Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jasełka z dedykacją

Są miejsca, gdzie niedostatek nie zawsze oznacza wyłącznie brak dóbr materialnych. Czasem o wiele większą biedą są samotność, brak uwagi, poczucia bezpieczeństwa, troski…

Niedziela sosnowiecka 4/2025, str. II

[ TEMATY ]

Wolbrom

Ewa Barczyk

Mali wykonawcy mocno wczuwali się w swoje role

Mali wykonawcy mocno wczuwali się w swoje role

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na szczęście nie brakuje ludzi i miejsc, gdzie osoby potrzebujące ciepła i spokoju znajdą przytulny kąt, przyjaciół i potrzebne wsparcie. Od wielu lat takim miejscem jest prowadzona przez wolbromskie siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus Ochronka „Betlejem”, pełniąca funkcję swoistej świetlicy środowiskowej, gdzie dzieci mogą odrobić lekcje i spędzić bezpiecznie popołudnie po zajęciach w szkole.

Bezpieczna przystań

Jest to miejsce, gdzie na co dzień dzieje się wiele pożytecznych rzeczy. Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych znajdują tu spokój, bezpieczeństwo i uwagę, których często brakuje im w rodzinnym domu czy w szkolnych świetlicach, korzystają nie tylko z zajęć w świetlicy, ale także na basenie, w szkole językowej oraz ze wspólnych wakacji. Dlatego podopieczni korzystający ze świetlicy, z wdzięczności za całoroczne wsparcie, ofiarowali przyjaciołom i dobroczyńcom piękny dar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasełka na ekranie

Jest to już pewną tradycją, że społeczność Ochronki „Betlejem” – zarówno podopieczni z rodzicami, jak i prowadzący w tu zajęcia opiekunowie z siostrą Łukaszą Kasprzyk na czele – przygotowuje jasełka w formie filmowej. Dzięki życzliwości dyrektora wolbromskiego Domu Kultury Piotra Gamrota to oryginalne przedstawienie prezentowane jest publiczności na profesjonalnym, dużym ekranie kinowym.

Reklama

Podczas premiery nakręconego z wielkim zaangażowaniem wzruszającego filmu, którego scenariusz został oparty na kanwie ewangelicznej historii narodzin Jezusa, mali aktorzy siedzieli na widowni razem z zaproszonymi gośćmi. Po zakończonym seansie bardzo żywiołowo i radośnie dziękowali przybyłym na seans przyjaciołom ochronki, którzy w różny sposób: finansowo, rzeczowo, konkretną pracą z dziećmi, a nawet dobrym słowem wspierają jej działalność. I chociaż nie wszyscy z licznego grona osób i firm zaangażowanych w to dzieło mogli być obecni na tym niezwykłym filmowym seansie, dzieci i ich opiekunowie nie kryli radości, że mogą spotkać się ze swoimi dobroczyńcami i wyrazić swoją wdzięczność za otrzymywane dobro.

Zaproszenie do „Betlejem”

Wśród widzów oklaskujących bożonarodzeniowe widowisko nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu na czele z burmistrzem Radosławem Kusiem oraz przewodniczącą Rady Miejskiej w Wolbromiu Moniką Krzywańską, a także licznej grupy dobroczyńców prywatnych i instytucjonalnych oraz bliskich małych aktorów, ich nauczycieli i wychowawców.

Wielkie dzieło sióstr nie miałoby szans na powodzenie, gdyby nie grono osób wspomagających ochronkę materialnie oraz osobistym zaangażowaniem w pracę z dziećmi. Wszyscy: zarówno siostry, jak i wolontariusze, którzy pomagają im w pracy, a także młodsze i starsze dzieciaki korzystające z ochronki, ale także dobroczyńcy, bez których nie byłoby możliwe to piękne dzieło – systematycznie przekonują się, jak cenna i ważna jest ta pomoc. Jeżeli ktoś miałby ochotę dołączyć do tej wspaniałej drużyny, zawsze będzie mile widziany, gdyż potrzeb na co dzień jest mnóstwo!

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Krzywej prostują się losy

Niedziela sosnowiecka 21/2025, str. III

[ TEMATY ]

Wolbrom

Ks. Przemysław Lech

Historia parafii sięga XIV wieku

Historia parafii sięga XIV wieku

Zbliżamy się do końca naszej wędrówki po jubileuszowych świątyniach diecezji sosnowieckiej. Dziś zaglądamy do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu.

Jest to kolejne miejsce, gdzie w czasie tego wyjątkowego roku można uzyskiwać dar odpustu zupełnego i nawet dwa razy dziennie ofiarować go na intencję zbawienia swojego lub dusz cierpiących w czyśćcu.
CZYTAJ DALEJ

Neoprezbiterzy 2026

2026-06-02 11:45

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2026, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Archiwum prywatne

Ks. Jan Łączak, Ks. Łukasz Kapica, Ks. Piotr Grabowski, Ks. Sławomir Linnert, Ks. Szymon Janoszek, Ks. Tadeusz Florczyk

Ks. Jan Łączak, Ks. Łukasz Kapica, Ks. Piotr Grabowski, Ks. Sławomir Linnert,  Ks. Szymon Janoszek, Ks. Tadeusz Florczyk

Sześciu nowych kapłanów wys´wie?cił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnia? sobotę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliz˙amy sylwetki neoprezbiterów, którzy juz˙ niedługo zostana? skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.

Ks. Tadeusz Florczyk Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu
CZYTAJ DALEJ

Z Wawelu na Rynek Główny

2026-06-04 19:51

Biuro Prasowe AK

– Jako Kościół mamy być narzędziem jedności całego rodzaju ludzkiego. (…) Świat nie uwierzy, dokąd nie będziemy jedno. I świat ma prawo nie wierzyć, dokąd chrześcijanie nie są jedno – mówił kard. Grzegorz Ryś w czasie centralnej procesji Bożego Ciała, która z Wawelu przeszła na Rynek Główny.

Przy pierwszym ołtarzu usytuowanym przy kościele św. Idziego homilię wygłosił bp Robert Chrząszcz. Komentując fragment Ewangelii św. Mateusza, zwrócił uwagę na cztery imperatywy Chrystusa. Pierwszy brzmi: „idźcie”. – Wiara zawsze jest związana z drogą. Chrześcijaństwo nie polega na siedzeniu w miejscu. Nie jest zamknięciem Boga w murach świątyni. Jezus posyła swoich uczniów do miasta, pomiędzy ludzi, w zwyczajność i ich codzienność – mówił krakowski biskup pomocniczy, zaznaczając, że to właśnie dzieje się w Boże Ciało, kiedy „Bóg wychodzi do ludzi”. – Chrystus nie chce zostać zamknięty w tabernakulum – idzie pomiędzy nasze domy, nasze problemy, nasze życie. Idzie tam, gdzie człowiek żyje, pracuje, cierpi i kocha – dodawał, zauważając, że to wezwanie Jezusa domaga się też konkretnej odpowiedzi od człowieka – gotowości do drogi, która wyraża się rozwojem i dojrzewaniem wiary, która potrafi zbliżać innych do Boga.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję