno tych bardziej znanych, jak i regionalnych, odgrzebanych w starych śpiewnikach lub przeciwnie – powstałych niedawno i szybko zyskujących popularność, albo wręcz stworzonych na będziński Festiwal.
Reklama
Występy w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena można będzie oglądać bezpłatnie od 16 do 19 stycznia, czyli w czwartek i piątek w godz. 9-20 oraz w sobotę w godz. 9-14. Warto wcześniej sprawdzić szczegółowy harmonogram przesłuchań, dostępny na stronie www.mfkip.pl (klikając zakładkę „Bieżąca edycja”, a następnie „Finał festiwalu”). Miejsca na pewno nie zabraknie, a uczestnikom, którzy nierzadko przebyli w drodze na występ setki kilometrów, będzie miło, jeśli słuchać i oklaskiwać będą ich nie tylko jurorzy. Oni – wybitni znawcy i profesorowie muzycznych uczelni – zwracają uwagę na poprawność wszystkich dźwięków. I to bardzo cenne, ale nie mniej cenna jest radość i wzruszenie, jakie przeżywają nierzadko słuchacze, dający się otulić puszystą otoczką kolędowych dźwięków
Koncert Galowy
Scenariusza nie ma jeszcze Koncert Galowy, a losy tego, kto w nim wystąpi, ważą się do ostatniej chwili. Artystyczna wizja doboru najlepszych wykonań – niekoniecznie tylko nagrodzonych, czasem po prostu wyjątkowo barwnych, oryginalnych, przykuwających uwagę, nawet jeśli nie wybranych przez jury do ujęcia w protokole – to dzieło reżysera, Dariusza Wiktorowicza. To Festiwal w pigułce dla tych, którzy cenią skondensowaną formę. Na Koncert Galowy zapraszamy w niedzielę, 19 stycznia o godz. 16 (wstęp jest wolny i otwarty dla wszystkich – nie są potrzebne wejściówki, a nowoczesna hala gwarantuje, że miejsc wystarczy dla wszystkich).
Możliwość udziału w Festiwalu i wysłuchania wszystkich występów, zarówno podczas przesłuchań jak i Koncertu Galowego, mają także bez wychodzenia z domu internauci – wystarczy obejrzeć transmisję dostępną na stronie www.mfkip.pl . Choć to wygodna opcja, to nie ma wątpliwości, że na żywo Festiwalowi towarzyszą zupełnie inne emocje, dlatego warto zarezerwować sobie czas i wybrać się do Będzin Areny między 16 a 19 stycznia, by jeszcze raz zanurzyć się w tajemnicy betlejemskiej nocy.
Tradycyjnie Festiwal odbywa się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego Niedziela i portalu niedziela.pl .