Reklama

Niedziela Legnicka

Obrady Krajowej Rady KSM

W dniach 21-23 lutego do legnickiego Domu Słowa przyjechali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski.

Niedziela legnicka 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Archiwum KSM

Zjazd był okazją do podsumowania rocznej pracy

Zjazd był okazją do podsumowania rocznej pracy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyli z nimi również duszpasterze, asystenci i opiekun z ramienia Episkopatu – bp Adam Bab, który jest także konsultorem duszpasterstwa młodzieży i wikariuszem biskupim ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej.

Ludzkość na rozstajnych drogach i co dalej?

Reklama

Wprowadzenia do spotkania dokonał asystent kościelny diecezji legnickiej ks. Mateusz Wyspiański. Następnie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, który powitał przedstawicieli KSM-u w diecezji. W homilii nawiązał do czytania o budowniczych wieży Babel, którzy chcieli zbudować wieżę sobie. Ta myśl towarzyszy ludziom przez wieki, ludzie chcą podbijać świat w egoistyczny sposób. – Jednak postawa wsobna, myślenie, że człowiek jest istotą najwyższą prowadzi do tego, że z budowania nic nie wychodzi. Nowy Testament jednak ukazuje nam inne królestwo, które nie jest z tego świata. Królestwo to przychodzi w mocy Ducha Świętego. Dlatego Jezus nakazuje nam modlić się: „przyjdź królestwo Twoje”. Ono rodzi się tam, gdzie ludzie zaczynają otwierać się na słowo Boże, zaczynają żyć Ewangelią, ono przychodzi tam, gdzie żyją w mocy Ducha Świętego. To przez nas ma przychodzić to Królestwo, bo ono ma być między nami, w naszych wspólnotach – przypomniał. Podkreślił też, że to wymaga od nas działania, wspólnego wyruszenia w drogę jako pielgrzymi nadziei. – Każde pokolenie staje na rozstaju dróg. Co wybierzemy? Czy będziemy budowali coś tylko dla siebie, czy też staniemy się pielgrzymami nadziei, również dla innych? – pytał. Zaznaczył, że tu zaczyna się wyzwanie dla Kościoła, dla młodych z KSM-u. Trzeba zatem dobrze wybrać, aby nie znaleźć się wśród tych, którzy rozpraszają czy budują tylko dla siebie, ale pośród tych, którzy uobecniają Królestwo Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podsumowania, oceny i plany na przyszłość

Jak podkreśla ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, zjazd jest okazją do podsumowania rocznej pracy. To poważne podjęcie zobowiązań i wzięcie za nie odpowiedzialności. To dyskusja nad tym, w jakim punkcie jest obecnie stowarzyszenie. To również wymiar formacyjny. – To także wzięcie odpowiedzialności za młodzież w kraju. To refleksja nad planami na rok jubileuszowy, nad 35-leciem KSM-u w Polsce, to także obchody roku bł. Karoliny Kózkówny. Towarzyszy nam refleksja nad stanem katechezy w szkole i innych bieżących spraw. Chcemy też wyrazić swoje zdanie na te tematy – podkreślił. Ks. Andrzej zauważył, że rozwój wspólnot młodzieżowych, w tym KSM-u, w dużej mierze zależy od regionu, od stanu wiary, od dynamizmu wiary, ale też od współpracy młodych z duszpasterzami. – KSM został podarowany młodym przez Kościół, aby mogła wyrażać swoją podmiotowość. Jeżeli młodzi to czują, to chcą się angażować i brać odpowiedzialność za siebie, za Kościół i za stowarzyszenie. Owoce pojawiają się tam, gdzie dochodzi do spotkania ludzi, do wymiany myśli i doświadczeń – podkreślił.

Modlitwa, warsztaty i integracja

Do intensywnego spotkania młodzi przygotowywali się poprzez sprawowane Msze św. Była też całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi przyzywali także wstawiennictwa patronki – bł. Karoliny Kózkówny, której relikwie towarzyszyły spotkaniu.

Reklama

Jak podkreśla Katarzyna Tsarakhov, prezes zarządu KSM diecezji legnickiej: – To pierwsze takie spotkanie w naszej diecezji i wyróżnienie dla nas. Odbywa się ono na początku roku jubileuszowego, zatem jednym z poruszanych tematów, jest to, jak zachęcić młodych do rozumienia, czym jest jubileusz i jak aktywnie włączyć się w jego przeżywanie.

Podczas obrad i warsztatów omawiane były m.in. zasady, na których opiera się KSM. Jednym z głównych tematów spotkania było umacnianie wartości, na których opiera się działalność KSM. – Rozważaliśmy filary formacji w stowarzyszeniu, jakimi są: uwielbienie, uczniostwo, ewangelizacja, relacja i służba. Wszystko po to, by wypracować metody działania z młodzieżą, które będą interesujące i będą angażowały, i zachęcały młodych do działania i formacji – podkreśla Katarzyna. Młodzież pogłębiała wiedzę i umiejętności na temat budowania zespołu, pielęgnowania relacji i wzmacniania wspólnoty, a także uczyła się umiejętnego rozwiązywania trudności i konfliktów. – To także okazja do wymiany doświadczeń i umiejętności, czas na rozmowy i dyskusje, a także refleksja nad funkcjonowaniem stowarzyszenia i wypracowaniem narzędzi do działania w obecnej sytuacji – dodaje Katarzyna.

Poszukiwanie nowych metod i posłanie

Na spotkaniu podejmowany był również temat 10 zasad KSM-owicza i ich aktualności (to m.in. miłość Boga i Kościoła, szerzenie Królestwa Bożego, miłość Ojczyzny, kształtowanie umysłu, serca i woli, dbanie o zdrowie i rozwój fizyczny, stałość w przekonaniach i wytrwałość w działaniu). Jak przekonać do tych wartości młodych współczesnych czasów? – To wielkie wyzwanie dla nas: pozyskać niezdecydowanych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Ewangelia się nie zmienia, nie zmieniają się też fundamenty KSM-u, jednak szukamy sposobów i nowych metod, by o tych sprawach mówić językiem zrozumiałym, by trafiać do młodych – podkreślił Adam Sołtys, przewodniczący prezydium KSM. Ostatniego dnia z młodzieżą spotkał się biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, który podkreślił, że każdy powinien czuć się przekonany, że ma misję i jest liderem sprawy Jezusa. Przypomniał o kluczowej roli młodych dla przyszłości Kościoła. – Bóg patrzy dzisiaj na was jako liderów Kościoła, patrzy na ciebie w perspektywie, że za 20 lat da ci odpowiedzialność i od ciebie będzie zależeć, jaki będzie Jego Kościół – zaznaczył.

Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoliło wszystkim uczestnikom wrócić do swoich diecezji z nową energią, pomysłami i gotowością do działania.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

cud Eucharystyczny

Karolina Krasowska

Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież nieoczekiwanie przybył do bazyliki Świętego Piotra

Papież Franciszek przybył w czwartek nieoczekiwanie do bazyliki Świętego Piotra - podała agencja Ansa za źródłami watykańskimi. To kolejny niezapowiedziany ruch papieża, który w środę w Domu Świętej Marty przyjął brytyjską parę królewską, a w niedzielę pozdrowił wiernych na zakończenie mszy dla osób chorych i pracowników służby zdrowia.

Jak wyjaśniła Ansa, Franciszek, który przechodzi w Watykanie rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, chciał zobaczyć rezultaty prowadzonych w bazylice prac konserwatorskich i podziękować pracującym tam osobom.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję