Reklama

Polska

Jasna Góra: Sesja biskupów diecezjalnych pod znakiem 1050-lecia chrztu Polski i ŚDM2016

Przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zdominowały obrady biskupów diecezjalnych, którzy 25 sierpnia spotkali się na Jasnej Górze. Podczas sesji, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki biskupi przyjęli też "Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła".

[ TEMATY ]

episkopat

Ania i Artur Nowaccy / photo on flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnił, że program jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski jest już gotowy i zawiera kilkanaście przedsięwzięć. Ogólnopolskie obchody rozpoczną się 29 listopada w I niedzielę Adwentu ale w tematykę i duchowość jubileuszu wprowadzi wiernych specjalny list Konferencji Episkopatu Polski na listopadową niedzielę Chrystusa Króla. Zaplanowano wiele inicjatyw kulturalnych, katechetycznych i edukacyjnych, m.in. we współpracy z ośrodkami doskonalenia nauczycieli powstaje program edukacyjny na temat chrztu Polski. Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. - Liczymy nie tylko na obecność Konferencji Episkopatu Polski ale także Zgromadzenia Narodowego - powiedział KAI abp Gądecki. W programie uroczystości oprócz Mszy świętych znajdzie się także oratorium i misja ewangelizacyjna na stadionie Lecha.

Główny akcent tych wydarzeń to przede wszystkim pogłębienie chrześcijańskiej tożsamości, ponowne odkrycie wartości chrztu oraz przeżywanie chrześcijańskiego powołania i wezwania do ewangelizacji - zwrócił uwagę prymas Polski. 1050. rocznica chrztu Polski, to historyczne przypomnienie wydarzenia, które nas wprowadziło we wspólnotę ludów i narodów chrześcijańskich, ale - jak zaznaczył abp Wojciech Polak - istotą obchodów jubileuszowych jest ożywienie chrześcijańskiej tożsamości. - W każdej parafii chcemy łączyć się duchowo z wydarzeniami centralnymi w Gnieźnie i Poznaniu - mówił. Zapowiedział też, że 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze będzie miał miejsce akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Abp Gądecki powiedział, że będzie to nowy akt, tylko w części nawiązujący do milenijnego aktu zawierzenia. - Pojawią się w nim nowe motywy i nowe treści m.in zawierzenie sprawy pokoju Matce Bożej a na końcu także spraw ekologii, które wybrzmiały w związku z nową encykliką papieża Franciszka "Laudato sii" - ujawnił przewodniczący Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Światowe Dni Młodzieży

O ile logistycznie wszystko musi być gotowe do końca roku, to przygotowania duchowe do ŚDM będą trwały do ostatniej chwili - tak podsumował stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz.

- Dokładnie miesiąc temu rozpoczęliśmy rejestrację zgłoszeń na ŚDM 2016. Jako pierwszy zapisał się Ojciec Święty Franciszek a w tej chwili mamy już 220 tys. osób zgłoszonych z 95 krajów świata. Wiele z Europy, ale bardzo dużo zgłoszeń jest z Ameryki Południowej i Północnej - cieszył się metropolita krakowski.

W ocenie kard. Dziwisza to bardzo dobry wynik, że zaledwie po jednym miesiącu jest tak wiele zgłoszeń. Dla porównania, organizatorzy ŚDM w Madrycie dopiero w styczniu (po pół roku) mieli 200 tys. zgłoszonych uczestników. To świadczy o wielkim zainteresowaniu młodzieży z całego świata.

Zdaniem metropolity krakowskiego, wynika ono z faktu, że - jak mówi: "kto przeżył ŚDM, chce powtórki", i dodaje, że dotyczy to również biskupów. Na ŚDM w Krakowie spodziewanych jest ok. 1,2 tys. biskupów z całego świata, którzy już się zgłaszają.

Podsumowując przygotowania do ŚDM, kard. Dziwisz stwierdził, że trwają one już od 3 lat, a do wydarzeń centralnych ŚDM pozostało ok. 330 dni. - Logistycznie wszystko musi być gotowe w tym roku. W przyszłym roku czas będzie tylko na poprawki. Oczywiście sprawy duszpasterskie i przygotowanie duchowe musi trwać do ostatniego dnia - zaznaczył.

Kard. Dziwisz przypomniał, że wydarzenia centralne ŚDM odbędą się w trzech miejscach: na Błoniach, w Centrum Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz na Campus Misericordiae (Pole Miłosierdzia) na obrzeżach Krakowa i Wieliczki, o powierzchni 240 hektarów.

- Możemy tam zaprosić całą młodzież i nie tylko. Jan Paweł II powiedział kiedyś: "kto kocha ten się nie starzeje" więc wszyscy możemy przyjechać do Krakowa i na spotkanie z Ojcem Świętym - zachęcał Kardynał. Zapewnił, że dla każdego miejsce się znajdzie.

Reklama

Pytany o to, czy papież odwiedzi inne miasta w Polsce kard. Dziwisz odpowiedział, że pewne jest, iż Franciszek przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Jego zdaniem, w programie papieskiej podróży może znaleźć się również Częstochowa, Auschwitz i Oświęcim. - Nasze pragnienie są wielkie, by papież odwiedził także Poznań, Gniezno i Warszawę, ale czy tak będzie, zależy od możliwości czasowych Ojca Świętego. To już od nas nie zależy. My zapraszamy! - powiedział.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się 25 lat po ŚDM w Częstochowie. O ile w 1991 r. ŚDM na Jasnej Górze było spotkaniem młodych Wschodu i Zachodu, w którym po raz pierwszy uczestniczyli młodzi z Rosji i Ukrainy, to po tym spotkaniu, zdaniem kard. Dziwisza, zmienił się charakter Światowych Dni Młodzieży, które stały się odtąd bardziej międzynarodowe i bardziej religijne. Teraz ŚDM w Krakowie to będzie spotkanie - jak mówi kard. Dziwisz - "całej młodzieży z całego świata".

Instrukcja o zarządzaniu dobrami

Biskupi na Jasnej Górze przyjęli "Instrukcję ws. zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła" . Dokument Episkopatu Polski został po 3 latach "ad experimentum" przyjęty na czas nieokreślony - poinformował KAI bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski dodał, że po 3 latach obowiązywania dokument ten został zaktualizowany, w związku ze zmieniającymi się w Polsce przepisami cywilno-prawnymi. - Zmiany te zostały przeprowadzone przez grono ekspertów, kanonistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce, a następnie przez specjalną komisję pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

Jak poinformował sekretarz generalny Episkopatu, Instrukcja składa się ze wprowadzenia oraz części regulujących takie kwestie jak: Nabywanie dóbr doczesnych; Zarządzanie dobrami doczesnymi; Umowy; Utrzymanie duchownych i osób konsekrowanych. Cała instrukcja liczy 25 stron. - Szczegółowe zagadnienia zostały opracowane w oparciu o przepisy Kościoła katolickiego zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego wraz z adaptacją tych przepisów do polskiej rzeczywistości poprzez odniesienie do przepisów prawa polskiego dotyczących zarządzania dobrami materialnymi - wyjaśnił bp Miziński.

Reklama

Sekretarz generalny Episkopatu Polski przypomniał w rozmowie z KAI, że misja Kościoła związana jest z działalnością na płaszczyźnie duchowej, a chodzi w niej o prowadzenie wiernych do zbawienia. - Aby tę misję realizować w świecie, w którym żyjemy tu i teraz potrzebne jest zaplecze materialne. Kościół ma więc prawo do nabywania dóbr doczesnych, ich posiadania i administrowania, alienacji czyli pozbywania się ich w celu osiągnięcia właściwych sobie celów - dodał sekretarz generalny Episkopatu.

Nie możemy zapomnieć, że posiadanie dóbr doczesnych oraz ich administrowanie zawsze winno być zgodne z ewangeliczną zasadą, która mówi, że najważniejsze są wartości duchowe. Dobra materialne to narzędzie służebne w pełnieniu misji Kościoła. Przyjęta instrukcja ma służyć właśnie temu, aby były odpowiednio używane - zaznaczył.

Dzień modlitw o ochronę stworzenia

Biskupi diecezjalni podczas obrad na Jasnej Górze zastanawiali się też w jaki sposób 1 września mógłby być obchodzony w Kościele w Polsce ogłoszony przez papieża Dzień modlitw o ochronę stworzenia. O formie włączenia się w tę modlitwę zdecydują w biskupi w swoich diecezjach. Zdaniem przewodniczącego KEP, ważną inspiracją może być encyklika "Laudato si".

Zdaniem abp. Gądeckiego, szczególnie młode pokolenie musi uczyć się myślenia o nawróceniu ekologicznym i ekologii integralnej, która nie zacierając różnicy między ludźmi a zwierzętami, obejmuje wszystkie byty stworzone. - To ważny punkt do zastanowienia się czy oprócz modlitwy będzie potrzebne jakieś szczególne przesłanie albo spotkania i konferencje, które mogłyby 1 września towarzyszyć w tym temacie otwarciu roku szkolnego - przyznał abp Gądecki

Obradująca na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych jest jednym ze statutowych gremiów Konferencji Episkopatu Polski. W jej skład wchodzi 44 biskupów polskich diecezji oraz sekretarz generalny KEP. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku.

2015-08-25 19:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat do rodziców: demoralizujące treści mogą naruszać dobra osobiste dzieci i rodziców

[ TEMATY ]

dzieci

episkopat

episkopat.pl

Skuteczna ochrona dzieci przed deprawacją będzie możliwa, jeśli rodzice będą nie tylko korzystali ze swoich indywidualnych uprawnień, ale zaangażują się w prace rad rodziców, które mogą mieć szeroki wpływ na sytuację w szkole i zapobiegać demoralizacji dzieci – podkreślają biskupi zgromadzeni na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dokumencie skierowanym do rodziców.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski przypomina: „Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 i 53 ust. 1), a Prawo oświatowe jasno potwierdza, że szkoła wspomaga wychowawczą rolę rodziny (art. 1 pkt 2). Konstytucja ustanawia ponadto zasadę, zgodnie z którą każdy może żądać ochrony dziecka przed demoralizacją (art. 72 ust. 1)”.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40

[ TEMATY ]

George Weigel

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

George`a Weigela, autora bestsellerów o życiu i pontyfikacie św. Jana Pawła II, gości w Polsce dominikańskie Wydawnictwo "W drodze". Do 17 maja zaplanowano cykl spotkań autorskich, ponadto liczne debaty i wywiady, a także wręczenie amerykańskiemu gościowi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorem debaty w Warszawie i spotkania autorskiego w Krakowie jest Instytut Tertio Millennio.

CZYTAJ DALEJ

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję