Reklama

Aspekty

Czas łaski Pana

– Zachwycić się na nowo działaniem Boga – na taki sens Roku Jubileuszowego wskazał bp Tadeusz Lityński podczas jego diecezjalnej inauguracji w zielonogórskiej konkatedrze.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2025, str. I

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Jednym z kościołów stacyjnych w diecezji jest zielonogórska konkatedra

Jednym z kościołów stacyjnych w diecezji jest zielonogórska konkatedra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie Roku Jubileuszowego w diecezji odbyło się 29 grudnia w dwóch miejscach: w katedrze gorzowskiej Wniebowzięcia NMP – pod przewodnictwem bp. Adriana Puta i w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze – pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

W Zielonej Górze uroczystość rozpoczęła się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie zgromadzeni wysłuchali najpierw Ewangelii według św. Jana, a później, po chwili ciszy, fragmentów bulli papieskiej Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może), ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Następnie zebrani wyruszyli w procesji za krzyżem do zielonogórskiej konkatedry. W uroczystej inauguracji Roku Jubileuszowego wzięli udział kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy. W homilii pasterz diecezji, nawiązując do czytania z Pierwszej Księgi Samuela, o tym jak Elkana udał się z całą rodziną, by złożyć Panu doroczną ofiarę i wypełnić swój ślub, wskazał m.in. na sens Roku Jubileuszowego, w którym papież Franciszek zachęca wiernych do pielgrzymowania do kościołów stacyjnych: – Jako ludzie wiary chcemy być również i czujemy się zaproszeni, by razem udawać się przed oblicze Pana. To jest ważny wymiar naszego pielgrzymowania do świątyni. Taki jest również sens tego Roku Jubileuszowego, kiedy papież Franciszek zaprasza nas do pielgrzymowania do kościołów stacyjnych, którym jest także i ta konkatedra, by nie tylko w tym wysiłku dać coś Bogu – ofiarować swój czas, swoją modlitwę czy ofiarę, ale przyjąć Jego łaskę, dostąpić odpustu jubileuszowego, czyli jak w historii Elkany i jego rodziny, zachwycić się na nowo działaniem Boga – mówił bp Lityński. – W codzienności udajemy się przecież do tak wielu miejsc, by zaspokoić nasze przeróżne potrzeby: przychodni lekarskiej, apteki, marketu, kina, fryzjera czy parku z alejami spacerowymi. Ale ważne, by nie zapomnieć o tych szczególnych miejscach, w których możemy odnaleźć największy sens życia, którym jest Bóg. Takim miejscem jest i ta świątynia, i wiele innych świątyń stacyjnych, i tych świątyń, które ciągle nas zapraszają w dzień świąteczny i powszedni do odwiedzin. Tak bardzo są potrzebne, abyśmy odkrywali jeszcze bardziej czas łaski Pana. Do nich szczególnie w tym roku przypisane są szczególne przywileje – podkreślił pasterz diecezji.

Jak stanowią Normy, zawarte w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, wierni – pielgrzymi nadziei – będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli odbędą pobożną pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i tam będą uczestniczyć we Mszy św. lub w sakramencie Namaszczenia Chorych, nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina Czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu Akatystu, nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią. Pielgrzymi uzyskają odpust również, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej. Zgodnie z wolą papieża Franciszka, bp Tadeusz Lityński postanowił, że w diecezji świętymi miejscami jubileuszowymi są: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Głogowie, Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu, Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście, Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie i Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sesja plenarna synodu

W niedzielę 24 października br. w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbędzie się kolejna sesja plenarna synodu diecezjalnego. Podczas sesji omówiony zostanie materiał wypracowany przez komisję „Formacja, życie i posługa duchowieństwa”. Uczestnicy podejmą również refleksję nad zagadnieniami wskazanymi przez papieża Franciszka w ramach zainaugurowanego niedawno procesu synodalnego w Kościele powszechnym. Wydarzenie w Paradyżu będzie stanowić diecezjalną inaugurację tego procesu.

Porządek sesji:
CZYTAJ DALEJ

„Towarzysze, mamy problem” – tak komuniści reagowali na wybór Karola Wojtyły

2025-10-15 10:07

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Vatican News

Kard. Wojtyła papieżem, 16.10.1978

Kard. Wojtyła papieżem, 16.10.1978

I sekretarz KC PZPR Edward Gierek wybór Polaka-Kardynała Karola Wojtyły na papieża skomentował słowami „Towarzysze, mamy problem”. Dla komunistów był to rzeczywiście duży problem, a ich reakcje zupełnie odmienne niż reszty społeczeństwa – mówi historyk dr hab. Ewa Rzeczkowska z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W poniedziałek, 16 października 1978 roku, około godziny 19.00 świat obiegła informacja o wyborze Ojca Świętego. Gdy zgromadzeni na Placu Świętego Piotra zobaczyli postać nowo wybranego papieża byli mocno zdziwieni, bo nie wiedzieli kto to jest. Polak Kardynał Karol Wojtyła, który przybrał imię Jan Paweł II przemówił do zgromadzonych wiernych po włosku z właściwym dla siebie poczuciem humoru. - I już wtedy Polak z dalekiego kraju natychmiast zyskał zaufanie i sympatię tłumu wiernych -mówi historyk dr hab. Ewa Rzeczkowska.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę wyboru K. Wojtyły na papieża: Polak, który zmienił świat

2025-10-16 08:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Prezydent Karol Nawrocki

Vatican Media

16 października 1978 roku Polak, Karol Wojtyła, został papieżem; Jan Paweł II stał na straży prawdy i wolności, konsekwentnie upominając się o poszanowanie podstawowych wartości; zmienił świat – napisał w czwartek na portalu X w czwartek prezydent Karol Nawrocki.

„16 października 1978 roku Polak – Karol Wojtyła – został papieżem. Z wolnej duszy zniewolonej Polski popłynęło słowo, które pokonało komunistyczną dyktaturę” – dodał prezydent.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję