Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BADANIE
Niepokojące dane o zdrowiu

Polacy są w czołówce wśród Europejczyków, jeśli chodzi o nadwagę i otyłość – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego. W badaniu sprawdzono m.in. nasze samopoczucie, najczęstsze dolegliwości oraz to, czy i ile palimy i pijemy. Dane dotyczące zdrowia Polaków przygotowały: Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Socjologii UMCS. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat ograniczyliśmy gimnastykę z 3 do 2,7 dnia w ciągu tygodnia. Gorzej od Polaków wypadają tylko Węgrzy. Najbardziej wysportowane społeczeństwa Europy znajdują aż 4 dni na sport. Przez dekadę zwiększył się odsetek Polaków, którzy zrezygnowali z aktywności fizycznej – z 34% do 36%. Z lekką nadwagą zmaga się 60% z nas. Ta zaczyna się od wartości 25 w stosunku masy do wzrostu (BMI). W Polsce średnia wartość to 26,33. W badaniu zapytano też Polaków o objawy depresji. Sytuację uznawano za niepokojącą, gdy ankietowany przyznał się do czterech z ośmiu prezentowanych objawów depresji. W taki sposób odpowiedziało 11% osób biorących udział w badaniu. To ósmy najgorszy wynik w Europie. 10 lat temu na negatywne samopoczucie wskazało 13% Polaków.
j.k.

NORWEGIA
Nie chcą do UE

Reklama

Prawie dwie trzecie (63%) mieszkańców Norwegii popiera pomysł zorganizowania nowego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej – wynika z sondażu ośrodka Opinion. Przewaga przeciwników akcesji nad zwolennikami nieco zmalała. Blisko połowa – 48% nie chce wejścia Norwegii do UE, a odmiennego zdania jest 41% badanych. W sondażu z marca „przeciw” było 45% Norwegów, a „za” – 35%. Wśród zwolenników rozpoczęcia dyskusji o członkostwie w Unii Europejskiej dominują wyborcy rządzącej Partii Pracy i głównego ugrupowania opozycji – Partii Konserwatywnej. Choć liderzy obu partii odrzucają możliwość szybkiego rozpoczęcia negocjacji z Brukselą, ponad 70% sympatyków z każdego z ugrupowań zadeklarowało, że chce powrotu do debaty o pełnym członkostwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązujące między Oslo a Brukselą porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym popiera 67% ankietowanych. Sprzeciwia mu się 21%. Norwegowie dwukrotnie, w referendach w latach 1972 i 1994, nie zgodzili się na wstąpienie ich kraju do UE.
w.d.

UE
Ściana (bez) dronów

Litwa sfinansuje z budżetu państwa „ścianę dronów” – system dronów i systemów antydronowych do patrolowania wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej. Zapowiedź doradczyni prezydenta Litwy Ireny Segalovicziene padła po tym, gdy UE odmówiła krajom bałtyckim i Polsce dofinansowania ze środków europejskich projektu, który ma zapobiegać przemytowi i prowokacjom z udziałem bezzałogowców. Głównym wnioskodawcą projektu była Estonia, do której dołączyły Litwa, Łotwa oraz Polska. Estończycy złożyli wniosek na sumę 4 mln euro, a Litwa, Łotwa i Polska – na nieco ponad 2,5 mln euro. – Projekt nie znalazł uznania w UE, co nie oznacza, że działania na rzecz stworzenia „ściany dronów” zostaną wstrzymane – oceniła Irena Segalovicziene. – Należy znaleźć inne sposoby finansowania w budżecie państwa – powiedziała.
j.k.

STREFA GAZY
2 mln uwięzionych

Reklama

Szefowie sześciu agencji ONZ wezwali do pilnego wznowienia blokowanych przez Izrael dostaw pomocy do Strefy Gazy i zawieszenia broni. W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad tysiąc dzieci – był to najtragiczniejszy dla nich tydzień w ostatnim roku. Jak stwierdzili, w Strefie, zrujnowanej trwającą półtora roku wojną, ponad 2 mln ludzi jest uwięzionych, atakowanych i głodzonych, podczas gdy na granicach gromadzone są zapasy żywności, lekarstw i paliwa. Z powodu braku mąki zamknięto piekarnie, a niewielu działającym i przeciążonym placówkom służby zdrowia kończą się środki medyczne. Na początku marca Izrael odciął dostawy pomocy humanitarnej, a potem wznowił ofensywę, by zmusić Hamas do przyjęcia swoich warunków rozejmu, w tym uwolnienia zakładników. Autorzy listu zaznaczyli, że działania militarne w Strefie Gazy ukazują całkowity brak szacunku dla życia ludzkiego. Zaapelowali do światowych przywódców, by podjęli zdecydowane i pilne działania w celu zaprowadzenia pokoju w Gazie.
j.k.

TYLKO SPOKOJNIE
Relokacja, a nie wycofanie

Strach ma wielkie oczy. Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana relokacja – przekazał resort obrony narodowej. Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) rozpoczyna planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce – kluczowego huba logistycznego dla wsparcia sprzętowego, które państwa zachodnie przekazują Ukrainie. Zgodnie z decyzją podjętą na szczycie NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 r. zmienia się charakter misji w Jasionce. Postanowiono wtedy, że zostanie uruchomiona nowa sojusznicza inicjatywa NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). Obecnie to inicjatywa NSATU odpowiada za koordynację dostaw uzbrojenia, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę, a także za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Dotychczasowe zadania wojsk USA w Jasionce przejmowane są przez kolejnych sojuszników. Amerykanie pozostają w Polsce – zgodnie m.in. z zapowiedziami sekretarza obrony Pete’a Hegsetha (na zdjęciu), który w styczniu odwiedził Polskę, liczba żołnierzy USA stacjonujących w różnych miejscach w naszym kraju utrzymuje się na poziomie ok. 10 tys., ale teraz w misję w Jasionce zaangażowane są głównie wojska norweskie, niemieckie, brytyjskie i polskie. Amerykańskie wojsko pojawiło się w Jasionce po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Lotnisko objęto m.in. obroną przeciwlotniczą amerykańskich systemów Patriot. Od stycznia br. hub logistyczny zabezpieczany jest przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.
w.d.

PRZEMOC
Biją, kopią, poniżają

W głowie się nie mieści. Prawie dwie trzecie (62%) uczniów czasami doświadcza przemocy w postaci długotrwałego nękania, poniżania, osaczania, a 4% jest dręczonych codziennie. Także prawie dwie trzecie (61%) ankietowanych było świadkami przemocy rówieśniczej w ostatnich miesiącach – wynika z raportu opracowanego przez Uniwersytet SWPS, RESQL i Fundację UNIQA w ramach projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Choć te 4% badanej grupy wydaje się niewielkim odsetkiem, to jednak oznacza, że statystycznie w każdej badanej klasie jest uczeń poddawany regularnemu codziennemu nękaniu, poniżaniu, osaczaniu, nowocześnie nazywanemu bullyingiem – zauważyli badacze. Najwięcej poddawanych bullyingowi badanych uczniów wskazywało kolejno, że koledzy żartowali z nich w sposób, który im się nie podobał, rozpuszczali plotki lub kłamstwa na ich temat, wykluczali ich ze swojej grupy, dokuczali lub przezywali w sposób, który im się nie podobał, ośmieszali, zabierali rzeczy, wyłączali ze wspólnych aktywności, niszczyli rzeczy, popychali, przytrzymywali wbrew woli, bili lub kopali.
j.k.

CARITAS
Zebrano 260 ton

W 26. edycji akcji „Tak. Pomagam!” zebrano 260 t żywności. Produkty trafią do 40 tys. potrzebujących w formie świątecznych paczek żywnościowych i posiłków wydawanych w jadłodajniach Caritas. W wielkanocnej zbiórce żywności wzięło udział 24 tys. wolontariuszy z trzydziestu ośmiu Caritas diecezjalnych, którzy w końcu marca br. dyżurowali przy koszach Caritas w 1,8 tys. sklepach największych sieci handlowych. Najwięcej – 18 t – zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, po 12 t udało się zgromadzić Caritas Archidiecezji: Katowickiej, Gdańskiej i Łódzkiej oraz Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Najwięcej wolontariuszy wzięło udział w zbiórkach w Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Archidiecezji Łódzkiej – po ponad 1,5 tys. osób.

Choć akcja w sklepach się zakończyła, wciąż można wspierać projekt przez przekazywanie środków na zakup żywności, która trafi do rąk beneficjentów. Zbiórkę „Tak. Pomagam!” zainicjowano w 2007 r. Co roku z paczek żywnościowych i posiłków korzysta ok. 60 tys. beneficjentów – głównie seniorzy, rodziny wielodzietne, osoby chore czy bezdomne.
j.k.

2025-04-14 14:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Konflikt na Bliskim Wschodzie się rozszerza. Hamas może liczyć na poparcie przynajmniej części świata muzułmańskiego, także to wojskowe. Wsparcie Hamasu rozważał libański proirański Hezbollah. Oblężenie Strefy Gazy, a następnie ofensywa Izraela były odpowiedzią na brutalny atak kontrolującego to terytorium Hamasu, w którym zginęło ponad 1,4 tys. osób, a ponad 200 zostało uprowadzonych. Siły Obronne Izraela (IDF) zaatakowały miasto Gaza z dwóch stron czołgami i piechotą wspartymi przez lotnictwo. Izraelczycy dali czas na opuszczenie Gazy przez cywilów, wielu jednak pozostało w obawie o utratę domów i po doniesieniach o bombardowaniach w całej strefie. Efektem ataku miało być zniszczenie infrastruktury Hamasu, a jest nim – obok zabicia dziesiątek terrorystów, którzy mieli się zabarykadować w budynkach i tunelach – zmiana Gazy w morze ruin. Dużym echem odbiły się izraelskie ataki na obóz uchodźców w Dżabaliji, które Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) uznało za prawdopodobne zbrodnie wojenne – zginęło od ok. 100 do 200 osób, ale bilans nie jest potwierdzony. Nie jest też potwierdzona liczba zabitych w czasie konfliktu dziennikarzy. Skargę na obie strony konfliktu wnieśli do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Reporterzy bez Granic (RSF), którzy zarzucają im popełnienie zbrodni wojennych przeciwko dziennikarzom. Od początku konfliktu zginęło ich już kilkudziesięciu. Tyle że Izrael nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego ani członkiem MTK i odrzuca jurysdykcję trybunału.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego [Zaproszenie]

2025-07-05 17:38

Krzysztof Bagiński

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus otwiera się na osoby, które chciałyby poznać jego historię. Od jutra, czyli 6 lipca rusza “Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”, które związane jest z opowieściami o wrocławskiej perle baroku przy muzyce organowej.

Wydarzenie odbywać się będzie cyklicznie w wakacyjne weekendy. Przewodnikiem po świątyni będzie Krzysztof Bagiński - organista. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na 6 lipca na godz. 16:00, a w następnych tygodnia będą to już lipcowe i sierpniowe soboty i niedziele. -Nie są to wydarzenia stricte organowe. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje będzie to “muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”. Słowo “muzyczne” stanowi w tym przypadku dodatek, bo podstawowym założeniem jest odkrywanie kościoła uniwersyteckiego - mówi Krzysztof Bagiński, dodając: - Idea zrodziła się podczas moich obserwacji osób, które przychodzą oglądać nasz piękny kościół. Czasami opowiem o czymś i zauważam, że ludzie są zachwyceni tym, co widzą i słyszą. A kościół uniwersytecki jest taką perłą wśród kościołów, wzbudza zachwyt i zdziwienie nad tym, co się ogląda. Dlaczego więc - pomyślałem, żeby nie dać możliwości poznania tajemnic naszej świątyni szerszemu gronu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję