Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kościoły jubileuszowe

U cierpiącego Zbawiciela

Kontynuujemy poznawanie siedemnastu kościołów jubileuszowych naszej diecezji. Jadąc drogą krajową nr 94, nieco ponad 20 kilometrów przed Krakowem, widzimy sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini.

Niedziela sosnowiecka 11/2025, str. III

[ TEMATY ]

Przeginia

Wikipedia/Jerzy Opioła

Sanktuarium w Przegini

Sanktuarium w Przegini

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wcześniej na tym miejscu stały kolejno trzy kościoły. Nie ma się co dziwić – parafia w Przegini liczy sobie już siedem wieków. W XIV wieku powstał tu drewniany kościół, zastąpiony po 330 latach świątynią murowaną, wzniesioną z fundacji Michała Zebrzydowskiego (to jego dziadkowi, Mikołajowi, zawdzięczamy słynną Kalwarię z sanktuarium pasyjno-maryjnym i klasztorem Ojców Bernardynów). Obecny kościół, gruntownie przebudowany na początku XX wieku, został uroczyście poświęcony przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego.

Wizerunek umęczonego

W 2003 r., po decyzji bp. Adama Śmigielskiego, parafia stała się sanktuarium. To zatwierdzenie trwającego od setek lat kultu obrazu Jezusa Miłosiernego. Widzimy na nim Zbawiciela w cierniowej koronie, ze związanymi rękami, w których trzyma trzcinę. Wizerunek zdobi srebrna szata ze złoconymi koronami. Boczny ołtarz, gdzie się znajduje obraz, zdobią liczne wota – dowód wdzięczności za otrzymane tutaj łaski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie znamy szczegółów związanych z powstaniem obrazu, ani daty jego umieszczenia w świątyni. Niepewność zastąpiła legenda, która czytana w kluczu wiary pokazuje, że Bóg ochrania tego, kto Mu zawierza. Znakomicie koresponduje to z nadzieją, będącą przewodnim motywem Roku Jubileuszowego.

Reklama

Wracając do legendy – historia obrazu ma być związana z kozackim powstaniem na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Rycerz z pobliskiego Sieniczna wkroczył tam do płonącego, obrabowanego kościoła i oczarowany wzrokiem Chrystusa wyciął z ramy namalowany na płótnie obraz, by uchronić go od pożogi. Ocalenie obrazu ocaliło wojaka, który zaopiekował się wizerunkiem i szczęśliwie – w odróżnieniu od poległych kompanów – przeszedł kampanię wojenną, a potem wrócił do domu. W dowód wdzięczności zawiesił on obraz w kaplicy w rodzinnej wsi Sieniczno, gdzie wizerunek zaczął odbierać cześć od okolicznych mieszkańców. Spowodowało to, że na polecenie biskupa krakowskiego obraz przeniesiono uroczyście do kościoła w Przegini, gdzie znajduje się do dziś.

Porządek nabożeństw

Czuwania z modlitwami do Jezusa Miłosiernego odbywają się tu w każdy 3. piątek miesiąca od godz. 19.00. Rozpoczyna je adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 20.00 odmawiany jest Różaniec, a po nim Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Całość kończy Msza św. o godz. 22.00.

Ponadto w świątyni można uczestniczyć w każdą niedzielę i święto w pięciu Mszach, odprawianych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00. Codzienne Eucharystie sprawowane są o 7.00 i 17.00. Warto trzymać się wyznaczonych godzin sprawowanych Mszy św., bądź indywidualnie umówić się z duszpasterzami na modlitwę w tym miejscu i spojrzenie w oczy umęczonemu Chrystusowi.

2025-03-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

19-26 lipca: XXVII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2026-07-17 07:31

[ TEMATY ]

19‑26 lipca

XXVII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

MIVA

BP KEP

XXVII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

XXVII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Pod hasłem „Uczniowie-misjonarze światłem świata na drogach” w niedzielę, 19 lipca br., rozpocznie się 27. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Obchodom towarzyszyć będzie „Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”, polegająca na zbiórce ofiar na środki transportu dla misjonarzy. Za wstawiennictwem św. Krzysztofa – patrona kierowców, podróżnych i wszystkich zmotoryzowanych – wierni Kościoła katolickiego będą modlić się o bezpieczeństwo na drogach dla wszystkich podróżujących.

Temat tegorocznych obchodów nawiązuje do hasła programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2025/2026, które brzmi „Uczniowie-Misjonarze”. Ważnym punktem Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa jest błogosławieństwo kierowców oraz ich pojazdów wraz z modlitwą o odpowiedzialne i roztropne poruszanie się po drogach.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale prawdziwy „turbocud”... Kilka godzin po modlitwie nasza córka poczuła się lepiej

2026-07-16 21:09

[ TEMATY ]

świadectwo

Milejczyce

Vatican Media

Do maleńkiego kościółka w Milejczycach zaczęły napływać setki świadectw ludzi przekonanych, że otrzymali tu niezwykłe łaski. Wśród nich znajduje się poruszająca relacja pani Eweliny.

Pani Ewelina opowiedziała swoją historię portalowi bialystok.se.pl.
CZYTAJ DALEJ

Mimo zawieszenia broni w Gazie wciąż giną dzieci

2026-07-17 17:06

[ TEMATY ]

dzieci

śmierć

strefa gazy

Gaza

@Vatican Media

Sytuacja ludności w Gazie jest dramatyczna, pomimo formalnego zawieszenia broni.

Sytuacja ludności w Gazie jest dramatyczna, pomimo formalnego zawieszenia broni.

Codzienne życie mieszkańców Strefy Gazy toczy się wśród ruin – na ulicach, wśród gruzów zburzonych domów stoją tysiące namiotów. W tej sytuacji Łaciński Patriarchat Jerozolimy pragnie ponownie otworzyć szkołę, aby nie pozostawić dzieci bez możliwości edukacji. O dramacie mówi wikariusz generalny Patriarchatu bp William Shomali.

W teorii Gaza jest chroniona na mocy zawieszenia broni, które weszło w życie 10 października 2025 roku, jednak w ciągu ostatnich 9 miesięcy izraelskie naloty na terytorium palestyńskie trwały nadal. W tym okresie, z dala od pierwszych stron gazet i ekranów telewizyjnych, tragedia w Gazie trwa do dziś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję