Monika Jaworska Kiedy siostry rozpoczęły przygotowania?
S. Magdalena Żerdzińska: Rok przygotowań rozpoczęłyśmy w całym Zakonie 25 kwietnia 2024 r. Co prawda każdy nasz klasztor jest autonomiczny, ale od kilku lat tworzymy federację, do której należą klasztory z różnych kontynentów. 25. dnia każdego miesiąca dana wspólnota przygotuje np. modlitwę, adorację czy coś innego, specjalny akcent, który przypomina naszym sercom, że zbliża się to wielkie wydarzenie. Naszemu klasztorowi przypadł 25 stycznia. Na ten dzień opracowałyśmy filmik, który umieściłyśmy na naszym kanale na YouTubie i zakończyłyśmy go króciutką modlitwą za cały nasz Zakon. Przetłumaczyłyśmy go na języki: włoski, angielski, francuski, aby mogły ucieszyć się nim wszystkie nasze siostry. Główne obchody jubileuszowe odbędą się 25 kwietnia. – wtedy bowiem minie 300 lat od objawień naszej Reguły. Zawiera ona 9 reguł: jedność i miłość wzajemna, ubóstwo, czystość, posłuszeństwo, pokora i łagodność serca, umartwienie, skupienie i milczenie, modlitwa, zaparcie się siebie i umiłowanie krzyża. Każdego miesiąca mamy dzień skupienia nawiązujący do danej reguły. Żyjemy nimi, dlatego też spotykamy się i dzielimy tym, jak realizujemy naszą duchowość w codzienności. Każda reguła jest inna, każda jest też wyjątkowa i niesie dla nas inne przesłanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Skąd się wzięła ta Reguła?
Jezus objawił ją 300 lat temu naszej matce założycielce bł. Marii Celeste Crostarosie, która na początku była karmelitanką. Jednak klasztor, w którym żyła, został rozwiązany i wtedy przez swojego kierownika duchowego wstąpiła do wizytek. Gdy była tam nowicjuszką, to 25 kwietnia 1725 r. miała objawienie. Jezus wlał w jej serce ducha Reguły i wskazał dla tej wspólnoty nową drogę. 6 lat później – 13 maja 1731 r. – zostałyśmy oficjalnie zatwierdzone jako Zakon Najświętszego Odkupiciela. Natomiast w Bielsku-Białej – jedynym klasztorze sióstr redemptorystek w Polsce – jesteśmy od 7 sierpnia 1992 r.
Czego uczy siostry matka założycielka?
Nasza matka założycielka uczy nas ukochania Słowa Bożego i przylgnięcia do Niego, aby otworzyć się pełniej na wolę Bożą. Jest autorką 16 dzieł, m.in. komentarzy do Ewangelii. W „Rozmowach duszy z Jezusem” napisała, że pośród trudności i utrapień była pełna pokoju i ufności. I taką drogę nam wskazuje. Zawierzyć do końca Bogu. Myślę, że każda redemptorystka mogłaby powiedzieć, że bł. Maria Celeste Crostarosa jest dla niej matką i przyjaciółką, kimś, kto prowadzi ją za rękę do świętości. W tym Roku Nadziei staje się dla nas szczególną przewodniczką w pielgrzymce życia.
Podobno siostry słyną z pięknego śpiewu...
Reklama
Trzeba przyznać, że jesteśmy klasztorem bardzo rozśpiewanym i muzykalnie uzdolnionym. Myślę, że ludzie, którzy przychodzą do naszej kaplicy, cenią sobie, że, dbamy o to, aby nasza liturgia była szczególnie piękna. Komponujemy pieśni, z których emanuje duchowość naszej Matki. Kilkanaście lat temu wydałyśmy płytę „Stań się ogniem w ogniu”. Można ją cały czas u nas nabyć. Publikuję też na kanale YouTube Drogi Krzyżowe autorstwa naszych sióstr, które pojawiają się w każdy piątek Wielkiego Postu. Natomiast w Wielki Piątek będzie można pomodlić się naszą śpiewaną Drogą Krzyżową.
Czy mają siostry kontakt z ludźmi świeckimi?
Chociaż jesteśmy siostrami klauzurowymi, to w naszych rozmównicach dzielimy się z ludźmi owocami naszej modlitwy i życia. Wśród świeckich są ludzie szczególnie zainteresowani naszą duchowością. 2 lutego przygotowałyśmy modlitewne czuwanie z radosnym śpiewem kolęd oraz rozważaniami naszej matki Marii Celeste. Cała kaplica się zapełniła, a modlący się z nami dziękowali nam bardzo za to wydarzenie. W Wielkim Poście w jedną z niedziel planujemy też podobne spotkanie. Bardzo nam zależy, żeby ludzie świeccy świętowali z nami nasz jubileusz, który przypadnie 25 kwietnia, w piątek w oktawie wielkanocnej. O godz. 16.30 zapraszamy na Nieszpory, a o godz. 17 uroczystą Eucharystię będą celebrować ojcowie redemptoryści.
Wspomniała siostra o świeckich, którzy zainteresowani są waszą duchowością. Kto do nich należy?
Należą do nich oblatki, które przyjeżdżają do nas, aby zaczerpnąć redemptorystowskiego ducha. One po roku formacji składają przyrzeczenia oblackie, aby być żywym świadectwem Jezusa w swoich środowiskach. Większość z nich miała okazję uczestniczyć w beatyfikacji naszej Matki, która odbyła się 16 czerwca 2016 r. Drugą grupą świeckich jest Rodzina Matki Marii Celeste, która spotyka się już od wielu lat i do niej można dołączyć w każdym momencie. Mają otwarte spotkania o ciekawej tematyce w trzecie niedziele miesiąca o godz. 16. W marcu przeżywali dzień skupienia z ojcem redemptorystą Sylwestrem Cabałą, który głosił dla nich konferencje. Są to osoby przychodzące często do naszej kaplicy, czy to na niedzielną Eucharystię, czy na codzienną liturgię. I są naprawdę blisko nas. Trzecia grupa skupia kobiety, która spotykają się u nas w piątki raz w miesiącu. To żony i matki, które pragną wzrastać w swojej wierze i przekazywać ją swoim rodzinom. W obecnym czasie przygotowań do jubileuszu przybliżamy im stopniowo tło historyczne powstania naszego Zakonu. Chcemy, by dzięki jubileuszowi wszyscy poznali naszą bł. Matkę Marię Celeste, która uczy nas tego, by nie zaniedbać żadnego środka, ani żadnej możliwości, by kochać Boga.